Днес Майко Мила представя първия текст от общата ни инициатива с акушерски кабинет „Зебра“ „Питайте акушерките“, посветен на изследванията, на които подлежи всяка бременна жена и как да мине тя през този период без да изпитва постоянна тревога за себе си и бебето. Илона и Йоана от “Зебра” ще ви помагат със съвети, ще ви подкрепят емоционално и със знанията си на територията на нашия сайт. Вие сте добре дошли да ги питате всичко, което ви дойде наум и е свързано с бременноста, раждането и постродилната грижа. Те са насреща! Приятно четене 🙂
В кабинета ни най-често влизат млади, здрави и активни жени. Всяка от тях старателно следи бременността си и полага големи усилия да спази препоръките на медицинските лица, които я водят през важните моменти от нея. Същевременно с усърдието, жената често е почти смазана от тревога за себе си, бебето си или и двете неща едновременно.
Тази тревога се разкрива мимоходом и споделя накратко. Да не би да прелее неочаквано извън границите на приличието и зарядът ѝ да ни отблъсне като професионалисти, лишени от емоция.
Бременните жени у нас са истински притеснени за здравето си и не си представят да напуснат кабинет за грижи без рецепта с медикаменти, които да тушират симптомите на бременността и да и я направят контролируема.
Бременните жени всъщност най-често са здрави жени
Според световната статистика около 70% от всички бременности са неусложнени. Освен това голям процент от усложнените бременности също завършват с раждането на здраво бебе. Рискът при една бременност се поставя в хода на проследяването. Високорискова е бременността, при която има по-голям риск от обичайното за настъпване на дадено усложнение, но не и задължително наличие на проблем.
Неясно е кога точно сме се вкопчили в усещането, че бременността и раждането са състояния на постоянна заплаха за нечий живот и здраве. Крайно време е да започнем да се отърсваме от тази вредна легенда. И да спрем да я предаваме на поколенията като свидно знание за живота.
Съвременната диагностика и възможности за проследяване на бременността трябва да дават спокойствие и увереност на жените за изхода от нея, а не да ги напрягат и тревожат. Понякога жените имат нужда сами да наредят пъзела от изследвания, които се правят в женската консултация, за да са спокойни, че всичко с тях самите и бебето е наред.
Най-често използваните изследвания са кръвните изследвания, изследването на урина, проследяването на артериалното налягане, външни измервания на размерите на матката и палпация, проследяване на сърдечната дейност на бебето, ултразвук.
Кръвни изследвания
Един от най-често възникващите проблеми е този с тълкуването на кръвните изследвания. Физиологично т.е. нормално за бременността се променят някои от показателите. За съжаление в нашите лаборатории това не се взема предвид, когато се нанасят резултатите. Така, сравнени с референтните стойности за небременни жени, вашите изследвания изглеждат проблемни.
Ето и пример за това как се променя стойността на два от най-важните показатели в различните етапи на бременността:
хемоглобин:
Единици | Жена без бременност | Първи триместър | Втори триместър | Трети триместър |
g/L | 120 -158 | 116 – 139 | 97 – 148 | 95 – 150 |
левкоцити:
Единици | Жена без бременност | Първи триместър | Втори триместър | Трети триместър |
X 10 9 /L | 3.5 – 9.1 | 5.7 – 13.6 | 5.6 – 14.8 | 5.6 – 16.9 |
Всички останали показатели бихте могли да сверявате тук.
Понякога обаче дори медицинските специалисти могат да се подведат от тази разлика в референтните стойности, така че винаги обсъждайте с тях тази вероятност.
Изследване на урина
С това изследване бременните се проследяват за няколко усложнения на бременността – прееклампсия, диабет, проблеми в бъбречната функция и инфекции в уринарния тракт. У нас са предвидени три такива изследвания за цялата бременност. Има страни, в които това изследване се повтаря при всяко посещение на женската консултация. Ние насърчаваме жените, посещаващи нашия кабинет, да проследяват тези показатели всеки месец.
Измерване на кръвно налягане и пулс
Два безспорни показателя за здравето на всеки човек. Всяка рязка промяна в кръвното налягане на бременната жена налага допълнителни изследвания и оценка на състоянието ѝ. Липсата на тези изследвания, и особено на измерването на кръвното налягане, е признак за лоша медицинска практика и сигнал да потърсите по-добро място за себе си и бебето си.
