“Болна и кърмеща” е ситуация, която всяка майка би желала да избегне. Въпреки това, ако кърмите дълго време, колкото и да сте предпазлива, се случва да се разболеете и тогава настъпва паника. Затова е добре да сте подготвена и да знаете как да реагирате.
Сигурно сте се пазили много и през деветте месеца на бременността, но все се е случвало да ви е боли глава или гърло в някакъв момент. Горе-долу ситуацията болна и кърмеща е като е при „болна и бременна”.
Хем не бива да пиете лекарства, хем не е добре да се усложнява състоянието ви. При всички случаи е задължително да не се самолекувате, а да ви прегледа лекар, който ще прецени дали сте за лечение и какви лекаства да ви предпише. Важно е те да не вредят на бебето, което би могло да усвои част от лекарствата чрез кърмата. А ако бебето е болно, също трябва да сте наясно как и колко можете да помогнете.
Кърмене, докато майката или бебето са болни
Знаете ли, че ако кърмите, е по-малко вероятно бебето ви да се разболее? Защитните свойства на кърмата са доказани, както и това, че кърмените бебета обикновено се разболяват по-рядко и се възстановяват по-бързо в сравнение с бебетата, хранени с адаптирано мляко.
В кърмата има антибактериален и антивирусен ефект. В зависимост колко дълго кърмите намалявате риска бебето да се разболее от настинки и грип, инфекции на ушите и дихателните пътища, както и чревни инфекции и диария. Учените дори изследват потенциала на кърмата за лечение на всякакви болести – от конюнктивит до рак.
Трябва ли да кърмя болното си бебе?
Да. Кърменето на болно бебе му дава голям шанс за бързо възстановяване, както и помага да го утешите, когато се чувства зле. Кърмата съдържа антитела, бели кръвни клетки, стволови клетки и защитни ензими, които се борят с инфекциите и могат да помогнат за оздравяването. Освен това има достатъчно количество витамини и хранителни вещества. А това означава по-малко болно бебе и по-малко посещения при лекар и за двама ви.
Удивително е, че съставът на кърмата ви се променя, когато бебето ви е болно. Ако сте изложена на бактериална или вирусна инфекция, тялото ви произвежда антитела за борба с нея. Те след това се прехвърлят към бебето чрез кърмата. Нивата на левкоцитите в млякото също бързо се покачват, когато бебето ви е зле.
И тъй като майчиното мляко се преработва много лесно, то е идеалната храна за бебета с разстроени стомахчета.
Как да кърмя болно бебе
Имайте предвид, че може да се наложи да промените начина, по който кърмите бебето си, докато е болно. Например бебе с настинка може да иска да се храни по-често, но за по-кратки периоди. Защото със запушен нос може и да му е трудно да суче и да диша.
Ако бебето има запушен нос, може да му е по-удобно да се храни изправено, така че сигурно ще се наложи да експериментирате с различни пози за кърмене.
Бебето изглежда твърде зле за кърмене
Понякога, когато бебето се чувства наистина зле, може да няма апетит или енергия да суче. Ако се налага да го карате да се храни и срещате трудност с това, свържете се с медицински специалист или консултант по кърмене, за да предотвратите дехидратацията му.
Един от съветите в подобна ситуация е да изцедите малко мляко и с помощта на спринцовка, чаша или лъжичка (нещо, което изисква най-малко усилия за бебето) да му дадете да пие. Изцеждането в часовете, когато обикновено кърмите, ще поддържа кърмата ви, за да не намалява количеството ѝ.
Ако имате някакви притеснения относно здравето на бебето или приема му на мляко, винаги потърсете бърза медицинска помощ.
Мога ли да кърмя, когато съм болна
Ако сте болна и ви е зле, вероятно кърменето е последното нещо, което ви се иска да правите точно в този момент, но най-добре е да продължите да кърмите. Това се препоръчва при почти всички болести.
Ако имате настинка или грип, треска, диария и повръщане или мастит, поддържайте кърменето както обикновено. Бебето ви няма да се зарази с болестта чрез кърмата – всъщност млякото, което поема, ще съдържа антитела.
Освен че е безопасно, кърменето, докато сте болни, е добра идея.
Въпреки това боледуването и кърменето може да бъде изключително уморително. Ще трябва да се грижите за себе си, за да можете да се грижите и за бебето. Поддържайте хидратацията си, пийте колкото можете повече вода или чай, яжте, когато можете, и помнете, че тялото ви се нуждае от допълнителна почивка.
Помолете таткото или някой от семейството да помогнат с грижите за бебето – например да го къпят, да го разхождат, докато вие си почивате, или да ви приготвят храната. Вашата работа сега е да се възстановите бързо.
