Наскоро добре се посмяхме на текста „Каталог “Защо бебето не иска да спи”, но всяка изтормозена и изтощена от неспане майка все пак иска да чуе и как, да му се не знае, да приспи това бебе за няколко непробудни часа! Е, сега ще ви представим какъв би могъл да е проблемът и ще ви запознаем с някои факти за бебешкия сън.
Въпросът защо бебето не иска да спи е една от основните тревоги на родителите. В добавка с „Нещо сигурно не правя както трябва…“. Или „Почти на годинка е, обаче още не спи цяла нощ, защо?!“. А също така и „Кога ще свърши моята стража?!?!?!“.
Няма семейство с бебе, в което поне веднъж някой да не е питал: ЗАЩО БЕБЕТО НЕ ИСКА ДА СПИ?
Как да го накараме да спи?
Често младите майки живеят с илюзията, че бебетата и малките деца само ядат и спят. Кратка разходка из интернет и експертни сайтове на педиатри показва, че децата, които спят по цяла нощ още от раждането си, са по-скоро изключение от правилото. А правилото е, че бебетата не спят като възрастни. Очакваме от тях да спят така, както ние спим: лягаме вечер, изпадаме в дълбок сън и се будим сутринта. Децата спят по различен начин и сънят им е организиран по различен начин.
Какви са основните проблеми при спането?
Сънят при хората е два вида – лек и дълбок. По време на дълбокия сън човек спи непробудно, не сънува, почива си и тялото му е в покой. При възрастните тази част от съня отнема по-голямата част от нощта или от периода, в който човекът спи. Лекият сън трае по-кратко време. При него човек е като задрямал, сънува, върти се в леглото, сменя позите, очните му ябълки се движат зад затворените клепачи. В тази фаза е много лесно човек да бъде събуден. Лекият сън е по-характерен за бебетата и те рядко спят дълбок, непробуден сън. Този факт трябва да бъде разбран и осъзнат от родителите. Все пак от детето не трябва да се очаква да спи по начина, по който спят възрастните.
Важно е да знаете и че сънят е време за проверка на системите. Човек сънува и не винаги тези сънища са приятни. Докато спи, човек губи контрол върху себе си, живота си и заобикалящия свят. Това значи, че потапянето в дълбок сън е процес, който носи със себе си и частица тревожност.
Не само децата, но и възрастните след определена възраст имат проблеми със съня. Обикновено хората спят добре в юношеството и младостта си, но след това натрупаният стрес оказва своето влияние.
Човек се страхува да спи
И, колкото и парадоксално да звучи, една от основните причини за проблемите със съня е фактът, че човек просто се страхува да спи. От тази гледна точка бебетата са по-уязвими от възрастните. Възрастният може да брои овце или да си представя образи, докато заспи и по този начин се успокоява. Бебето обаче още не може нито едно от тези неща. То си мисли, че светът около него изчезва в момента, в който затвори очи, заради което моментът на заспиването е като малка смърт за него. Следователно за нас, възрастните, е изключително важно да вземем предвид тази специфична особеност на бебетата и да им помогнем да заспят спокойно.
Спокойни родители, спокойно бебешко креватче
Родителите трябва да осъзнаят, че когато бебетата не спят добре, те не бива да се тревожат чак толкова много. Стига, разбира се, неспането да не се отразява на нервната система или общото здравословно състояние. И да – това не значи да загърбите въпроса за спането на бебето. Просто трябва да успокоите малко страховете и притесненията си.
Колкото повече се тревожите, толкова повече се фиксирате върху проблема. Вие пренасяте тази емоция върху детето, а децата са изключително чувствителни и долавят настроенията на родителите си. Всичко това само влошава ситуацията. Карайте го по-спокойно и повярвайте, че с израстването детето ще се научи да спи по-добре. От вас се очаква да му дадете най-важното – усещането за спокойствие и сигурност в първите месеци.
