Бебетата се раждат с най-различно тегло и ръст, много рядко това зависи от теглото и ръста на родителите. Има майки, родили големи деца, които след като станат възрастни, с нищо не са по-различни – нито са по-дебели, нито по-високи от наборите си.
Дребните и по-леки бебенца бързо застигат и често надминават други по-едро родени. Децата, дори по-леки и дребни, са здрави и би следвало да се хранят нормално, без да се тревожите за теглото в първия месец.
Тегло при раждане
Теглото, което е прието за средно у нас, е между 3,2 и 3,8 кг. Най-често момченцата водят пред момиченцата със 100-200 грама и няколко сантиметра. Разбира се няма правила и норми, просто статистика.
Ако бебето се е родило с тегло над 3 до 4 кг, достатъчно е да наддава с 20-30 грама дневно. Пак уточняваме, че това е само средна цифра – бебето си има индивидуалност и започва да я показва още през първите дни.
От 4500 грама тегло за новородено и нагоре е добре да се следи за бързо покачване на килограмите през следващите месеци. Има случаи, когато тези килограми са признак на някакво заболяване или патология в развитието. Все пак говорим за изключително редки случаи.
С порастването на вашето бебе темпът на наддаване ще бъде важен показател за цялостното му здраве и развитие. Педиатърът ще следи теглото, дължината и размера на главата и гръдния кош при всеки преглед, за да определи дали бебето ви напредва както трябва.
Кои фактори влияят върху теглото на бебето?
Теглото на вашето новородено се определя от много фактори. Може да са генетични – тегло и ръст на всеки родител. Продължителност на бременността – бебетата, родени преди термин често са по-малки, а тези след може да са по-големи от средното.
Начинът на живот и храненето по време на бременност също са от значение. Пушенето, пиенето на алкохол или приемането на наркотици могат да повлияят на развитието на детето в утробата и на теглото на бебето при раждане.
Здравословни проблеми на майката по време на бременност – диабет, гестационен диабет, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане и затлъстяване могат да повлияят на теглото на вашето бебе.
Броят на бебета в утробата – многоплодните бременности повече могат да повлияят на теглото на бебетата в зависимост от това колко място трябва да споделят.
Ред за раждане – смята се, че първородните са по-малки от техните братя и сестри, но това не е правило.
Медицински проблеми като вродени дефекти и излагане на инфекция по време на бременността също могат да повлияят на теглото на новороденото.
Когато бебето не наддава нормално, това може да е сигнал за недохранване или здравословен проблем.
Невъзможността на бебето да наддаде е проблем, защото това може да повлияе на способността му да достига важни етапи в развитието му и да има неблагоприятно въздействие върху имунната му система.
Ако имате диабет или гестационен диабет, може да родите и по-едро бебе. Бебетата с тегло над средното може да изискват допълнителна медицинска помощ, за да се гарантира, че нивата на кръвната им захар се поддържат в нормални граници.
Вашето бебе може също да тежи повече от средното, ако наддавате повече от препоръчаното по време на бременност. Това е една от причините, поради които е важно да поддържате здравословна диета, докато сте бременна.
Бебета с ниско тегло
Съвсем мъничките бебета, т.нар. недоносени или с тегло при раждането под 2,5 кг се оставят под медицинско наблюдение още в родилния дом. Често ако теглото е много ниско, се поставят в кувьоз, в които се поддържат необходимите за тях температура, ниво на кислород и др.
Когато покачи теглото си, бебето се изписва, а семейството се заема с храненето, което ще трябва да следи с голямо внимание. Ако бебето не бъде изписано заедно с майката, тя може да изцежда кърмата си и да я дава на медиците, които да хранят с нея детето, докато то стабилизира теглото си.
Бебетата нямат сукателен рефлекс до 32 гестационна седмица. Затова родените много рано първо получават мляко през сонда в стомаха.
Въз основа на степента на недоносеност през първите няколко седмици наддаването на теглото може да е същото, каквото биха натрупали, ако все още са в утробата.
Недоносените бебета растат и наддават по-бързо, отколкото доносените бебета. През първата година мерките на недоносените бебета се следят не от действителната им дата на раждане, а от коригираната спрямо предполагаемия термин на майката.
Много недоносени бебета настигат доносените по теглото до първия си рожден ден. Някои може да не наваксат и до 18-24 месеца.
