Нямате сили да си вдигнете главата от възглавницата, влачите крак цял ден и нямате търпение да се завлечете обратно в леглото. Звучи ли ви познато? Не сте сама – нормално и често срещано е да сте уморена, ако сте бременна. Особено в началото и в последните седмици преди раждането.
Има обаче жени, които се чувстват изморени през всичките 9 месеца, а умората понякога е първи признак за бременноста – много преди всеки друг. Да не говорим, че тя най-вероятно ще ви съпътства и доста дълго време след раждане!
Каква е причината?
Да си бременна е като да изкачваш планина или да тичаш на маратон, без да си тренирал преди това, нарамила раница, която всеки ден натежава повече и повече.
Иначе казано, бремеността е адски тежка работа!
По време на първия триместър по-голямата част от енергията, която тялото ви отделя за бебето, отива за изграждане на животоподдържащата система на плода – плацентата. Заради това е твърде вероятно още в 9-та гестационна седмица да се чувствате като изцедени. В допълнение, метаболизмът ви се е ускорил значително, за сметка на понижено кръвно налягане и кръвна захар, което пък води и до честа смяна на настроенията.
Дотук бременността прилича на емоционално влакче в увеселителен парк!
В края на първото тримесечие тялото ви ще е завършило с Херкулесовата задача да произведе плацента и да порасне малко. Този процес е довел и до хормонални и емоционални промени, които са се случили в рамките на няколко седмици.
Второто тримесечие е моментът да възстановите енергията си. Обикновено умората и изтощението се завръщат в последните три месеца пред раждането – тогава бебето трупа съществена телесна маса и има нужда от повече енергия. Много вероятно е през целия период на бременността да се борите със системно недоспиване – заради учестен сърдечен ритъм, болки в гърба, безпокойство и притеснения за бебето, подути крайници, твърде чести посещения в тоалетната…
Как да се справите с тези неприятни усещания?
Слушайте тялото си. Ако се чувствате уморена, почивайте си. Не се насилвайте да бъдете майка-героиня или супер бременна! Чиниите могат да почакат и до по-късно, никой не е умрял от малко прах по рафта и не е задължително точно сега да пуснете втора пералня.
Отменете или насрочете за друг ден/час заниманията, които имате планирани за този момент. Не можете да спите денем? Опитайте пак! Или поне легнете и нека тялото ви почине час-два.
Не отказвайте помощ. Не се превръщайте в мъченица!
Важно е партньорът ви да е наясно какво точно се случва с вас и че сте изтощена. Позволете му/ѝ да ви отмени и да помогне.
Ако семейството или приятел ви предложи помощ, кажете “да”, винаги казвайте “да”! Дори това някой да отиде до магазина вместо вас и да напазарува по списък, който сте изготвили, ще ви спести енергия и време, които можете да използвате за кратка разходка, да раздвижите тялото си, да отпочине умът ви и да се разведрите.
Бременна сте? Спете повече!
Да, очевидно е, че този съвет ще присъства в такъв списък. Опитайте се да си лягате поне с час по-рано и да ставате час по-късно.
Хранете се правилно
За да имате енергия, е необходимо да имате постоянен запас от качествено гориво. Следвайте здравословна диета за бременни, която включва и трите основни вещества – мазнини, протеини и въглехидрати. Важно е да приемате достатъчно калории (което е лесно да се каже, но трудно да се следва при сутрешното гадене). Кофеинът и захарта може да ви се струват идеален сутрешен заряд с енергия, но не посягайте към блокчето шоколад вместо питателна закуска, защото скоро след това ще се почувствате още по-уморена и гладна.
Яжте често
Подобно на другите симптоми на бремеността, умората се влияе добре на режим от 6 хранения. Ако поддържате кръвната си захар стабилна през целия ден ще се чувствате и заредена с енергия – затова не пропускайте хранене, вместо това яжте често на малко порции.
Движете се
Парадоксално, но факт. Диванът може никога да не е изглеждал по-привлекателен, но точното количество от правилни физически дейности ще окаже чудотворен ефект върху тялото и енергията ви. Идете на разходка (движението активизира отделянето на ендорфин – хормона на щастието) и после ще спите по-добре. Повече сън през нощта, повече енергия през деня. Само не прекалявайте – движете се, колкото да се поразкършите и почувствате свежи, а не изтощени, потни и без дъх.
Ако умората ви е хронична и тежка, ако трае през цялата бременност и не се повлиява от промени във всекидневния ви режим, говорете с лекаря си – особено ако е съпроводена с други симптоми като немощ, задух или виене на свят (това говори за недостиг на желязо и анемия, често срещани проблеми по време на бременност, напълно лечими).
А ако се чувствате тъжна и апатична, ако нямате апетит, изпадате лесно в паника и безпокойство, това може да са симптоми на предродилна депресия. Това е състояние, за което е задължително да говорите с лекаря си. Той ще ви помогне и насочи с подходяща терапия.
Витамини!
Дори и за профилактика, силно препоръчваме всекидневен допълнителен прием на витамини и микроелементи (рибено масло, витамин А, D, К, Е, С, В1, В2, В6, В12, желязо, калций, фосфор, магнезий, цинк, йод, селен и фолиева киселина). Посъветвайте се с лекаря си кои витамини за бременни са най-подходящи за вас – в аптеките има достатъчно много видове.
Изследвайте си нивата на витамин D и витамин B12. Ужасно много хора имат дефицит на тези два витамина и не го знаят!
И не забравяйте – ако сте бременна, цената на опаковката витамини не трябва да е решаващият критерий! Изберете качествен продукт, който да даде на тялото ви всичко необходимо и да ви помогне да минете през този понякога тежък и изтощителен период. Почивайте си повече и се подгответе за следващия етап – този, в който ще се срещнете с детето си и ще бъдете майка!
You might also like
More from Полезно и важно
Рак на гърдата: истини и митове
Може и да сте го пропуснали в безкрайния поток новини за цената на тока и газа, изборите, преговорите за ново …
За гръбначните изкривявания при деца и ползите от изправителната гимнастика
Правилната стойка по време на стоене, ходене и работа не се дава на човек по рождение, а се придобива. Тя …
Спечели стипендия от Майко Мила и учи aMBA в The Business Institute
Чували ли сте латинската сентенция, че трябва да се учи не за училището, а за живота? Е, и да не …
1 Comment
Кой говори за домашно задължения и чистене…. Как да се работи по време на бременност е въпроса? Не можеш да си вземеш болничен от първия месец. Никой не говори за работа по време на умора. Как да си починеш докато си на работа? Статията не дава достатъчно информация.
Да не говорим че повечето бременности в днешно време са проблемни, като моята. Лекарите ми казват да лежа през повечето време. Недай си боже да не знаеш цялата медицинска терминология и процедури по време на бременност… Ще ти отговарят хапливо и ще те карат да се чувстваш като идиот.