Никой не иска да се отказва от близък приятел, на когото може да сподели всичко и да му зададе всякакви идиотски въпроси като например “Защо бебето реве?” в 3 посред нощ.
Само че ако в едно приятелство има твърде много обида и липса на емпатия, може би е време да го прекратите.
Ето 10 ясни маркера, че с това другарче може би е по-добре да не дружите. И да, сигурно ще ви е тежко в началото, но в дългосрочен план това е много по-разумното решение.
1. Всяко съобщение или обаждане от този човек ви ужасява
И това ако не е очевидно доказателство… Макар че може би е странно да си го признаете. Но ако от този приятел получавате само стрес, наранени чувства, скандали, злобни подмятания и пренебрежително отношение, защо да ви пука?
Ако ще обикаляте на пръсти около някого и ще се чудите какво и как да кажете, за да не го обидите или за да не отключите спор, по-добре не се занимавайте.
И все пак, ако видите съобщение от този приятел и се почувствате кофти, опитайте се да разберете откъде идва всичко това. Винаги ли е било така, или по-скоро нещо се е променило напоследък? Ако е второто, по-добре си поговорете, преди да прибързвате със заключенията.
2. Постоянно се състезавате, без да го искате
Ако приятелите се подкрепят един друг и се радват от сърце на успехите си, то това е приятелство, което си струва.
Приятелите ни са част от нашата идентичност. Така че когато те печелят, печелим и ние, твърдят специалистите.
Истинският приятел искрено се радва, когато, да речем, ви повишат или пък се сгодите. Не толкова добрият приятел обаче, възприема новините ви като лично предизвикателство, обикновено от завист, гледайки на щастието като на игра, в която само един от двама ви може да спечели.
Често се случва подобни приятели да се опитат да омаловажат постижението ви. “Повишиха те, само защото еди кой си напусна миналия месец.”
Подобно поведение показва неувереността на приятеля ви и е по-добре да не реагирате по някакъв специален начин, но все пак да отчетете това поведение.
3. Превърнали сте се в кошче за душевни отпадъци
Всички се опитваме да се разтоварим, говорейки за проблемите, притесненията и нещата, които ни дразнят било в работа, било вкъщи. Само че има един момент, в който това “разтоварване” може всъщност да ни накара да се чувстваме по-зле, ако позволим да се вглъбим прекалено много.
Същото се случва и ако поемаме постоянно нечий друг “товар”. Ако някой постоянно има нужда от вас, за да се оплаче и да си излее гнева, това не е приятелство, а зависимост.
В приятелството трябва да има от всичко: и забавление, и подкрепа, и възможност да си открит и честен. Ако единият получава всичко това, а другият – не, то тогава не може да се говори за реална връзка помежду ви.
4. Никога не знаете какво ще разстрои приятеля ви
Приятелството е предвидимо. Затова се чувстваме в безопасност, когато сме с приятелите си. Ако се чувствате зле, може да се предвиди, че приятелят ви ще ви помогне да се почувствате по-добре. Ако сте в уязвима позиция, той ще е стабилен и ще ви подкрепя. Ако направите нещо хубаво за него, той ще е благодарен.
Ако загубим това усещане за предвидимост, губим чувството за сигурност, което истинското приятелство ни дава.
Ако приятелят ви е докачлив, обидчив или остър в реакциите си в случаи, когато най-малко очаквате, вероятно постоянно ще сте притеснени. Това са т.нар. амбивалентни приятелства, в които въпросната предсказуемост липсва.
Изследванията показват, че кръвното налягане на човек е по-високо в моменти, когато не можем да предвидим нечие поведение, в сравнение с моментите, когато знаем, че някой приятел ще е негативен.
С други думи, по-добре предсказуем тъпак, отколкото непредсказуем човек, който може да е мил или зъл във всеки един момент, само че вие не знаете кога и защо.
Освен ако не сте фен на постоянната тревожност и напрежение, подобни приятелства не са за вас.
5. Чувствате се осъждани, осмивани или бомбардирани от непоискани съвети
Съществува т.нар. концепция за утвърждаване на идентичността, което ознава, както обясняват специалистите, че човек има усещане кой е независимо от останалите.
