37-годишната тенисистка Серена Уилямс отново е във фокуса на световното внимание, след като популярното мъжко списание GQ я избра за „Жена на годината“ сред четиримата герои, отличавани с традиционния приз „Мъж на годината“.
Tази година това са актьорите Майкъл Б. Джордан, Хенри Голдинг и Джона Хил. Четвъртият приз е за Серена.

Всеки от победителите в класацията на GQ е представен на различна корица, като четиримата са разделени в различни категории. Джордан е „Лидерът“, Хил – „Режисьорът“, Голдинг – „Звездата“. Уилямс е „Шампионът“.
Announcing GQ’s Men (and Woman) of the Year 2018: @michaelb4jordan, @henrygolding, @jonahhill, and @serenawilliams (featuring handwriting by @virgilabloh) https://t.co/EpG3lKCJ3r #GQMOTY pic.twitter.com/6MgczSxSpq
— GQ Magazine (@GQMagazine) 12 ноември 2018 г.
Играта на думи на корицата с Уилямс обаче породи критики в социалните мрежи. В заглавието „Мъж на годината“ (Man of the year) е задраскана думата „мъж“ (man) и е заменена с „жена“ (woman). Наличието на кавички при изписването породи истерично обвинения в сексизъм.
Редакторите на GQ обясниха в Twitter, че написаното няма за цел да обиди Уилямс. Дизайнът на въпросната игра на думи е запазена марка на Върджил Абло, който редовно използва кавичките като част от стила си.
Точно Върджил Абло всъщност сътрудничи на Nike в създаването на разбиващия екип на Серена Уилямс, с който тя се появи в първия си мач за US Open през август – черна туту рокля и блестящи маратонки.
Yes @serenawilliams is a goddess queen. Can’t wear your catsuit? Fine: rock a tutu and slay! #SerenaWilliams pic.twitter.com/tBDSIOPWDS
— Linda L. Richards (@lindalrichards) 28 август 2018 г.
С това тя иронизира реакцията на Френската тенис федерация, която ѝ направи забележка, че показва неуважение към традициите на играта, когато по-рано Серена разби клишето за фриволен женски тенис екип, появявайки се на кортовете в Париж за турнирите на French Open с великолепен лъскав черен клин с червен колан.

Този избор на Серена беше нещо повече от капризен моден бунт – клинът, по думите ѝ, беше предназначен да предпазва тялото ѝ от кръвни съсиреци. Проблем, за който тя се тревожи след раждането на дъщеря си Олимпия, при което, както разказа в редица свои интервюта, е била близо до смъртта (и е изпаднала в следродилна депресия…)
През септември обаче тенисистката получи противоречива популярност, заради поведението си на финала на US Open, по време на който влезе в остър спор със съдията Карлос Рамос и загуби от Наоми Осака.
Мачът тръгна към скандал, когато съдията отправи предупреждение към Уилямс, преценявайки, че треньорът ѝ дава наставления. Тя реагира остро и заяви, че никога не мами, а след нов бунт от нейна страна по-късно, съдията даде наказателна точка в полза на Осака. Уилямс се ядоса още повече и нарече рефера крадец, за което беше наказана с цял гейм в полза на японката и това реши изхода от финала. По-късно Уилямс получи и глоба от 17 хиляди долара.
Колкото до саркастичните нападки, свързани с физическите дадености на Уилямс, миналата година тя разби всички подмятания с отворено писмо до майка си, публикувано в Reddit, в което заяви:
Казват, че не принадлежа към женския спорт – че принадлежа към мъжкия. Защото изглеждам по-силна от много други жени. Не, аз просто работя усилено и ако съм се родила с тяло на гаднярка, аз се гордея с него…
Може би ще харесате
Още от Жените могат всичко
Любов от първо пързаляне
След броени дни в София ще се проведе първенство по хокей на лед. Да, далеч е от блясъка на олимпийските …
Да осъдиш еврошампион, защото не ти плаща, докато си бременна
Капитанката на исландския национален отбор по футбол Сара Бьорк Гунарсдотир спечели делото срещу бившия си клуб Лион. Тя осъди многократния …
Майка, шампионка, кралица, богиня
Защо Серина Уилямс е толкова важна Още откакто Серина Уилямс се появи на корицата на Vogue и каза, че US Open …