Какъв футбол, какви пет лева е напълно резонен въпрос на фона на това, че в България деца замерят сградата на БФС с кивита. И че има две БФС-ата, и че националният ни отбор е малко над ниво тотално посмещище. Един вид, стигнали сме дъното и копаем надолу.
Но в нормалния свят футболът е нещо съвсем различно. И през тази седмица имаше две случки, които показаха как жените го променят.
Първата беше на конгреса на ФИФА в Доха. Конгресът предхождаше тегленето на жребия за групите на световното първенство в Катар. Този път то е през зимата – след някакви си осем месеца.
Конгресът трябваше да покаже, че всички в тази казионна и пропита от корупция организация се обичат и всичко е розово. Та на конгреса имаше дори делегация от Русия, макар че шефът на украинската федерация говори от бункер. Но Русия все пак прие последното световно първенство и със сигурност разполага с не особено приятни материали за част от чиновниците.
ФИФА, също така, е предимно мъжка организация. Факт е, че според статистиката в нея жените са 40% от всички служители. Но единствената на ръководен пост е самоанката Сараи Бареман. Освен това доскоро нямаше жена, начело на футболна федерация. Това се промени на 7 март, когато Лисе Клавенес (на снимката горе) застана начело на норвежката федерация. (Има забележително видео с един неин ден тук – започва много мило със събуждане с бебето ѝ.)
Шамарът на Лисе Клавенес
Конгресите на ФИФА са като всички големи конгреси. Не отиваш на тях, за да създаваш проблеми и драма. Отиваш да се усмихваш, да потупаш някого по рамото и да пляскаш на досадни речи.
Е, Лисе имаше други идеи. Тя се изправи и заби звучен шамар едновременно на всички. „Световните първенства в Русия и Катар им бяха дадени по неприемлив начин с неприемливи последици. Човешки права, равенство, демокрация – основата на футбола – не бяха в стартовата единайсеторка. Тези основни права бяха поставени като резерви, и то най-вече заради външни гласове„, каза адвокатката и бивша националка.
Тя поиска и реформи: „Пострадалите мигранти и семействата на тези, които са загинали, трябва да получат необходимата грижа“.
Зад думите ѝ седят цифрите на „Гардиън“, че 6500 мигранти са загинали в строенето на стадионите в Катар. Генералният секретар на организационния комитет Хасан ал-Тауади каза, че всъщност са умрели 37 работници, от които само трима по време на работа. И че „страната се променя вече 12 години, за да може турнирът да остави наследство, което ще промени социалната среда, човешките отношения, икономическите и екологични показатели“.
Той каза също така, че Клавенес трябва да се „образова повече за прогреса в Катар“. Друг говорящ обяви, че „речта ѝ не е футбол“.
„Срещаме често с тях [катарската федерация]. Може наистина да са направили стъпки в правилната посока. И им вярваме. Но работата ни е да ги притискаме още и още.
Знаем, че продължават да се прибират паспорти на работници, че няма минимална заплата, че няма почивки през деня, че някои хора все още работят в най-големите горещини. Че жените в страната нямат същите права като мъжете. Сега е моментът, защото световното първенство ги поставя под светлината на прожекторите“, категорична е Клавенес.
Норвегия дори обсъждаше бойкот на квалификациите, но се отказа. С гласуване беше избран друг метод за натиск. Но националният отбор беше първият, който протестира срещу Световното в Катар.
„Не сме ултра амбициозни и знаем какви са границите. Но голяма сила на футбола е, че може да се играе от всички и навсякъде. На този терен има място и за леви, и за десни крила – и политически, и буквално.
И ние не сме активисти. Не съдим Катар или която и да е друга държава. Искаме равнопоставеност. Искаме да има жени, които са пример за бъдещите поколения. И малки момичета, които някой ден ще ги надминат“, казва тя.
Световният рекорд на Барселона
Второто събитие от тази седмица беше реваншът в женската Шампионска лига между Барселона и Реал Мадрид. На „Камп Ноу“ се събраха 91 553 зрители и поставиха нов рекорд за най-посетен мач в историята на женския футбол.