Едни от най-честите оплаквания са за бебетата, които се разревават веднага след събуждане. Всъщност това се случва на много от тях – особено тези, които не спят при родителите си. Когато майката е спокойна и минава през лошия период на бебешки сън без стрес и нерви, тя всъщност му показва, че то може да се справи самичко, че светът не е толкова ужасен и че го посреща с радост, след като се е събудило.
Това отношение успокоява детето и то няма да се страхува да заспи отново. То ще започне да трупа опит при всяко събуждане и да осъзнава, че светът не изчезва всеки път, когато то заспи. Когато се буди всяка сутрин или следобед и вижда родител, който му се усмихва и му говори топло, бебето бавно ще се научи да не се тревожи. И в крайна сметка да спи по-спокойно и по-дълбоко.
Наистина ли бебетата спят лошо?
Често родителите само мислят, че бебето не спи добре. А всъщност невинаги е така. Когато бебето затвори очи, докато суче, вие си мислите, че то се храни, но всъщност то спи от известно време. Много майки се оплакват, че бебетата спят само около четиридесет минути на ден. Като правило те смятат времето, в което то спи отделено от гърдата, но не броят и предишните 40 минути, в които бебето е сукало. Въпреки това, обаче, трябва да смятате и това време за сън.
Бебето ми спеше добре преди, но вече не
Млади родители често питат защо бебе, което преди е спяло добре и се е будело относително рядко (това се отнася до кърмени бебета), на възраст една годинка започват да се будят често. Това е свързано с факта, че шестмесечното бебе достига много интересен период от своя живот. То е станало мобилно, вече знае как да се преобърне по корем или по гръб, как да лази и как да използва крайниците си – целият свят е готов да го посрещне.
И ако майката следи внимателно бебето, ще забележи, че бебето яде по-малко през деня, защото няма време. Също и че вечер е превъзбудено. Има толкова много неща, непознати предмети, които детето може да достигне самичко. А също така и цял нов свят от вкусове и миризми, тъй като около тази възраст се въвеждат допълнителни храни. Умората от всичко това се натрупва до вечерта, заради което бебето се буди много често нощем. Освен това детето яде по време на нощните будения, като така си наваксва каквото не е успяло да консумира през деня.
Бебето не заспива, когато е превъзбудено
Тук повдигаме въпроса с вечерния плач, специално в случаите, когато детето очевидно иска, но не може да заспи. Това състояние е свързано с преумората. Случвало ли ви се е и на вас? Затова е изключително важно да се следва всекидневен режим при децата. Освен това трябва да се дозират преживяванията им, да се следи да не гледат дълго телевизия или компютър, да се регулират срещите им с гости или уроците (ако са по-големи).
Ако часът за лягане внезапно бъде изместен или изпуснете момента на заспиване и не забележите първите сигнали на изтощението, разбира се, ще ви е много по-трудно да приспите детето. Не изпадайте обаче в паника. В такива случаи най-добре е да полюлеете детето, да го накърмите, ако още суче, или да му дадете мляко, вода или чай. Може също така да измиете лицето му с топла вода или да го изкъпете.
Дали люлеенето помага на бебетата?
Трябва психически да сте подготвена, че в първата година неминуемо поне веднъж ще ви се наложи да успокоявате бебето чрез люлеене, освен ако в този момент не е хипер превъзбудено – тогава това никак няма да помогне.
Новороденото бебе има нужда да е в ръцете ви, докато заспива. Силно сгушено у вас или положено върху тялото ви – това му дава усещане за закрила. Начинът, по който го гушкате, трябва да му дава топлина, да го обхваща и да му напомня за условията в утробата. Не забравяйте, че докато е било в корема ви, сте го люлеели почти непрекъснато. Именно това полюляване е много важно за бебето в първите месеци след раждането.
