България е разкошна страна. Няма да ви говорим за това – всеки я усещам по собствен начин и я носи в сърцето си. Чудесно е да я познаваме, за да я обичаме още повече, затова е важно да пътуваме.
Знаем, че пътуванията с деца са една идея по-усложнени, но трябва да ги вземаме тези деца и да ги водим по природни и исторически забележителности, пък те колкото поемат. Затова и Майко Мила издаде родителския пътеводител „Стигнахме ли вече?„, за да имаме свежи идеи къде да отидем с децата и какво да правим.
В следващите редове Ралица Георгиева от darik.bg е направила страхотна селекция на няколко по-малко популярни места в България, които истински заслужават да бъдат посетени.
1. Мегалитът над село Бузовград

Мегалитът над село Бузовград е древно светилище от времето на късния енеолит. Намира се по северните склонове на Сърнена Средна гора в близост до село Бузовград, община Казанлък.
Работи се по задачата мегалитът над Бузовград да придобие статут на паметник с национално значение, който да бъде популяризиран като „Българският Стоунхендж“.
Мегалитът представлява скална група, в която чрез изсичане е обособен отвор с височина около 1,80 м. Изграден е така, че Слънцето попада в „прозореца“ при залез.
Археолозите определят, че съоръжението е използвано още от населението, обитаващо българските земи преди траките, а по-късно е наследено от самите траки. Вероятно то е изградено в периода 1800 – 1600 г. пр.н.е.
Според предположения на учените в околността трябва да съществува древен некропол, но досега такъв не е открит. Според други мнения мегалитът е природно творение.
2. Вкаменената сватба

Природният феномен Вкаменената сватба (Каменна сватба) се намира на 5 км източно от центъра на Кърджали край село Зимзелен. Разположен е на площ от около 40 дка и е обявен за защитен обект през 1974 г.
Най-впечатляващи са две 10-метрови скали, наподобяващи прегърнати младоженци.
Легенда – местен момък залюбил девойка от съседно село. Само сините ѝ очи светели на забуленото ѝ лице, което никой не бил виждал. Залинял момъкът за прекрасните очи на девойката. Тогава баща му отишъл в селото и успял да я откупи за гърне, пълно с жълтици. Вдигнала се голяма сватба и шествието с момата тръгнало за Зимзелен.
Изведнъж духнал вятър, отвял кърпата и открил лицето на булката. От красотата ѝ свекърът занемял. Нечестиви мисли минали през главата му. Тогава се случило нещо страшно.
Цялата сватба за миг се вкаменила. Останал само младоженецът, вцепенен от мъка и ужас. Замолил той вятъра да вкамени и него. Молбата му била чута. В краката му останала жива единствено малката локва, образувана от неговите сълзи, която съществува и днес.
3. Потопената църква на язовир Жребчево

„Свети Иван Рилски“, също наричана и Потопената църква, се намира в село Запалня, което е потопено през 1965 г. след изграждането на язовир Жребчево. Църквата, построена през 1895 г., е единствената останка от селото.
През 1962 г. селото е залято от язовира, а през 1965 г. е почти изцяло под водата. На едно възвишение в близост до останките на църквата се намира изоставено гробище. Пред него, с лице към яз. „Жребчево“, е поставена паметна плоча за потопеното село Запалня. Текстът гласи: „Село Запалня, заселено XV в., изселено 1962 г.“
Лятото не е най-подходящото време за посещение на Потопената църква, защото тогава водите на язовира са пресъхнали.
4. Природен парк „Небесните пасбища“
Само на около 70 км от София, в село Осиковица, се крие това райско кътче.
Там можете да се срещнете с Мечо Пух, да се изкачите по стълбата към Рая, да пиете чай в къщата на бабата на Червената шапчица и да мине по Седемте моста на любовта.
Това са само част от забавленията, които очакват посетителите. Десетки масички и столчета са пръснати наоколо, има също люлки, различни старинни съдове, герои от всякакви приказки, табели с древни философски мисли, кътчета, посветени на български творци, и стрелки, отвеждащи в различни посоки.
Всичко това съществува благодарение на д-р Васил Ангелов, който преди години превръща своите земи в хармонично място, достъпно за всички хора, и то напълно безплатно.
5. Дяволският мост

Дяволският мост над река Арда в Община Ардино, Област Кърджали е с дължина 56 метра.
От векове мостът е обвит в легенди и загадки. Почти нищо не се знае за строежа му, но според преданията негов създател е майстор Димитър от близкото село Неделино. Той приел предизвикателството да издигне мост над бурната река, макар всички преди него да се провалили в начинанието.
Справил се великолепно и за рекордно време, но скоро след това починал. Тук поверията нашепват, че в градежа на моста имал пръст Сатаната. Дяволът обещал на майстора да сподели тайна, която ще направи творението му вечно, ако той успее да го завърши за 40 дни.
Не успее ли обаче, щял да вземе душата му. Димитър се справил с дяволската задача и Сатаната изпълнил обещанието си, но скоро след това даровитият майстор починал и отнесъл тайното познание в гроба.
Казват, че от Дяволския мост може да видиш лика на Сатаната, ако погледнеш към водите на река Арда между 11.00 и 12.00 часа на обед, когато мостът и отражението му образуват окръжност.
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Супермоделът, който слезе от модния подиум и стана суперписател
Един от супермоделите на 80-те години, любима корица на “Воуг” и лице на стотици кампании е датчанката Рене Тофт Симонсен. …
То НИКОГА не спи
Един от най-известните експерименти в света, свързан със съня, е този на Ранди Гарднър, който се подлага на него като …
16 майки от животинския свят, в които се припознаваме без проблем
Няма да ви поднесем задълбочени анализи на тема "Ние сме едно с природата" и всички живи същества си приличат. Обаче …