Ясно е, че не се случва често – жените принципно играят на резервния стадион и средната посещаемост е по 3000 души на мач. Този двубой с Реал обаче осигури една четвърт от бюджета за целия сезон (4,5 млн. евро). И тъй като има и полуфинал срещу Волсфбург, може да бъде осигурена още една четвърт.
Ако трябва да поставим нещата в перспектива – Левски, който има най-висока средна посещаемост в България, събира средно по 5000 зрители на мач.
Барселона обаче е нещо различно. „Повече от просто клуб“ е мотото на цялата организация. За мача с Реал Мадрид беше леко променено – „Повече от овластяване“ (More than empowerment). Има и защо.
Барселона има 35 победи от 35 мача този сезон. Спечелена титла на Испания с голова разлика 138:7. През миналия сезон Барса разби Челси с 4:0 във финала на женската Шампионска лига и завърши сезона с три трофея.
И стана първият отбор в историята с мъжка и женска Шампионска лига във витрината си. Голмайсторката Алексия Путейяс е носител на „Златната топка“ и наградата на ФИФА за номер едно при жените.
Не че историята винаги е била такава. Клубът е на 50 години, но официално е част от структурата на Барселона от 2001 г. И е професионален – тоест футболистките получават заплати, за да играят – от 2015 г.
И за седем години абсолютно всичко е издигнато на недостижимо ниво. Само шест от футболистките са чужденки. Девет от останалите живеят в базата на Барселона.
Вторият отбор също плаща заплати. А момичетата до 14 години играят в момчешките първенства.
Мястото на България
И за финал още малко къде сме ние. През 2014-а БФС закри женския национален отбор на България заради слаби резултати. Причината – двете загуби от жените на Франция с по 0:10 и 0:14, едната от които беше излъчена по „Евроспорт“. А Франция все пак е отбор от Топ 10 на света.
БФС реши, че не си заслужава да дава 120 000 евро годишно за лагери и пътувания. И сложи точка на отбора. При положение че тогава в клубните си тимове момичетата сами си плащаха всичко.
А тези 120 000 евро БФС ги получава от програмите на УЕФА и ФИФА за женски футбол. Заради които (в съчетание с изискването за лиценз на мъжкия тим) запази националните отбори за момичета до 17 и 19 години. През 2020 г., слава на БФС, женският национален отбор беше възроден.
България има и женско първенство, където тотален хегемон е НСА. На НСА им е лесно – обират всичко най-добро, защото дават шанс на момичетата да учат и да играят едновременно.
На 2 април се игра и сблъсъкът на върха между НСА и новия претендент – Локомотив Стара Загора. Локомотив има пари, има и чуждестранни футболистки. И спечели с 3:1, като нанесе първа загуба на НСА през сезона.
Преди две години имаше много ентусиазъм за ново начало на женското първенство. Имаше дори и излъчване на мачове по „Нова Спорт“. После парите свършиха и сега се излъчва по един мач в Sportal TV. Информацията за случващото също е отсъстваща. Сайтът, който беше направен преди две години, не се поддържа. Социалните медии също.
Дали нашите несретни копия на Барселона и Реал Мадрид – Левски и ЦСКА-София – имат женски отбори? Не. Не намират смисъл (но и ние не намираме много смисъл в тях).
П.П. В понеделник в София започва Световното първенство за жени по хокей в III Дивизия група А. Учуващо е, но имаме хокеен отбор, който също е създаден най-вече с любов и ентусиазъм. Мачовете са в Зимния дворец на спорта от 18:30 часа. Входът е свободен. Националките биха се зарадвали на някой непознат извън кръга "роднини и приятели".
Може би ще харесате
Още от Водещи
“Tой я бие, а тя стои” – защо?
Днес в Майко Мила публикуваме откровения разказ на Мартина Лазаревич за живота ѝ като жертва на домашно насилие. Тя пусна …
Как да говорим с децата за смъртта
Повечето хора се страхуват да говорят за смъртта. Особено със собствените си деца. Но всъщност децата осъзнават смъртта много преди …