Колко време трябва да кърмите, за да усетите ползите? И има ли момент, когато кърменето може да стане вредно? Ако сте бременна или вече кърмите, ще чувате всякакви разкази – и за вас, и за вашето бебе. И все пак е добре да вземете предвид не само историите, а и статистиката, и мненията на специалисти в тази област. Иначе – кърмете детето си както и колкото ви казва интуицията. Особено, ако бебето иска да бъде кърмено и двамата се радвате на добро здраве.
Световната здравна организация препоръчва на майките изключително да кърмят бебета през първите шест месеца от живота им. Това означава да няма никаква друга храна или течност, освен майчиното мляко. Също така препоръчва кърменето да продължи поне първата година, като към него се добавят допълнителни храни, започващи след шестия месец. Кърменето до навършване на една година може да не е възможно за всички жени. Но е добре кърмачките, които по някаква причина искат да отбият децата си, да бъдат информирани за ползите.
Според Академията по медицина за кърмене по-голямата продължителност на кърменето е свързана със защита от редица заболявания при майката. Намалява се рискът от рак на гърдата, рак на яйчниците, диабет, хипертония, затлъстяване и инфаркт – това показва статистиката.
Какви са ползите от кърменето?
Има многобройни ползи от кърменето, дори ако кърмите само няколко дни. Ето някои акценти според възрастта на вашето дете.
Първи дни
Експертите препоръчват бебетата да се държат близо до майките си и да започнат да кърмят веднага след първия час след раждането. Предимствата по това време включват близък контакт „кожа в кожа” за бебето и стимулиране производството на млякото за майката.
Отначало бебето суче плътно, жълто вещество, наречено коластра. Коластрата е първият етап на кърмата и съдържа важни хранителни вещества и антитела за новороденото. През следващите дни кърмата потича, за да осигури ранно хранене и за да помага за предпазването на бебето от инфекции.
Първи месец
Кърмата осигурява защитни антитела поне през първата година от живота на бебето. Тези антитела предпазват от инфекциозна диария, ушни инфекции, белодробни инфекции, храносмилателни проблеми и др.
Майките се възползват от ползотворното влияние на хормоните окситоцин и пролактин, които отделят, докато кърмят. В комбинация тези хормони могат да предизвикат чувство на радост и удовлетворение.
Жените, които кърмят, също могат да се възстановят бързо и физчески от раждането, тъй като кърменето помага на матката да се свие обратно до нормалния си размер.
Кърмене от 3 до 4 месеца
Кърмата продължава да поддържа храносмилателната система, а също така при някои бебета осигурява защита срещу алергени, открити в други храни и добавки.
Продължаването на кърменето може да помогне на мама да изгори допълнително 400 до 500 калории на ден, което може да ѝ помогне да поддържа здравословно тегло след раждането.
Кърменето може да помогне и за вътрешното здраве на майката. Някои изследвания показват, че кърменето може да намали риска от диабет тип 2, ревматоиден артрит и сърдечно-съдови заболявания.
Кърмене 6 месеца
Ползите от кърменето продължават дори с добавянето на твърди храни, които лекарите препоръчват след 6-месечна възраст. Кърмата може да продължи да осигурява енергия и протеини, както и витамин А, желязо и други ключови хранителни вещества. Не само това – майчиното мляко продължава да предпазва бебето от болести и заболявания, докато все още суче.
За майката на този етап може да се намали риска от рак на гърдата и други видове рак, като рак на яйчниците, рак на ендометриума и рак на матката. Всъщност според доклад, публикуван от Световния фонд за изследване на рака и Американския институт за изследване на рака през 2017 г., на всеки пет месеца от кърменето рискът от рак на гърдата за жената намалява с 2%.
Изключителното кърмене може също да осигури до 98% ефективна контрацепция през първите шест месеца, ако менструалният период все още не се е върнал и майката продължава нощното хранене. Разбира се, ако не е планирано друго бебе, е добре да използвате по-сигурен метод (добрите стари презервативи).
Кърмене 9 месеца
Препоръките за хранене между 6 и 12-месечна възраст включват кърмене при поискване и предлагане на други храни между 3 до 5 пъти на ден. През това време кърмата все още трябва да се предлага преди хранене, като твърдите
храни се считат за допълнителни.
Кърмене една година
Друга полза от кърменето в дългосрочен план е спестяването на разходи. Вероятно ще спестите много пари за адаптирано мляко – просто трябва да сметнете колко давате на ден и колко излиза това на година. Добавете и бибероните, и шишетата – ще се удивите колко икономично е да кърмите.
