Обикновено родителите прибягват до хранене на новороденото с адаптирано мляко, ако майката няма все още достатъчно кърма или когато при често поставяне на гърдата, бебето отказва да суче. Никой не иска да рискува здравето на детето си и да го остави гладно в опитите си да го накара да суче. Затова е най-лесно и бързо кърмата да бъде заменена с адаптирано мляко. Понякога майката има кърма и бебето суче, но пак се налага детето да яде от шише.
Даването на адаптирано мляко в допълнение към кърменето се нарича дохранване. Много семейства избират този тип комбиниран метод на хранене – дали поради необходимост, за удобство или по друга причина. В някои случаи кърменето и допълнителното осигуряване на адаптирано мляко може да бъде препоръчано от лекар по медицински причини.
Науката отдавна е доказала невероятната роля на кърмата в първите шест месеца, но ако кантарът показва слабо наддаване, семейството може и да няма особено голям избор и да се наложи дохранване с адаптирано мляко.
Често вземането на такова решение не е лесно. Много майки дохранват и бебето е сито и доволно, но пак изпитват вина, че не им стига кърмата, което ги кара да се чувстват непълноценни. Други майки кърмят и дават и адаптирано мляко, защото така искат, трети го правят, защото така трябва. Решението е индивидуално, но ако започнете дохранване е добре да сте запознати с всички плюсове и минуси.
Ето и случаите, при които най-често се пристъпва към дохранване:
Недостатъчна кърма
Различни медицински състояния могат да попречат на образуването на кърма, въпреки че почти всяка жена може да произведе кърма на база търсенето – ако детето често суче. Ако вие или вашият лекар смята, че бебето не получава достатъчно мляко само чрез кърмене, може да се наложи да допълвате храненето с адаптирано мляко.
Ако бебето е родено преждевременно или е с определени медицински състояния, може да се нуждае от повече от количеството кърма, което получава от майката. Дохранването често се прави с цел да му помогне да наддаде на тегло в тези първи дни от живота му, които са особено важни.
Връщане на работа
Налага се да се върнете на работа, а бебето все още е на кърма. Може да ви е твърде трудно да се изцеждате с помпа в работно време, а може и количеството кърма да намалява.
Ако нямате запаси във фризера, може да се наложи да допълвате храненето на бебето с адаптирано мляко. Кърменето и работата са трудни за съчетаване, но не е и невъзможно.
Имате близнаци
Изключителното кърмене на близнаци може да се окаже доста стресиращо и трудно за семейството. Колкото и да има желание да обгрижва еднакво децата си денонощно, майката може и да не успява, което е възможно да я фрустрира и изтощи допълнително.
Честото кърмене на две деца понякога е непосилно. Тогава може да се помогне с адаптирано мляко, което позволява храненето да е в ръцете и на друг човек, за да може майката да почива.
Личен избор и медицински причини
Разбира се, възможно е да имате и лични предпочитания някои хранения на бебето да са на гърда, а други с адаптирано мляко. Това е ваше право.
Друг път лекар може да препоръча дохранване с адаптирано мляко.
Ето кога:
- новороденото губи над 10% от теглото си през първите няколко дни от живота си;
- отслабва или наддава бавно през първите дни;
- има по-малко от шест пълни памперса за 24 часа;
- плаче и не изглежда доволно след хранене.
Достатъчна ли е кърмата?
Плачът след хранене е добър сигнал, че бебето може и да е останало гладно. Има и други причини за плач, но ако той се повтаря след всяко хранене, вероятността бебето да има нужда от дохранване е голяма.
Случва се жените да не успеят да кърмят първото бебе, а с второто да могат. Случва се да искате, но да не можете да кърмите и двете, но по различни причини. Ето например в тази история, която вече сме ви споделяли, една майка на две деца се налага да дохранва: първото бебе поради липса на кърма (може би и на опит), а второто дете поради продължителна жълтеница, когато детето уж се храни, но не наддава.
Понякога само с желание не става, колкото и да полагате усилия.
Дори да сте решили по каквато и да е причина да дохранвате, добре е, ако това е възможно, поне през целия първи месец детето да е хранено колкото се може повече с кърма. Вече има достатъчно информация за всички ползи от изключителното кърмене, с които можете да се запознаете, преди да пристъпите към дохранването без медицинска причина.
