Били сме на работа. После сме родили дете. После сме били по майчинство. И накрая искаме да се върнем пак на работа. Но се чудим дали да не пробваме като самоосигуряващо се лице, или пък да регистрираме фирма. За всички тези периоди нашите приятели от счетоводно къща Fourmate са ни съветвали. А ето какво казват и за регистрирането на фирма.
Все по-често в нашата практика срещаме въпроси от рода на „Кое е по-изгодно – дали да направим фирма, или да се регистрираме като свободна професия?“, „Какви са предимствата на едното и на другото?“ и пр.
В редовете по-долу сме се опитали да отговорим на всички по-важни въпроси. Постарахме се да го направим без специфични термини и някои от детайлите са опростени. Не са описани и частните случаи.
Кое е по-изгодно?
По-изгодно е да си регистрирате фирма, тъй като в счетоводството на фирмата можете да си приспадате различни по видове разходи, свързани с дейността, като се дължи само 10% данък върху печалбата.
Ако се регистрирате като свободна професия, т.е. ако се регистрирате като самоосигуряващо се лице, тогава трябва да плащате осигуровки и данък върху 75% от всичките си доходи, тъй като ви се признават само 25% за нормативно-признати разходи.
Именно в това отношение фирменото счетоводство е много по-гъвкаво. Там можете сами да дефинирате сумата, върху която бихте желали да се осигурявате (разбира се, съобразявайки се със съответния минимален и максимален осигурителен доход).
Освен това за вашите клиенти е много по-лесно административно да ви плащат за услугите на база фактура. Още по-важното е, че така можете да развивате бизнеса си и да наемате хора, които да работят за вас в случай на нужда.
Разполагайки с фирма, бихте могли да кандидатствате за ралични видове финансирания от европейски фондове или от местни структури. Също така сте лесно идентифицируеми за ваши клиенти и доставчици, които могат да ви откриват във фирмените регистри.
Ако е фирма, каква да е тя – ЕТ, ООД, ЕООД или АД?
Най-често дружествата, които се откриват, са ЕООД (еднолично дружество с ограничена Ооговорност) и ООД (дружество с ограничена отговорност). Единствената разлика между двете е в броя на съдружниците в самото юридическо лице.
Ако е един, тогава дружествената форма е ЕООД, ако са двама или повече, е ООД. Предимството при тях е, че отговорността, която се носи, е в рамките на капитала, с който е открито дружеството, като той може да бъде и минимална сума от два лева.
Докато при ЕТ (едноличен търговец) отговорността, която се носи, е неограничена и обхваща и личното имущество на човека, тъй като няма капитал. Освен това дължимият данък е 15%, а не 10%, както за всички останали.
АД (акционерно дружество) се регистрира, когато имате намерение да развивате по-мащабна дейност. При тях вече капиталът трябва да е минимум 50 000 лв., като поне 12 500 лв. от тях да са реално внесени.
Едно от предимствата тук е, че акциите могат да се прехвърлят по-лесно, отколкото дяловете в ООД. Трябва да се има предвид, че акционерното дружество подлежи на одит от независим сертифициран одитор. Това е един допълнителен разход за дружеството, но пък е и независима гаранция за акционерите, че финансовият отчет е верен. Обикновено акционерите не участват интензивно в дейността и управлението на дружеството, затова е необходима такава допълнителна защита.
Може би ще харесате
Още от Полезно и важно
Удавянето не изглежда като удавяне
Всяко лято е белязано от инциденти в морето. Доста хора са изложени на опасност от удавяне, а някои и губят …
За вечната борба със задържаната вода
Публикуваме този текст с подкрепата на Celipharm. Случвало ли ви се е да забележите драстична разлика в това, което показва кантарът, …
Какво не знаем за ХИВ: пазим се с хапче, живеем дълго и раждаме здрави деца
ХИВ отдавна не е диагноза тип смъртна присъда. Медицината е напреднала толкова много, че вече няма нито един мит около …