Ели Мантовска ни разказва защо интерактивното четене и аудиокнигите имат изключително добро въздействие върху децата и как им помагат да развият речника си, умението за самостоятелно четене в бъдеще и интереса към книгите.
Ели заедно с Деси Алексиева от книжарница и културен център FOX book café имат опит с интерактивното четене и децата от първо лице – не само като родители, но и като създателки на подкаста „Лисиците четат„, който е много полезен особено за моменти като този, когато търсим разнообразяване на дните на децата, останали си вкъщи.
Интерактивното четене oбогатява трайно речника
Може би сте чували за изследването, известно като пропастта от 30 милиона думи, проведено през 1995 г.? То установило, че в по-бедните семейства децата до третата година чуват до 30 милиона думи по-малко от връстниците си. Учените установили, че 86% до 98% от думите, използвани от всяко дете до тригодишна възраст, са заимствани единствено от речниците на техните родители. Те не са от яслата или детската градина.
Бяхме много впечатлени. След размисъл стигнахме до извода – единствен магически инструмент да повишим броя и качеството на думите, които детето чува от нас, е да му четем повече. Така освен речникът на родителя, влияние ще има и „речникът“ на книгите.
А чували ли сте за изследването за пропастта от 1 милион думи? Според проучване, проведено от Университета в Охайо, децата, чиито родители им четат по 5 книжки дневно, разполагат с много по-богат речник, в сравнение с децата, на които не се чете вкъщи. До 5-годишна възраст тази разлика нараства на 1 милион и 400 хиляди думи! С тази разлика се обясняват и разликите в интелектуално и езиково развитие на децата в предучилищна възраст.
Има много съвети как да се чете, така че най-малките да слушат, в текста от Деси Алексиева „11 начина за стимулиране на ранното четене„, в който тя споделя от практиката си чудесни хитрини и съвети.
Интерактивното четене подобрява грамотността
Проучване от 2001 г. установява, че 4-годишни деца от семейства с ниски доходи, на които се чете интерактивно, се справят значително по-добре на няколко различни теста за разбиране и за говорене от децата в контролната група.
Друго проучване от 2016 г. на деца от начални училища (57% от тях от семейства с ниски доходи), сочи, че децата след слушане на аудиокниги за 10 седмици са постигнали резултати в подобряването на грамотността си, сравними с тези, които техните връстници постигат за една година. Освен това те са показали и повишена мотивация да четат/да им бъде четено.
Нашият преглед на проучванията в тази област включва също доказателства, че слушането на аудиокниги изисква същите познавателни умения като четенето. То също така подкрепя развитието на умения, които са нужни на децата, за да четат, например усвояване на езика и способността да разбират и запаметяват информация.
Използването на аудиокниги заедно със същата книга на хартиен носител дава възможност на децата да следят думите на страницата с очите си, докато слушат думите, които се четат. Това подпомага децата, които вече четат, но и тези, които правят едва първи стъпки в разпознаването на буквите и сричките.
Интерактивното четене повишава емоционалната интелигентност
Някои от изследванията, които разгледахме, показват, че слушането на човешки глас може да предизвика по-силна емоционална реакция, отколкото четене на писмен разказ или гледане на филм. Това показва, че аудиокнигите имат потенциал да подобрят емоционалната интелигентност на детето.
Когато слушаме с детето, задаваме въпроси и отговаряме заедно, предполагаме какво ще се случи, се задейства магията на споделеното внимание и се подсилва връзката с родителя. Изпробваха го 12-те майки, с които проведохме първоначалното проучване на смисъла от подкаста, както, разбира се, и в нашите семействата, на Деси и моето, и нашите общо 8 деца.
Когато с Деси записваме епизод от подкаста, използваме разнообразна интонация, променяме си гласовете. Задаваме въпроси и изчакваме отговора, сякаш присъстваме в стаята. Още едно предимство на подкаста е, че децата имат възможност да чуят речеви модели и ритми, различни гласове и начини на изразяване. Това може да помогне да обогатят своя собствен начин на говорене и артикулация. С Деси често чуваме дори и най-малките ни деца, които още не четат, да ни имитират с интонация или конкретен начин на говорене, когато разглеждат книгата, която доскоро сме им чели.
Да четем интерактивно повишава интереса на децата към книгите изобщо
Изследване от 2012 г. сред деца, които имат затруднения с четенето, сочи, че аудиокнигите имат положително въздействие върху уменията за четене и подобряват отношение към четенето изобщо.
Четенето може да изглежда скучно за дете, което не обича да стои на едно място, за да слуша пасивно. С подкаста децата ще научат, че четенето може да е забавно и интерактивно. Родителите могат да си „откраднат“ много идеи и да измислят свои собствени начини как да задържат вниманието на своето дете.
Вие познавате детето си най-добре. Може би ние сме пропуснали да споменем за червената кола, нарисувана в книгата? А вие знаете, че в момента колите са важни. Така на вас ще ви хрумнат идеи да поканите детето да се качи в колата или да натисне клаксона, защото точно сега червените коли са му любими. А може би именно с това ще запалите интереса му към още една книга?
Учените от Университета в Калифорния откриват през 2019 г., че независимо дали човек чува думи, или ги чете на страница, се стимулира една и съща част на мозъка. Мозъците на хората, участвали в изследването, възприемат смисъла на думите по идентичен начин, независимо дали те слушат, или четат. Какво повече може да ни убеди в ползата от подкаста.
Четенето интерактивно развива въображението
Проучване, проведено от Journal of Verbal Learning and Verbal Behavior, установява, че мозъкът ни всъщност е по-вероятно да създаде смислени изображения, когато слушаме история, отколкото когато четем сами. Слушането дава по-голяма възможност на зрителните процеси в мозъка да се задействат.
Изследване от 2007 г. установява ползите от интерактивното четене на деца на възраст между 3 и 6 г. Резултатите показват, че техниката постига ефективни резултати. Тя помага на децата още по-дълбоко да вникнат в историята, повишава разбирането и помага на малките деца да оценят книгите.
И не на последно място: подкастът е забавен, звучен и занимателен!
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Мамо, имаш сопол!
Теодора Илиева вече ни разказа за любовния си живот в Tinder. Сега на дневен ред е разказ за дъщеря ѝ, …
Първокласник в Испания
Дарина Рангелова е редовен гост в Майко Мила. Текстовете ѝ покриват всякакви сегменти от живота, което е съвсем нормално, защото …
Кралицата на реда се предаде пред хаоса, създаван от децата ѝ
Кралицата на реда Мари Кондо се е предала пред хаоса, генериран от собствените ѝ деца. Това признава самата тя в …