Ултразвук
Ултразвуковото изследване не цели да Ви покаже огледален образ на вътреутробния живот на бебето. Ултразвукът е инструмент, чрез който наблюдаваме проекция на бебето и неговата среда върху екран. Проучванията показват, че ползването на ултразвук при всяко месечно посещение на женската консултация не допринася за по-добри резултати и не е признак на качествена грижа. Ултразвукът се прилага при медицински показания, когато търсената информация има клинична стойност. Сравнен с външните измервания и палпацията (специални акушерски методи за оценка на нарастването на плода) ултразвукът няма по-добри резултати в прогнозирането на размерите на бебето.
Тези методи, заедно с проследяването на детските сърдечни тонове, ни дават достатъчно информация за състоянието на бебето, за да не се налага използването на ултразвук повече от три пъти в рамките на една нормално протичаща бременност – в първия триместър (за определяне на датата на термина), във втория триместър (за структурни аномалии) и в третия триместър (за късно възникващите аномалии и доплерово изследване на кръвотока между майката и бебето).
Детски сърдечни тонове
Още края на първия триместър в женската консултация започва да се следи сърдечната дейност на бебето с фетален доплер. Това е малък ултразвуков монитор, с който се чуват и отброяват ударите на сърцето. Нормалната честота, с която работи то, е между 110 и 160 удара в минута. Доста бързо в сравнение със сърцето на възрастните хора, но напълно нормално за бебето в утробата.
Бебешките движения
Един от показателите за здравето на бебето, който лесно може да се следи и от самите жени. В редица страни в женската консултация се насърчват майките да обръщат внимание на това кога и колко е активно бебето им, за да могат да забележат, ако настъпи някаква промяна в обичайното им поведение. Друг начин за това е броенето на ритници за определен времеви интервал. У нас преди време беше проведена кампания за това Как е бебето ти днес?, но, за съжаление, все още не е широко разпространен метод и е подценяван от специалистите, провеждащи женска консултация.
Ако жената е здрава, изследванията на кръв и урина, кръвното налягане и останалите ѝ жизнени показатели са в норма, ако правилното развитие на бебето е проследено с ултразвуково, сърдечната му дейност е нормална, измерванията на матката потвърждават доброто му нарастване и движенията му се усещат добре, няма никаква причина да се усеща в постоянна заплаха за живота и здравето на себе си и бебето си.
Доброто проследяване на бременност е това, в което у майката се поддържа усещането за здраве, за способност да премине през промените, настъпващи в тялото и живота ѝ, в което изследванията се използват разумно, не се прави нищо излишно и „за да се презастраховаме“, в което се прави разграничение между нормално и патологично, и в което има място за индивидуална грижа, на мястото на изпълнения минимум/максимум диагностика.
Може би ще харесате
Още от Полезно и важно
Какво е био и има ли своя, сертифицирана почва у нас
Забелязали ли сте как в мига, в който станем родители, започваме да виждаме света по нов начин? Всичко около нас …
Какво да правим при ухапване от кърлеж – съвети от лекар
Много е хубаво, че лятото кажи-речи е тук. Но то освен слънчеви поляни, морета и забавления, предлага и по някой …
Не е секси, но сексът може да го причини – що е то?
Страдали ли сте някога от цистит? Ако не сте, няма как да разберете колко е неприятно, болезнено и досадно. Досадно, …
2 Коментари
Много полезна и важна информация, че нормалните граници на кръвните показатели се менят по време на бременността! Моят личен лекар сериозно ме наплаши, че съм много анемична и последваха още тестове и пиене на желязо. Понякога отношението е като към много болен човек, а не бременна. Когато намерих няколко медицински проучвания и подобна таблица с референтни граници като в горния линк, се поуспокоих.
Бременността не е болест, но е специфично състояние, при което майката трябва да си почива повече и да се грижи повече от обичайното за себе си. Казвам го, защото при моята бременност с близнаци си повтарях този цитат „Бременността не е болест“ като мантра. Никаква физическа работа не си спестявах, обичайната активност, катерене по шкафове и стоене по 7-8 часа на крак, почти всекидневно, без почивка. В резултат трябваше един месец да прекарам в болница и родих в началото на деветият месец. Бременността не е болест, но се пазете, грижете се за себе си, не се товарете излишно и си почивайте максимално.