След това можете постепенно започнете с дохранването.
Двойно дохранване – с кърма и адаптирано мляко
Не смесвайте кърма и адаптирано мляко в едно шише. Винаги приготвяйте адаптирано мляко според указанията на производителя, като използвате преварена вода или специална вода за новородени. Първо дайте кърмата, след това завършете храненето с адаптирано мляко.
Преди да изберете подходящо за вашето дете адаптирано мляко, говорете с педиатъра си.
Ако бебето получи обрив, повръщане, диария, ако плаче повече, има постоянно безпокойство или газове след започване на адаптираното мляко, по-добре прекратете употребата му. След това се консултирайте с лекаря на бебето, за да обсъдите други възможности.
Започнете с едно-две шишета дневно
Ако е възможно, добавете адаптираното мляко постепенно, за да може организмът ви да се приспособи. Всеки ден тялото ви произвежда кърма на принципа търсене и предлагане. Когато започнете да добавяте адаптирано мляко към храненето, това вероятно ще повлияе на производството на кърма.
Ако давате на детето едно-две шишета адаптирано мляко на ден, количеството кърма ще се регулира постепенно. Преминаването към дохранване с шише за кратък период може да причини проблеми като препълване на гърдите и запушени млечни канали, ако не се внимава.
Помислете за изпомпване или ръчно изцеждане
И двата вида изцеждане могат да помогнат за поддържане на количествата кърма и да предотвратят някои от често срещаните проблеми с кърменето, за да не се налага да дохранвате.
Освен това можете да съхранявате изцедената си кърма, за да я използвате по-късно. В зависимост от това как съхранявате, млякото може да остане във фризера до една година.
Съхранение на кърма
Ето колко време може да се съхранява кърмата:
- от 6 до 8 часа – на стайна температура;
- от 5 дни до 8 дни – в хладилник
- до 2 седмици – в камера на хладилник
- от 3 до 6 месеца – в отделен фризер
- от 6 до 12 месеца – във фризер за дълбоко замразяване
Трябва да сте наясно, че тя започва да губи хранителна стойност с течение на времето, така че не я съхранявайте твърде дълго, преди да я дадете на бебето.
Отказ на бебето от адаптираното мляко
Вашето дете може да откаже да бъде дохранвано. Ако не давате лично вие млякото, а сте връчили шишето на таткото или друг близък, се случва често. Но има немалка вероятност детето да не приеме вкуса и мириса на новото мляко.
Можете да смените вида мляко. Някои майки все още дохранват с кисело мляко, което си приготвят сами вкъщи, тъй като бебетата обичат вкуса му. Но то не се препоръчва в ранна възраст.
Имайте предвид, че кърмата се усвоява по-лесно от адаптираното мляко и след дохранване с АМ бебето може би ще се чувства по-сито за повече време.
Изхождане и дохранване
Добавянето на адаптирано мляко към храненето на бебето може да промени цвета и консистенцията на изхожданията му. Те може да станат по-твърди, по-тъмни или да са с по-силна миризма. Може бебето да се изхожда по-рядко отпреди.
Крайната цел на всеки родител е да има щастливо бебе, което расте, развива се правилно и е здраво. Чудесно е, ако можете да кърмите, но невинаги се получава при всяка майка. Запомнете, кърменето не бива да е на всяка цена.
Всяко бебе и ситуация са уникални и комбинацията от кърмене и адаптирано мляко може да работи най-добре във вашия случай. Все пак науката се е погрижила да наподоби майчиното мляко най-добре и не бива да изпитвате вина, ако давате на бебето адаптирано мляко. Най-добре за детето е да не остава недохранено, а вие да сте спокойни, че то расте и наддава, както трябва.
Може би ще харесате
Още от Детето 0 - 3+
Как да не отгледаме разглезено дете
Никой не иска да отгледа разглезено дете. Напротив - всички искаме децата ни да са щастливи, мили и състрадателни. И …
Синдромът „Мамомамомамомамамо“ или защо децата никога не млъкват!
“Това дете просто не спира да говори! Никога не млъква! Повечето пъти започва изречение, без дори да знае как ще …
Бебетата с майките – ще дойде ли най-сетне време за това и у нас?
Новородените бебета не бива да бъдат разделяни от майките си, ако това не се налага по сериозни медицински причини. Акушерката …