Купуването на първите детски обувки е истинско събитие за семейството с прохождащо бебе. Много сантиментални майки пазят първите обувки като нещо много ценно. Те понякога дори ги използват със следващото дете и после пак ги прибират.
Важно е майката да ги избере правилно и те да са възможно най-подходящи за нейното дете – хем удобни, хем красиви. Това е така, защото с помощта на тези обувки малкото дете вече стъпва стабилно и се заявява пред света със свой стил. Всяка майка смята, че погледите на околните са насочени към нейното бебе и в това няма нищо лошо. Освен това никога не е рано да започнем да се учим на вкус и на стил.
Кога бебето наистина се нуждае от първите обувки?
Често родителите купуват обувки много преди момента, в който детето действително се нуждае от тях. На около една година бебето прави първите самостоятелни стъпки. Отначало то е начинаещо и от време на време се връща към пълзенето на четири крака. Това е по-познато и по-безопасно за него. Понякога продължава да ходи настрани и на пръсти, блъска се в околните предмети и често пада.
Ако бебето не се опира с цяло ходило на повърхността, докато ходи, но продължава да тича на пръсти, свържете се с невролог. Той ще провери, за да изключи хипертоничност на мускулите на прасеца.
Ако всичко е наред в края на втората година бебето вече скача като зайче, вдига едновременно двата крака от пода, изкачва се нагоре и надолу по стъпалата, държи се за опора, тича, държи предмет с две ръце. Детето на две години отдавна е износило няколко чифта обувки.
Кога да обуете първите обувки на бебето и какви трябва да бъдат те?
Ще купите първите декоративни обувки много преди бебето да започне да ходи. Това са чисто декоративни тип „чорапче“ с мека подметка – за красота и топлина. Когато бебето започва да се разхожда из къщата, не е необходимо да му обувате обувки: в този момент по-подходящи са меки чорапи или чорапогащи с неплъзгащи се подметки.
Ако вашето малко дете носи декоративни обувки, сваляйте ги всеки път, когато то се опита да ходи. Обувайте му ги само за снимки и за возене в детската количка.
Но кога трябва да купите истински обувки – такива, в които то да може да стъпва стабилно навън и да бута с вас количката из парка?
Веднага след като детето застане на крака, положението на тялото в пространството се променя, натоварването на гръбначния стълб и ставите намалява, а на краката се увеличава. Тогава бебето се нуждае от твърда стабилна обувка. И трябва да знаете, че обувките не помагат на бебето да се научи да ходи по-рано и не ускоряват процеса.
Когато избирате, трябва да вземете предвид много фактори по отношение на обувките. Основните неща, които ще гледате са цена, комфорт и стил. Обаче трябва да обърнете внимание и на подметката. Много важно е тя да е гъвкава и нехлъзгаща се. В обратния вариант първите детски стъпки ще бъдат затруднени.
Съответствието на размера също е важно – по-големите и по-малките не са удобни на детето.
Също така е по-добре обувките да са произведени от компания, специализирана в производството на детски обувки. При такива продукти се вземат предвид анатомичните и физиологичните особености на тази възраст и кракът на бебето ще се чувства комфортно.
Как да измерим размера на бебешкото краче
Малко дете все още не може да каже, че обувките му са прекалено стегнати. Затова то плаче, не иска да се разхожда или бързо се уморява, и иска да го вземат на ръце. Ето защо е важно редовно да измервате краката на детето – така обувките му винаги ще са с подходящия размер. От 1-3 години се препоръчва честотата на измерване да е на всеки 3 месеца; от 3-6 години на всеки 4 месеца; от 6-10 години на всеки 5 месеца.
Понякога младите родители правят грешка, като отиват в магазин за обувки без бебето. Ние ви препоръчваме да изберете обувки заедно с детето си. Това е единственият начин да бъдете сигурни, че му пасват идеално както по обем, така и по размер. То трябва да ги обуе и да повърви. Ако има проблем веднага ще видите как се мръщи.
За да разберем какъв е размерът на обувката на детето, предлагаме да сложите детето на дебел лист хартия, така че краката му да са напълно прилепнали към пода, разстоянието между тях трябва да е около 10-15 см. Очертайте възможно най-точно с молив около крака. Подметката на обувките трябва да е максимум половин сантиметър повече от макета. Така ще има и малко място за растеж, за да не се наложи да купувате нови обувки след два месеца.
Какви трябва да бъдат първите обувки за малко дете?
Предната част на обувката, където се разполагат пръстите на бебето, трябва да е широка. Това е така, защото детските пръсти са разперени. Наличието на широчина предпазва пръстите от натъртвания.
Петата трябва да бъде фиксирана с твърда и плътна задна част, която предпазва слабия сухожилен апарат на крака от нараняване. Кожата на петата обаче трябва да е мека – така ще предпази нежната кожа от мазоли.
Изберете обувки с цип или връзки, за да осигурите глезена на бебето. Така и обувката се напасва към крачето, а не обратно. Обувките без цип или връзки предразполагат към изкривяване на крака.
Избирайте обувките, изработени от естествени материали, без хром и никел.
Срещу меките чехли и джапанките
Лекарите имат негативно отношение към меките вътрешни чехли и джапанки с плоска стелка. Ако детето ходи дълго време в такива обувки, то е по-вероятно да има ортопедични проблеми нато плоскостъпие, остеохондроза, сколиоза.
Костната тъкан при малки деца не се образува веднага. Съответно краката им са като „пластилин“ – меки и гъвкави. И докато костите все още не са здрави, стъпалото е чувствително на всякакъв натиск. Ако обувката е малка или не приляга добре на стъпалото, кракът ще се приспособи към формата на обувката. Тогава съществува опасност кракът на детето да се оформи неправилно.
За финал
Вече споменахме за обувките, които майката пази от първото си дете, ражда второ и когато то прохожда, тя изважда скритото съкровище. Но всъщност това въобще не е добра идея. Оттогава са минали години, обувката е стара и износена. Освен това вероятността да пасне точно на крачето на второто дете е минимална.
По същата причина не е добра идея да използвате чужди обувки. Всяко детско краче има различен свод, а вече носената обувка е напасната към друг крак. По този начин тя е опасна за свода на вашето бебе. Бъдете внимателни, старателни и изберете с помощта на продавач-конслутант, който продава детски обувки.
Още от Детето 0 - 3+
Прощъпулник за бебе
Ритуалът прощъпулник е един от най-приятните и емоционални обичаи, свързани с бебетата. Освен това в него могат да участват всички …
Как да говорим с децата за смъртта
Повечето хора се страхуват да говорят за смъртта. Особено със собствените си деца. Но всъщност децата осъзнават смъртта много преди …
Изхождане и запек при новородени
Най-важната задача за една майка след раждането е да започне да храни бебето си. Дали ще го кърми или ще …