Бебетата, които са кърмени една година, също така може да имат по-силна имунна система и е по-малко вероятно да се нуждаят от логопедична или ортодонтска намеса. Защо ли? Теорията е, че продължителното сучене на гърдата помага за развитието на мускулите в устата и около нея.
Дългото кърмене след една година
Препоръките за хранене след една година включват кърмене при поискване и предлагане на други храни пет пъти на ден. По това време можете също да въведете краве мляко, ако искате да спрете да предлагате кърма или търсите заместител на кърмата.
Някои по-стари изследвания твърдят, че кърменето с по-голяма продължителност може да даде предимство на децата по отношение на резултатите от интелигентността и социалното им развитие. Въпреки това по-скорошни изследвания твърдят, че ползите за интелигентността на кърмените деца може да са само временни до определена възраст.
Но пък насреща е светлият пример на испанския национал по футбол Хоакин Санчес. Той е кърмен до шестгодишна възраст и е най-възрастният голмайстор в елита на Испания. Последният му гол дойде, когато той беше на 38 години и 140 дни.
Странични ефекти от кърменето
Здравните специалисти препоръчват изключително кърмене в продължение на шест месеца, с постепенно въвеждане на подходящи комбинирани храни през вторите шест месеца и продължаващо кърмене в продължение на две или повече години.
Има многобройни ползи от кърменето както за вашето бебе, така и за вас. Има и някакви неудобства, но те не са задължителни. Но все пак има доста жени, които се оплакват от странични ефекти. Това са най-често срещаните.
- Болки в гърба. Прегърбени сте над бебето си в неудобно положение. Само главата ви тежи около 10 килограма. Поставете бебето в грешна поза, наведете се над него и тежестта може да напрегне целия ви гръб. Въпреки че може да бъде изкушаващо да гледате как бебето ви се храни, най-доброто нещо, което можете да направите за себе си, е да седите в изправено положение, докато кърмите. Намерете начин да издигнете детето до себе си.
- Травми по гърдите. Да, малкото бебе може да причини големи натъртвания на гърдите ви. Синините са доста чести, особено след като и двамата експериментирате в каква поза и как да кърмите. Ако вашето мъниче стиска или прищипва гърдите ви по време на кърмене, помислете дали да не покриете ръцете му с ръкавици или чорапи. Ако натъртванията не спрат с времето, виновник може да е положението на устните на детето ви. Уверете се, че устните на бебето са навън и свити около ареолата. Ако долната устна на мъничето е обърната навътре, резултатът може да бъде възпалено зърно.
- Спазми при кърмене. Когато кърмите, тялото ви произвежда хормони. Един от тези хормони – окситоцин – е отговорен и за подпомагането на матката да се свие до размера си преди бременността. Тъй като се свива, може да усещате спазми. Спазмите по време на кърмене са напълно нормални и знак, че тялото ви прави това, което трябва да прави.
- Остеопороза. По време на кърменето може да загубите малък процент от костната си маса. Поддържайте костите си здрави, като спортувате и ядете храни с високо съдържание на калций (зеленчуци и мляко). Може също така да говорите с лекар относно приемането на добавка. Повечето жени възстановяват костната си маса, след като детето им е спряло да суче.
Митове за кърменето
Може би сте чували всякакви неща. Например, че с годините кърмата става все по-водниста. Или, че детето, което кърмите и разчита на имунната защита на млякото ви, няма да може да изгради собствена имунна защита. Е, това са абсолютно неверни твърдения. Нещо повече – кърмата дори сменя състава си, за да става още по-гъвкава откъм антитела при евентуални срещи с повече патогени (каквито по-голямото дете ще открива навсякъде).
Всъщност митовете за кърменето са много. Може да прочетете най-популярните тук и да се посмеете добре – особено на номер 11!
Може би ще харесате
Още от Детето 0 - 3+
Прощъпулник за бебе
Ритуалът прощъпулник е един от най-приятните и емоционални обичаи, свързани с бебетата. Освен това в него могат да участват всички …
Как да говорим с децата за смъртта
Повечето хора се страхуват да говорят за смъртта. Особено със собствените си деца. Но всъщност децата осъзнават смъртта много преди …
Дохранване: колко мляко да даваме
Много майки, чиито бебета не наддават достатъчно, се притесняват какво да правят. Има само един правилен съвет – дохранване. Въпросът …