Раждайки се, бебето попада в един абсолютно различен свят и колкото повече този нов свят му напомня за онзи, с който то е свикнало, толкова по-добре ще се адаптира. Не се страхувайте да държите бебето на ръце или да го люлеете, ако това помага. Не си мислете, че до края на живота ви или поне докато детето стане ученик все ще се налага да го люлеете. Или пък че това по някакъв начин ще му навреди здравословно.
Не са едно и две бебета, които са били приспивани чрез люлеене, така че спокойно го правете и вие, ако това му помага. По-правилно е, разбира се, ако е възможно да не го люлеете в люлка или в количката, а да го държите в ръцете си, защото бебето познава тялото ви много добре. Веднъж щом му припомните гласа и движенията, с които е свикнало, бебето ще се успокои и ще заспи.
Обръщаме внимание и на това колко помага пеенето за лека нощ, без значение какви са певческите ви данни. Майчиният глас и мелодията на приспивната песен, която обикновено е бавна и успокояваща, помагат на детето да се унесе.
Спането заедно като спасителен план?
Когато бебето не заспива, да спите заедно може много да помогне на майката до определена възраст. От друга страна обаче може да се превърне в истински кошмар за порастващото дете. Когато спите заедно с бебето в първите му шест месеца, това е нормално. По този начин пестите енергията си, защото не се налага да ставате всеки път от леглото, за да кърмите или давате АМ на бебето, а и то спи по-спокойно.
Обаче ако едно дете спи с майката до 6-8 годишно, това се счита за патология. И е индикация, че семейството има сериозни проблеми.
Детето трябва да бъде приспивано отделно. Трябва да има собствено легло. И ето тук възниква следващият въпрос – на каква възраст трябва да го отделите в негово отделно легло? Със сигурност не го мислете през първите шест месеца след раждането. Новороденото е силно свързано с майка си и все още няма собствени граници. То все още вижда майка си като продължение на собственото му тяло, затова ако го сложите да спи самó, най-вероятно ще преживее сериозен стрес.
След 6 месеца обаче е вече възможно да слагате бебето в негово собствено легло за първата половина на нощта, а във втората да го взимате до себе си. Финалното отделяне да спи самичко, на собствено легло, отделно от вас, може да се случва заедно със захранването.
Кога бебето ще започне да спи добре?
Най-търсеният отговор от родителите е на въпроса: „Кога най-сетне детето ще започне да заспива самичко и да спи дълбоко и непробудно?“
Обикновено първият пробив в този процес се случва, когато майката отбие детето от сученето на гърда (допускаме, че това се случва някъде около 1 – 1.5 година на детето). Ако тя отбие детето без да заменя гърдата с биберон или шише (особено шише с мляко), обикновено детето спи много по-добре.
Някои казват, че детето започва да спи по-добре след втората си година. Има обаче деца на две и повече години, чийто сън е нарушен от чести кошмари, защото умът на детето вече е достатъчно зрял да изпитва страх. Новородените бебета се страхуват да заспят или пък не успяват да заспят, защото са раздразнени от нещо. Порастващото дете може да спи вече добре, но да се събуди заради ужасен кошмар и да дойде в леглото ви.
Това, обаче, е тема за друга публикация.
Надяваме се с този дълъг материал сме ви били полезни и от сърце ви желаем лека и спокойна нощ! Споделете вашата история за спящи и неспящи бебета и, най-вече, вие как се справихте с изтощението и нервите покрай неспящото бебе? Как оцеляхте?
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Има ли как да не крещим по децата
Много е трудно да отговорим подобаващо, когато децата избухват и “не слушат”. На теория всички сме много спокойни и можем …
Супермоделът, който слезе от модния подиум и стана суперписател
Един от супермоделите на 80-те години, любима корица на “Воуг” и лице на стотици кампании е датчанката Рене Тофт Симонсен. …
16 майки от животинския свят, в които се припознаваме без проблем
Няма да ви поднесем задълбочени анализи на тема "Ние сме едно с природата" и всички живи същества си приличат. Обаче …