В никакъв случай не спирайте рязко да кърмите, тъй като рискувате да получите мастит. Колкото и да ви е трудно, спазвайте часовете на кърмене и времето за изцеждане, ако бебето пропусне хранене. След няколко дни ще сте пълна отново със сила и ще искате да кърмите.
Добрата хигиена е важна, за да се сведе до минимум рискът от разпространение на болестта. Измийте ръцете си със сапун преди и след хранене на бебето, приготвяне и ядене на храна, ходене до тоалетна или смяна на памперси. Захлупвайте устата си при кашлица и кихане в кърпичка или в сгъвката на лакътя си и винаги измивайте или дезинфекцирайте ръцете си след кашляне, кихане или след издухване на носа. Тези неща са ни до болка ясни, но да не кажете, че сме пропуснали да ги споменем.
Лекарства
Можете спокойно да приемате парацетамол, ибупрофен и някои антибиотици, докато кърмите, стига да са предписани от лекар и да следвате строго инструкциите за дозиране.
Преди съветът беше да се избягва аспирин, но някои по-нови проучвания показват, че ниските дози всъщност са безопасни по време на кърмене. Въпреки това високите дози са свързани с рядко, но сериозно състояние при бебета, наречено синдром на Рей. Така че е най-добре да изберете друго лекарство или да обсъдите използването на аспирин с вашия лекар.
Не се препоръчват по-силни болкоуспокояващи.
Някои лекарства срещу настинка, грип и кашлица съдържат вещества, които може да намалят количеството мляко. Избягвайте тези, които имат фенилефрин, фенилпропаноламин или гуайфенезин, изброени в техните съставки. Лекарствата, които причиняват сънливост, е най-добре да се избягват, когато кърмите, защото бебето също ще е сънливо и няма да се храни адекватно.
Ако бебето ви е родено преждевременно, с ниско тегло при раждане или има тежко заболяване, консултирайте се с лекар или консултант по кърмене, преди да приемате каквито и да било лекарства, докато кърмите.
Винаги, когато отидете на лекар или в аптеката, не пропускайте да кажете, че кърмите.
Дългосрочно лечение
Ако сте на дългосрочно лечение за диабет, астма, депресия или друго хронично здравословно заболяване, ползите от кърменето могат да надвишат рисковете. Във всеки случай трябва да обсъдите този въпрос с лекар. Не изключвайте и факта, че кърменето е положително преживяване, което, на практика извършвано ежедневно, само може да ви помогне.
Ако сте отделена от бебето и сте в болница, изцедете кърмата и нека който се грижи за него да му я дава.
Операция и кърмене
Операцията с местна или обща упойка не означава, че трябва да спрете кърменето или да изхвърляте кърмата си. Когато се почувствате достатъчно добре след интервенцията, за да можете вече да държите бебето, значи може да опитате и да кърмите.
Количеството анестетик в майчиното мляко ще бъде минимално и безопасно при кърмене. Трябва обаче да потърсите съвет от медицински специалист или консултант по кърмене при тези обстоятелства. Не спирайте с изцеждането на гърдите, ако операцията ви го позволява.
Коронавирус и кърмене
Изключително важна информация за кърмене на бебе при Covid-19 и други инфекции на дихателните пътища дават от Ла Лече Лига.
Хората, които се заразяват малко преди да родят и след това започнат да кърмят, и тези, които се заразят, докато кърмят, ще произведат специфични секреторни антитела IgA (имуноглобулин А) и така ще подсилят имунния отговор на бебетата си. В този момент тези имунологични фактори ще помогнат на телата на бебетата им да отговорят по-ефективно на излагането и инфекцията. Спазването на добри хигиенни практики също ще помогне да се намали пренасянето на вируса.
Има ли болести, при които е забранено да кърмя
Има няколко ситуации, в които е най-безопасно временно да спрете кърменето и да изцедите и изхвърлите млякото си, за да запазите производството на кърма, докато лечението приключи. Такива случаи включват лъчетерапия или химиотерапия, херпесни лезии на гърдите или инфекции като туберкулоза, морбили или септицемия, които могат да се предадат чрез млякото ви.
You might also like
More from Детето 0 - 3+
Майчинство = нови приятели? А дано, ама надали
Надежда Попова ни идва на гости, за да ни разкаже, че случайните срещи с други родители по време на майчинството …
Как да не отгледаме разглезено дете
Никой не иска да отгледа разглезено дете. Напротив - всички искаме децата ни да са щастливи, мили и състрадателни. И …
Синдромът „Мамомамомамомамамо“ или защо децата никога не млъкват!
“Това дете просто не спира да говори! Никога не млъква! Повечето пъти започва изречение, без дори да знае как ще …