Човешкото мляко е най-добрата и естествена храна за бебетата, като тя не само осигурява пълноценното хранене, но и допринася за здравето на бебето. И все пак по много причини не всички жени могат да кърмят бебетата си или пък не могат да произвеждат достатъчно мляко, за да отговорят на техните нужди.
От друга страна, някои майки произвеждат повече мляко, отколкото е необходимо за техните деца, и биха искали да дадат възможност и другите да се възползват от тази невероятна храна. Даряването на кърма е изключително благородно решение и много майки изпитват истинска радост и удовлетворение да го направят.
Понякога може да се практикува т.нар. кръстосано кърмене, при което бебетата на няколко майки получават кърма от различни жени или директно от гърда, или чрез изцеждане. В близкото минало у нашите майки и баби са практикували този тип кръстосано кърмене, като кърмещата чуждо дете жена е наричана „млечна майка”, а децата са „млечни братя/сестри“.
Банки за майчино мляко
По света дарената в банки кърма обикновено се използва за недоносените деца. Заради това изискванията за даряване и съхраняване са много строги. Излишно е да казваме, че е недопустимо донорът на кърма да е пушач и да употребява алкохол и наркотици и в същото време да предлагате кърмата си за недоносени деца.
Обръща се сериозно внимание и на прекарани вируси като хепатит и цитомегаловирус. Всички донори преминават тестове, а кърмата, която даряват в банката, преминава пастьоризация. Това е с цел максимална безопасност при евентуално неоткрити вируси в кърмата.
Кърма, която просто сте съхранили вие, няма да бъде приета в банка за донорска кърма. Трябва да преминете изследванията и да ползвате техните стерилни съдове и условия. Сложните процедури и изисквания често са причина майките да не искат да стават донори.
Вашето собствено мляко е уникално произведено от вас точно за развитието на вашето бебето и неговите нужди. Ако имате трудности с кърменето, а държите детето да се храни с кърма, потърсете донорска кърма, след като сте опитали всички варианти за увеличаване на собственото ви мляко.
Ако все пак липсата на майчино мляко е извън вашия контрол и стигнете до решението да получите мляко за бебето ви от друга жена, препоръчваме да потърсите възможно най-много информация, за да вземете напълно информирано решение. Освен това препоръчваме на всеки, който се интересува от получаване на донорска кърма за бебето, да обсъди възможностите с педиатъра на детето или да се свърже с банка за кърма.
Кога да даря кърма
Ако самата вие смятате, че имате допълнително мляко за даряване, обмислете внимателно тази идея, като отчитате вашия комфорт и този на вашето бебе. Бебето трябва да чувства комфортно с потока ви от мляко, а вие да се справяте спокойно без стрес с допълнителното изцеждане.
Бъдете много разумни и напълно сигурни, че нуждите на вашето дете са удовлетворени и че поддържането на свръхпредлагане на кърма с намерение да дарявате няма да ви създаде трудности.
Кърмещите жени, загубили бебе, също могат да обмислят даряването на кърма, като начин да се почете паметта бебето и същевременно да се подкрепят други семейства в нужда. Въпреки това даряването на мляко е много лично решение и за някои родители, които са загубили дете, рядко се стига до него.
Банките за кърма доставят мляко по лекарско предписание на бебета в отделенията за интензивно лечение за новородени, но могат да обслужват и амбулаторни пациенти, ако имат достатъчно мляко.
Потенциалните донори трябва да поддържат тясна комуникация с банката за мляко, за да докладват за промени в здравословното им състояние. Дареното мляко се пастьоризира и се проверява за бактерии, така че банката за кърма да може да осигури подходяща безопасност, разпределение и транспорт на млякото.
Неформално донорство на кърма
Поради сложното преминаване на мляко от донора до потребителя са създадени неформални мрежи за донорство на кърма – най-често майките се свързват в социални мрежи и форуми за споделяне на мляко.
Ако обмисляте неформално споделяне на мляко чрез подобна мрежа, препоръчваме ви да прочетете внимателно предлаганата информация и да сте сигурни, че предоставеното мляко е безопасно за бебето ви.
Най-важното е да се уверите, че кърмата се изцежда и съхранява при спазване на отлична хигиена и със спазени срокове за съхранение – торбичките с кърма са надписани и са били съхранявани правилно.