Килограми под или над нормата не означават наднормено или поднормено тегло през целия живот. Не означават и че има нещо нередно с вашето бебе. За лекарите е важно да проследяват килограмите с течение на времето – като темп на покачване и процес.
Изследванията показват, че новородените здрави бебета обикновено губят част от родилното си тегло в първите дни след раждането. Това се дължи до голяма степен на допълнителните течности, с които се раждат. Те бързо ги елиминират и в резултат на това олекват.
Бебетата започват да наддават малко след това. Грамовете, които са загубили при раждането, обикновено се възвръщат в рамките на две седмици.
Увеличаване на теглото
Проучвания показват, че има точно определени периоди на бързо напълняване, т.нар. скок в растежа – често срещани в ранните месеци. Точно преди или по време на този скок растежа, бебето ви може да е по-нервно от обикновено. То също може да яде повече (ако е на кърма, така си увеличава количеството, което ще му трябва за новото тегло) и/или да спи повече или по-малко от обикновено.
След скока на растежа може да забележите, че дрешките вече не му стават.
Ще има и периоди, в които бебето задържа теглото без наддаване.
Не е необходимо всеки ден да го мерите на кантара, освен ако не ви е препоръчано друго от лекар или консултант по кърмене. Но обикновено от тегленето всеки ден няма особено полза, защото резултатът зависи от часа, в който слагате детето на везната, от апетита му в момента и от какво ли още не.
Това обаче не значи, че не трябва изобщо да следите теглото на новороденото. Докато е много малко, го слагайте на везната веднъж седмично, а когато поотрасне – веднъж месечно.
Увеличаването на теглото на бебето през първата година е впечатляващо – за 12 месеца обикновено детето утроява теглото, което е имало при раждането.
През първите няколко месеца момчетата обикновено наддават повече от момичетата. Повечето бебета удвояват теглото от раждането до към 5-месечна възраст.
Възраст и тегло
Всяко дете има собствен ритъм. В крайна сметка само вашето бебе би могло да ви насочи към броя хранения, от които се нуждае. Съществува обаче ориентировъчно правило, което показва колко са дневните хранения при новороденото до към двумесечна възраст, и кога да се намали броят им.
Много е просто: когато бебето тежи 4 кг, са му нужни 5 хранения; когато бебето тежи 5 кг, са му нужни 4 хранения.
Тъй като това е само ориентировъчно, трябва се съобразите с особеностите на вашето дете.
На деветмесечна възраст повечето бебета все още се будят гладни към пет-шест часа сутринта, което предполага, че е добре детето да има поне пет хранения в денонощие. В противен случай интервалът между отделните хранения ще бъде все още твърде голям и бебето няма да издържи.
Когато започне да се буди по-късно сутрин (към седем или осем часа), е време да минете на четири хранения – приблизително на всеки четири часа. Но има бебета, които продължават да се будят нощем и да искат да ядат. Нормално е да бъдат хранени, докато се нуждаят от това.
Средното наддаване на тегло всеки месец е както следва:
от 0 до 3 месеца – 900 грама
от 3 до 6 месеца – 750 грама
от 6 до 9 месеца – 600 грама
от 9 до 12 месеца – 450 грама
Изключително кърмените бебета често наддават по-бързо през първите 6 месеца, след което забавят темпото. Понякога по-тежките бебета започват да пълзят и прохождат по-късно от другите.
Важно е да следите дали бебето ви е в рамките на здравословното тегло. Това може да им помогне да поддържат нормално тегло по-късно. Ако е необходимо, педиатърът ще съобрази темпа на растеж на вашето бебе с хранителния му режим.
Ако бебето трудно наддава и нямате достатъчно кърма, може да ви се препоръча допълващо хранене с адаптирано мляко.
Може би ще харесате
Още от Детето 0 - 3+
Как да не отгледаме разглезено дете
Никой не иска да отгледа разглезено дете. Напротив - всички искаме децата ни да са щастливи, мили и състрадателни. И …
Синдромът „Мамомамомамомамамо“ или защо децата никога не млъкват!
“Това дете просто не спира да говори! Никога не млъква! Повечето пъти започва изречение, без дори да знае как ще …
Бебетата с майките – ще дойде ли най-сетне време за това и у нас?
Новородените бебета не бива да бъдат разделяни от майките си, ако това не се налага по сериозни медицински причини. Акушерката …