Мнозина отвориха сърцата и домовете си за хората, бягащи от войната в Украйна и търсещи убежище у нас.
Един от най-разпространените въпроси е трябва ли домакинът да подаде някакви документи, когато посрещне бежанци от Украйна.
Краткият отговор е “Да”. А ето и малко повече обяснения.
Всеки чужденец трябва да се регистрира
По закон всеки чужденец, който влезе в България, трябва в срок от 3 дни да си направи адресна регистрация в районното управление на полицията по мястото на пребиваване, пише в единния правителствен портал за хора, засегнати от войната в Украйна.
Важното е, че няма ограничения тази регистрация да стане и след въпросните 3 дни.
Ако е отседнал в хотел
В този случай адресната му регистрация се извършва служебно от администрацията на хотела и не е нужно да се предприема нищо допълнително от самия човек.
Ако е в частно жилище
Ако човекът е под наем или при приятели/роднини, собственикът на жилището е този, който трябва да направи адресната регистрация.
За целта домакинът (собственикът) трябва да отиде до полицията заедно с настанените от него хора и да носи нотариалния си акт.
Ако собственикът няма възможност да отиде до полицията, може да подпише и завери пред нотариус декларация, която може да бъде изтеглена тук.
С тази декларация и с копие от нотариалния акт хората, които са настанени в неговото жилище, могат да отидат сами до полицията и да си направят адресната регистрация.
Полицията издава адресна карта на чужденец
Адресната регистрация може да се променя по същата процедура неограничен брой пъти, когато се сменя и мястото на пребиваване. Препоръчително е при смяна на адреса в полицията да се носи и старата адресна карта.
Какво още можем да направим
Важно е да насочваме хората, търсещи закрила у нас, към достоверна информация за това какви са правата им и каква помощ получават. Полезно място е официалният информационен портал, създаден специално за нуждите на бягащите от войната украинци, които остават у нас – https://ukraine.gov.bg/. Тук е събрана цялата необходима информация, достъпна на български, украински, руски и английски.
Добре е да обясним на хората, които посрещаме, че всички, бягащи от войната в Украйна, автоматично получават временна закрила като бежанци на територията на държавите членки на ЕС за 1 година, като периодът може да бъде удължаван.
Ето какви права получават украинските граждани с осигурената временна закрила:
- право да останат в България;
- право на писмена информация на разбираем език за правилата и условията на временната закрила;
- право на регистрационна карта на чужденец;
- право на събиране със семейството си;
- право на труд и професионално обучение;
- право на образование за учениците и право на достъп до детска градина за децата до 6-годишна възраст.
- право на подходящо настаняване или на средства за настаняване при необходимост;
- право на помощ (40 лв.) за настаняване и изхранване в места за настаняване, вписани в Националния туристически регистър. Същите права ще имат и лицата, заявили желание за достъп до пазара на труда в страната, като тази помощ ще се предоставя за срок до 1 месец от датата на заявяването. Период на действие на програмата: от 24.02.2022 г. до 31.05.2022 г.
- право на социално подпомагане;
- право на медицинска помощ при спешни състояния.
- хора от уязвими групи – деца до 18 години, непридружените деца, бременните жени, самотните родители с ненавършили пълнолетие деца, възрастните хора и хората с увреждания, тежки здравословни проблеми, психични разстройства жертви на трафик или понесли изтезание, изнасилване или други тежки форми на насилие – имат право на пълно медицинско обслужване като български граждани.
Може би ще харесате
Още от Полезно и важно
Рак на гърдата: истини и митове
Може и да сте го пропуснали в безкрайния поток новини за цената на тока и газа, изборите, преговорите за ново …
За гръбначните изкривявания при деца и ползите от изправителната гимнастика
Правилната стойка по време на стоене, ходене и работа не се дава на човек по рождение, а се придобива. Тя …
Спечели стипендия от Майко Мила и учи aMBA в The Business Institute
Чували ли сте латинската сентенция, че трябва да се учи не за училището, а за живота? Е, и да не …