Жените могат всичко – това го знаем, а примерите по-долу само го доказват. Прочетохме с интерес неща, които не знаехме. Не че много разбираме от химия и физика… Не че изобщо разбираме от химия и физика… Но не ни обръщайте внимание – по-долу има 11 прекрасни жени, които толкова много разбират от наука, че светът нямаше да е същият без тях. А ние седим кротко отстрани в тиха възхита.
Мария (Мари) Склодовска Кюри

Категория: Физика, Химия
Години на награждаване: 1903, 1911
Работата на Мария Кюри хваща вниманието на света в началото на 20 век. Приносът ѝ в сферата и на химията, и на физиката я прави един от най-великите учени, раждали се някога.
Тя е полякиня и впоследствие натурализирана французийка, чиято работа с радиоактивността ни засяга и днес. През 1903 г. печели Нобелова награда за физиказа откритието на феномена радиоактивност, а през 1911-а печели за откриването на радиоактивните елементи полоний и радии.
Ирен Кюри

Категория: Химия
Година на награждаване: 1935
Ирен Кюри посвещава живота си на това да надгради работата на майка си, продължавайки изследванията в сферата на радиоактивността. В неспирните си проучвания тя успява да открие, че радиоактивността може да се създава и изкуствено, което ѝ носи и Нобеловата награда. Нейната работа с радиоактивните изотопи е база за много съвременни медицински изследвания и лечения на рака.
Гърти Тереза Кори

Категория: Медицина
Година на награждаване: 1947
Родената в Прага Гърти Тереза Кори е австрийско-американски биохимик от еврейски произход, чиято работа има основна роля в съвременната медицина. Кори се е занимавала основно с човешкия метаболизъм. Откритието носи нейното име – Цикълът на Кори и разглежда процеса на синтез на млечна киселина в мускулите, която после се разгражда до гликоген в черния дроб. Всичко това е в основата на знанието ни за диабета. Кори е и първата американка, спечелила Нобел за наука.
Мария Гьоперт Майер

Категория: Физика
Година на награждаване: 1963
Германската физичка и математичка Мария Майер има множество приноси в сферата на физиката. Тя открива слоестия модел на атомното ядро, за което печели наградата. Майер работи и върху разделянето на изотопите при създаването на атомната бомба.
Дороти Кроуфут Ходжкин

Категория: Химия
Година на награждаване: 1964
Дороти Мари Кроуфут Ходжкин работи в сферата на химията и откритията ѝ повлияват света на медицината. Родената през 1910 г. Ходжкин проучва развитието на биохимичните съединения. Тя печели Нобелова награда за потвърждаването на структурата на пеницилина и на B12, потвърждавайки, че тези съединения са от изключителна важност за лечението на анемията.
Ходжкин също така съдейства за развитието на рентгеновата кристалографска техника – инструмент, който помага на учените да разберат триизмерната структура на биохимичните съединенния.
Розалин Съсман Ялоу

Категория: Медицина
Година на награждаване: 1977
Розалин Ялоу е нюйоркчанка, занимавала се с физика, с огромен принос в медицината. Печели наградата заради разработването на радиоимунологичния анализ. Тази изключително деликатна технология е тест с радиоактивни изотопи върху тъканите, за да се измери концентрацията на хормони, вируси, витамини, ензими и лекарства.
Барбара Макклинтък

Категория: Медицина
Година на награждаване: 1983
Барбара Макклинтък предизвиква традиционните схващания за това какво точно правят гените с нейното изследване, което открива, че някои гени са мобилни. Стъпвайки на това, нейните проузвания на хромозомите в царевицата водят до откриването на бактерия резистентна към антибитиоци и към потенциално лекарство за африканска трипанозомоза.
Рита Леви-Монталчини

Категория: Медицина
Година на награждаване: 1986
Рита Леви-Монталчини е италианска невроложка, която буди възхищение и заради работата си, и заради смелата си, харизматична персона. Откритието ѝ от 1954 г. за фактора на растеж на нервите ѝ печели наградата през 1986 г. NGF е протеин, който кара развиващите се клетки да растат, като стимулират околната нервна тъкан. Това има особена роля за разгадаването на дегенеративни заболявания като Алцхаймер например.
Гертруд Елиън

Категория: Медицина
Година на награждаване: 1988
Гертруд Елиън е първата жена в Залата на славата на изобретателите. Записана е там през 1991 г. Нейните проучвания водят до откритието на лекарства срещу малария, СПИН и левкемия. Елиън разработва и имуран – лекарство, което блокира отхвърлянето на всякаква чужда тъкан. Нейните открития са повлияли много терапии в медицината.
Кристиан Нюслейн-Волхард

Категория: Медицина
Година на награждаване: 1995
Работата на германската биоложка Кристиан Нюслейн-Волхард е концентрирана върху вродените заболявания. Заедно с американски генетици Волхард изучава и мухите и по този начин успява да обясни научно много неща за вродените човешки малформации.
Франсоаз Баре-Синуси

Категория: Медицина
Година на награждаване: 2008
Франсоаз Баре-Синуси е френска вирусоложка, чиято работа повлиява на много хора по света. През 1983 г. тя открива ретровирус в пациенти с подути лимфни възли, който атакува лимфоцитите – кръвни клетки от изключителна важност за имунната система. По-късно вирусът ще бъде наречен Човешки имунодефицитен вирус или HIV, който причинява СПИН.
You might also like
More from Жените могат всичко
6888 – батальонът от пощаджийки, сортирал 40 млн. пратки през Втората световна война
Сортирането на поща не изглежда някаква колосална задача, но в разкъсваната от Втората световна война Европа, това не е точно …
Майчинство = нови приятели? А дано, ама надали
Надежда Попова ни идва на гости, за да ни разкаже, че случайните срещи с други родители по време на майчинството …
НАСА обяви нова лунна мисия и в нея има жена!
Докато в България властта вече 50 години не може да завърши магистрала Хемус, хората в по-нормалния свят отново ще летят …