Майките, които даряват често са наясно каква информация ви трябва и ще ви я дадат – здравословно състояние, хранене, тютюнопушене и т.н. Много често такова даряване е свързано с финансов интерес, бъдете по-разумни и предпазливи от кого приемате и по какъв начин ви доставят кърмата. Кърма в пликчета, изпратена по куриер, не е достатъчно надеждна за употреба.
Може да пастьоризирате кърмата, след като я получите, или ако сте се изцедили и ще я дарявате.
Пастьоризиране на кърма
За да пастьоризирате кърма, трябва да поставите 150 мл кърма в шише в съд с вода, както се приготвя храна на водна баня. Нивото на водата трябва да е над нивото на млякото. Поставяте да заври на котлона, като наблюдавате кога ще започне да ври с големи мехурчета.
Тогава дръпвате съдовете от котлона – вътре млякото трябва да се е загряло до 70°C, което е достатъчно, за да унищожи голяма част от вредните вируси и бактерии. След това е хубаво млякото да бъде използвано до 6 часа. Този метод не е перфектен, но запазва доста от качествата на кърмата.
Ако вие дарявате мляко
Ако решите да дарите чрез неформална мрежа за споделяне на мляко, ще имате информация кои семейства получават вашата кърма и може да изберете да поддържате постоянна връзка с тях.
По този начин другото семейство получава сигурен източник на мляко, изпитан във времето, и майката има поглед как детето ѝ понася млякото, как се развива, наддава ли и радва ли се на добро здраве.
Даренията на кърма често са в помощ на здрави бебета на различна възраст, чиито майки не могат да произвеждат достатъчно мляко за децата си. Донорите може да сметнат за важно и приятно да знаят кой ще бъде получателят на млякото им.
Можете също така да изберете да споделите млякото си с член на семейството или приятел в нужда, като се уговорите помежду си за условията. Някои майки нямат нищо против да кърмят чуждото бебе директно, други искат да изцедят и предадат изцедено мляко.
Осигуряване на безопасността на дареното мляко
Актът на изцеждане на мляко и прехвърлянето му в контейнери и торбички за съхранение винаги крие риск от замърсяване. Най-важните стъпки, които донорът може да предприеме, са миене на ръцете и помпеното оборудване, използване на подходящи мерки за краткосрочно и дългосрочно съхранение и безопасно транспортиране.
По принцип човешкото мляко съдържа антибактериални свойства, които помагат за предотвратяване на бактериално развитие след изцеждане, дори когато е оставено на стайна температура за няколко часа.
Известно е също, че чистотата на техниката за изцеждане на мляко влияе на безопасния период от време. Следователно млякото трябва да се охлажда възможно най-бързо след изцеждане, след което да се замразява в рамките на 24-48 часа при или под -20°C в подходящи контейнери, ако получателят на кърма няма да я получи в рамките на няколко часа.
Всеки метод за намаляване на замърсяването ще повлияе на качеството на дареното мляко. Като цяло пастьоризацията се счита за изключително ефективен метод за елиминиране на опасни патогени, като същевременно влияе възможно най-малко на качеството.
Ако сте получател на сурова кърма (т.е. то никога не е била термично обработена), можете да използвате метод за бързо нагряване – техниката за домашна пастьоризация, за да намалите бактериалното и вирусно замърсяване.
Доказано е, че замразяването на човешко мляко при -20°C в продължение на 20 дни намалява вирусното натоварване за цитомегаловирус до неоткриваеми нива. Важно е обаче млякото да се използва до около три месеца, тъй като хранителните и имунологичните свойства във времето се разграждат във фризера.
Може би ще харесате
Още от Детето 0 - 3+
Първото колело на детето
Децата много обичат разходките, игрите и тичането в парковете, но най-силните положителни емоции за тях идват от колелото. Карането на …
Възглавница за кърмене: защо е полезна
Разбира се, не е нужно да си купите възглавница за кърмене. Но от една страна – ще бъдете мноооого модерна …
Социалният педагог Майя Грозданова и „порастването“ заедно с деца
Като родители знаем колко е важно вниманието към детето, и то онова внимание, което го превръща в личност. То включва …