Всички знаем, че месечният цикъл на жената спира за времето, през което тя износва своето бебе (с някои изключения). След раждането, обаче, мензисът не се възстановява веднага. Ако кърмите, цикълът ви може да не се появи в продължение на седмици, месеци или повече.
И така, кога трябва да очаквате менструацията да се върне и как тя ще се отрази на кърменето и на бебето?
Ето какво трябва да знаете за кърменето и менструацията.
Кървене след раждане
Кървенето, което ще имате веднага след раждането, може да изглежда като мензис, но всъщност не е. Нарича се лохии и представлява смес от кръв, слуз и тъкан от лигавицата на матката.
Лохиите започват като яркочервено кървене. То може да е доста тежко и да съдържа кръвни съсиреци.
След няколко дни кървенето започва да се забавя и става розово или по-светло на цвят. С течение на дните цветът му ще стане кафяв и в крайна сметка жълт или бял. Лохиите и зацапването могат да продължат до шест седмици.
Ако кървите обилно и кървенето прилича на менструация или ако е прекалено продължително, информирайте лекаря си.
Всяка промяна в състава, цвета, миризмата или продължителността на лохиите може да е сигнал за следродилен кръвоизлив. Важно е да наблюдавате, особено през първите дни след раждането, дали кръвта намалява.
На практика всяка промяна в цикъла е сигнал за нещо, както вече сме говорили в текста „Какво се опитва да ви каже цикълът?„.
Първият месечен цикъл след раждането
Първата ви менструация може да дойде още шест седмици след раждането. Ако не кърмите, може да се очаква да се възстанови в рамките на три месеца. Всеки организъм е различен, така че времевата рамка варира от жена до жена.
Кърменето може да задържи идването на менструацията за по-дълго. Но дори и да кърмите, пак може веднага да ви се възвърне месечният цикъл. По-вероятно е това да стане по-рано, ако:
- изберете да не кърмите;
- кърмите, но не изключително;
- използвате шише за някои хранения;
- имате бебе, което започва да спи през нощта;
- вече сте започнали да давате на детето твърда храна или сте започнали процес по отбиване.
Как мензисът ви влияе върху кърменето
Когато цикълът ви се върне, това не означава, че трябва да отбиете бебето. Кърменето по време на менструация е напълно безопасно и не е вредно нито за вас, нито за детето.
Кърмата ви все още е здравословна и хранителна. Въпреки това хормоналните промени преди менструацията могат да повлияят на кърмата и на начина на кърмене за няколко дни.
От друга страна вие въобще може и да не забележите разлика в кърменето. А дори да има някои промени, бебето може да няма нищо против и да продължи да суче както обикновено.
Възможно е възвръщането на менструацията да доведе до повишена чувствителност на зърната и промяна на вкуса на млякото. Изследванията показват, че съставът на кърмата се променя около овулацията. Нивата на натрий и хлор в млякото се покачват, докато лактозата (млечната захар) и калият намаляват. Така че през това време кърмата става по-солена, а не сладни.
Също така пак около овулацията и непосредствено преди началото на менструацията нивата на естроген и прогестерон се променят, което може да повлияе на гърдите и кърмата. Когато нивата им се повишат, може да усещате гърдите си пълни и напрегнати.
По-високите нива на естроген също могат да попречат на производството на мляко. Изследванията показват и че нивата на калций в кръвта спадат след овулацията. По-ниското ниво на калций може също да допринесе за възпаление на зърната и спад в количеството мляко.
Справяне с чувствителността на зърната
Случва се да започнат болки в зърната след връщане на менструация. Така че няколко дни преди началото на менструацията кърменето може и да не е особено комфортно.
Ето няколко съвета за този период:
- Опитайте се да не позволявате на болката да ви попречи да кърмите, ако е търпима.
- Продължавайте да слагате бебето на гърда, за да предотвратите други проблеми с кърменето като препълване на гърдите, запушени млечни канали и мастит.
- Избягвайте използването на обезболяващи кремове, защото тези продукти могат да раздразнят устата на бебето и да му попречат да суче правилно.
- Посъветвайте се с лекар какво обезболяващо може да ползвате през дните, в които има болка и дискомфорт при кърмене.
- Ако е твърде болезнено и просто не можете да кърмите, изцеждайте кърмата. Изцеждането ще ви помогне да поддържате производството на мляко, докато чакате болката да премине. Може да продължите да храните бебето си с изцедената кърма от шише.
Намаляването на кърмата по време на цикъл обикновено е временно. Може да забележите спад няколко дни преди началото на менструацията. След това кърмата започва да се увеличава отново, тъй като хормоните се балансират.
Как да възстановите кърмата по време на цикъл
Използвайте билков чай за кърмене, за да увеличите производството на мляко.
Яжте храни, богати на желязо (червено месо, листни зеленчуци) и т.нар. суперхрани при кърмене (овесени ядки, бадеми, копър).
Пийте много течности.
Опитайте комбинация от добавки с калций и магнезий (1000 mg калций и 500 mg магнезий преди и по време на менструацията).
Говорете с лекар или консултант по кърмене за повече информация и полезни съвети.
Ако ви се струва, че количеството мляко спада твърде много, е добре да проследите дали бебето получава достатъчно кърма. Ако детето има нужда от още мляко, е добре да започнете дохранване.
Мензис и забременяване
По време на менструация пак може да забременеете (да, овулацията може да съвпадне с менструацията).
Има шанс да забременеете, докато кърмите, дори преди менструацията да се върне. Така че ако имате интимни отношения и не се предпазвате, е възможно да се окаже, че очаквате отново бебе, без дори да ви е дошъл мензисът след раждането.
Много жени решават да отбият децата си, след като цикълът им се върне поради различни схващания или заради намаленото количество кърма, което им се струва сигнал, че е време за отбиване. Но, както казахме, кърмата може да се възстанови – това зависи от вас и от вашите усилия. Понякога е въпрос на няколко дни.
А ето няколко оборени мита за менструацията и кърменето.
Може би ще харесате
Още от Детето 0 - 3+
Първото колело на детето
Децата много обичат разходките, игрите и тичането в парковете, но най-силните положителни емоции за тях идват от колелото. Карането на …
Дейностите в детската градина: колко, кои и защо
Предучилищният етап на детството е свързан с активен период на познание на заобикалящия свят, осъзнаване на собственото „аз“, както и …
Възглавница за кърмене: защо е полезна
Разбира се, не е нужно да си купите възглавница за кърмене. Но от една страна – ще бъдете мноооого модерна …