Ако имате високо ниво на утвърждаване на личността, е по-вероятно да успявате да задържате приятелства, защото не натрапвате ценностите си на останалите или не предпоставяте, че всеки друг има същите ценности.
Когато дадем непоискан съвет или осъдим някого, това, което всъщност правим, е опит да наложим нашите ценности на другия.
Ако приятелят ви не може да свикне с идеята, че има и други мнения освен неговото, как тогава вие да се чувствате уверени, за да споделите своето мнение?
6. Говорите само за миналото
Както беше казал Тони Сопрано, “Помниш ли когато… е най-ниската топка разговор”. Ако вътрешните шеги и спомените са единственото общо помежду ви, няма как да поддържате приятелство в реално време.
7. Магнити за драма
Все има нещо. Колегата ѝ я мрази. Пак се е карала цяла нощ със съпруга си. И, ето, чудесно, разказва за нещо, което вече виждате как се превръща в проблем.
Кой изобщо има енергия за всичко това?
Хората, които привличат драмата, обикновено нямат особена осъзнатост, твърдят специалистите. Често са неуверени с лека нарцистична нотка. И понеже не мислят за нуждите и ценностите на другите, постоянно се изненадват, когато хората не се държат така, както те искат, и реагират остро на това.
Наистина е трудно да сте приятели с такъв човек. Затова не бъдете.
8. Често са несериозни
Когато някой ни връзва тенекия и е несериозен към уговорките ни, това отключва онзи страх от отхърляне, който имаме всички. И от гледна точка на управление на риска човек преценява колко да инвестира в определени отношения на базата на това колко вероятно е да бъде отхвърлен.
Подобно несериозно поведение може да унищожи едно приятелство. В крайна сметка, дори и човекът да е истински натоварен и да не може да спази определени уговорки, то ние сме склонни да приемаме отказите като присъда за приятелството ни.
Когато почнете да се чувствате по такъв начин, се оттегляте. Другият човек се оттегля също – заради вашето оттегляне, и това е краят.
Ако приятел, когото цените, постоянно отменя плановете ви, специалистите съветват да поговорите с него. Има такива периоди в живота на човек, когато наистина му е по-трудно да откликва – когато се роди дете или когато преживяваме психологически проблем. Добре е просто да се каже: “В момента ми е по-трудно и имам много неща накуп, но това не означава, че не те обичам”.
9. Изчезват, когато играта загрубее
Приятел, който е с вас само когато всичко е наред, е не просто разочароващ, а ви вреди. Като предателство е. Особено когато човек е в труден момент и очаква приятел до себе си. А приятелят го няма. Изчезнал е.
И това усещане може да се засили, ако, за разлика от него, вие винаги сте били на разположение в трудните му моменти.
Ако усещате, че някой не ви цени достатъчно, това приятелство на практика не съществува.
10. Постоянно ги преследвате
Ако човек иска да се види с някого, той винаги ще намери начин. Ако винаги вие предлагате да излезете и да се видите, ако винаги вие пишете, а получавате едносрични отговори, помислете сериозно за това приятелство.
Ако няма някаква реципрочност, практически това не е приятелство. Приятелствата обикновено приключват не заради някакъв сериозен скандал, а защото спирате да поддържате връзка.
Не е задължително тези ситуации да означават непременно, че приятелството ви не струва. Но със сигурност трябва да имате едно наум и да им обърнете внимание.
Източник: Scary Mommy
Може би ще харесате
Още от И аз съм човек
Да отбележим 24 май с пет правилно написани думи
Здравей те , днешния празник е един от най - важните в Българския празничен календар и сме исключително радосни , …
“Tой я бие, а тя стои” – защо?
Днес в Майко Мила публикуваме откровения разказ на Мартина Лазаревич за живота ѝ като жертва на домашно насилие. Тя пусна …
“Не бягам от бедност, а от война”
Случката, която ще прочетете в началото на текстa на Стефана Манева, е само повод за размишления как се държим помежду …