Болна и бременна е ужасно тегава комбинация. Най-тежко е ако в играта се включи и температура. За щастие, треската обикновено не е опасна по време на бременност, успокояват ни от Medical News Today, но понякога може да засегне формиращия се плод. Тоест следва да се внимава и да не се неглижира.
Какво значи “треска”?
Когато тялото ни достигне температура по-висока от нормалната, то тогава чувстваме, че започва да ни “тресе”. Обичайната температура е около 37 градуса по Целзий, като варира в различните моменти от деня. Минималните повишения обаче не означават треска.
Други симптоми освен температура, за които може да следите, са: умора, замаяност, гадене, чувство за студ или рязка смяна между усещането, че ти е топло и студено, както и потене.
Причини за треската
С повишаването на температурата човешкото тяло се бори с развиваща се в него инфекция. А тя може да е причинена от настинка, грип, възпаление в ушите или на дихателните пътища, възпаление на уринарния тракт, генитално възпаление.
Как да се лекуваме?
Когато сте болна и бременна, е много важно да не отлагате посещението при лекаря си. Той най-добре ще прецени какви са причините за инфекцията.
Антибиотиците ще са част от вашето лечение, ако високата температура е заради бактериална инфекция. В противен случай те не биха помогнали. Повечето антибиотици, казват медицинските професионалисти, се смятат за безопасни за употреба по време на бременност. Въпреки това за около 10% от тях има малко данни какво точно е влиянието им върху плода по време на бременност. В този ред на мисли, добре е антибиотиците да са назначени от лекар, който да е преценил риска. И после да следи какво се случва с бременната жена, докато ги приема.
Ако сте бременна и забележите симптоми на грип, незабавно потърсете доктор. Може да ви изпишат противовирусни препарати, които са най-ефективни, ако приемът им започне до 48 часа от появата на симптомите.
Как стоят нещата с лекарствата без рецепта?
Бременните не бива да приемат ибупрофен. Според изследване от 2013 г. употребата на ибупрофен по време на втория триместър се асоциира с ниско рождено тегло. Употребата може да доведе до развиване на астма, ако бременната го е пила по време на втория и третия триместър.
Употребата на парацетамол се смята за безопасна и може да се пие, ако е необходимо. Смята се, че това е най-безопасното болкоуспокояващо и температуропонижаващо по време на бременност (а също и при кърмене, както описваме тук).
Без значение какво лечение ще назначи лекарят, много е важно то да бъде съпроводено с почивка и прием на много течности. Така дори и болна, ще е по-лесно.
You might also like
More from Бременна съм!
5 въпроса и отговора за водното раждане
Що е то водно раждане и има ли почва у нас? Съжаляваме, не успяхме да се удържим да не използваме …
Как да се грижите за гърдите по време на бременност
За бъдещата майка е от изключително значение да знае как се променя тялото ѝ по време на бременността и какво …
6 години след първото дете и вече съм забравила какво е да си бременна
Втората бременност може да е планирана и желана и пак да ни изненада с това колко неща се променят и …