Яна Георгиева е особено специална гостенка в рубриката ни „Жените могат всичко“ – в края на март тя спечели стипендия за програмата по aMBA в The Business Institute, осигурена чрез партньорството на „Майко Мила“ с AVON.
Яна е на 45 години, магистър по политология и икономика от Софийския университет. В началото на кариерата си работи в прес-центъра на Министерски съвет, после – в агенция за социологически и маркетингови проучвания, а след присъединяването на България към Европейския съюз става част от екипа на главна дирекция Оперативна програма „Околна среда“, стигайки до ръководен пост в програмата.
В момента, заедно с бизнес-партньора си д-р Васил Маргаритов, управлява първия у нас кабинет за термография Germomed. В същото време открива първите предизвикателства на майчинството – преди няколко месеца Яна осиновява едногодишната Ивон, без никакви особени трудности и чакане по врати, по думите ѝ.
Днес обаче спазваме строг бизнес етикет и преди въпросите за родителството, започваме с тези за предприемаческото начинание на Яна, което е също толкова интересно и важно.
– Яна, разкажете ни какво е термография и как решихте да въведете тази диагностика в България.
Термографията не е точно диагностика в общоприетия смисъл, а безопасен и неинвазивен метод за оценка на рисковете за здравето. В основата ѝ е генерираната от човешкото тяло топлина – камерата записва невидимите инфрачервени вълни и преобразуването им в цветни изображения. Специално разработен софтуер регистрира отклонения до стотни от градуса и „разчита“ значителен брой медицински рискове. Термовизията се извършва в кабинета ни в София, а заключението се прави чрез медицинска асоциация, регистрирана в САЩ.
Личният ми мотив да въведем този метод в България е диагнозата на много близка за мен жена, която успешно се пребори с най-често срещания женски рак и вече е в трайна ремисия. Вече бях решила, че напускам работата си в държавната администрация, където не виждах повече възможности за развитие.
Исках да си дам почивка, за да разбера какво наистина искам да правя. Когато ми попадна информация за термографията, започнах да проучвам нещата и разбрах, че тя широко се практикува в САЩ, Япония, Канада и Западна Европа. Само по нашата методика има регистрирани над 150 медицински центъра.
В Холандия и Белгия, например, само за последните 7 години, са създадени 25 термографски кабинета, регистринани по системата на разделно заснемане и разчитане. Поради тази причина с моя колега д-р Маргаритов решихме да въведем метода и у нас, за което минахме през обучение и сертифициране в Холандия.
– Какви са ползите от термографското заснемане?
След около 35-годишна възраст, образно казано, природата сваля от нас „гаранцията” за младежко здраве. От този момент би трябвало да си правим профилактични прегледи, за да намалим рисковете от най-често срещаните заболявания. Именно поради тази причина термовизията се прилага все по-често и при все повече случаи – и за това има обективно обяснение.
Нашето тяло излъчва топлина. Излъчва я през кожата. А кожата е най-големият и най-интелигентният анатомичен орган. Всяка промяна във вътрешната ни среда се отразява по определен начин върху кожната обвивка, върху ретината на окото ни, върху капилярите под ноктите ни и т. н. За последните няколко десетилетия именно термовизията – и като оборудване, и като програмно обезпечение – успя да се развие до степента, в която днес можем да заснемаме температурни изображения (термограми) от разни части на тялото и да ги пращаме за разчитане в САЩ.
Едно от най-разпространените приложения на метода е профилактика на заболяванията на млечните жлези, защото са с променено топлинно излъчване и са лесни за улавяне от инфрачервената камера.
Термографията се използва успешно и при откриване на ранни съдови асиметрии и нарушаване в кръвоснабдяването при хронични възпаления и болки, а също и при т. н. „диабетно стъпало“. Подходяща е при много костно-ставни, дегенеративни, възпалителни, травматични, мускулни и сухожилни болести, както за следене на кръвоносните съдове.
За да се разберат в по-голяма степен възможностите на метода, на сайта ни има списък от 62 диагностични групи, синдроми и заболявания, при които термографията може да може да се използва.
– Какъв е вашият личен опит с метода?
При мен термографията показа, че имам проблеми със зъбите, въпреки че нямах абсолютно никакви болки. Всъщност, в България вече има защитени дисертации в областта на денталната медицина, в които се описват резултатите от заснемане с инфрачервена камера на горна и долната челюст при определени зъбни състояния.

– Освен коренна промяна в професионалния си живот, предприемате и много важна крачка в личния. Разкажете ни за решението да осиновите Ивон.
Не бих казала, че това е решение, което може да се разкаже с няколко вдъхновяващи думи, тип „слоган“. Човек го обмисля, извървявайки доста дълъг път навътре към себе си. Аз съм разведена, така че предприех тази стъпка сама, но имайки подкрепата и на майка ми, и на приятели.
Започнах да мисля за осиновяване на дете може би през лятото на 2017 г., а през 2018 г. вече бях убедена и започнах да събирам документите – това, всъщност, отнема около седмица, ако си организиран. Самата административна процедура е около 3 месеца, като, за да влезеш в регистъра, минаваш през задължително обучение.
След това не ми се наложи да чакам много. Моят случай е показателен за това, че системата работи като е централизирана около детето – търси родител за детето, а не дете за родителя. Така имах шанса да се срещна с Ивон – великолепно дете, с чудесни къдрици, цяло чудо. Заедно сме вече два месеца, през които за мен беше най-важно да следя всичко, свързано с храненето и хигиената, и въобще със здравето ѝ. Сега вече се наслаждавам на разходките ни в гората, заедно с кучето, което пък мен ме „осинови” миналото лято в Гърция.
– Как така? Какво е това специално куче?
Срещнахме се на Халикидики, където направих нещо, което винаги съм искала – да изкарам сертификат за гмуркане. Всяка сутрин тази красива лабрадорка се приближаваше към групата ни, докато си подготвяхме екипировката за гмуркането, насочвайки се директно към мен – слагаше глава в скута ми и ме гледаше с милите си очи. Накрая се предадох. Изпълних всички изисквания за ваксини и паспорти и след няколко месеца, благодарение на грижите на немска фондация и транспортна помощ от приятел, черната красавица се озова в София. Сега и тя много държи да участва в грижите за Ивон, като за начало стоически понася моментите, в които малката я дърпа за ушите или се опитва да ѝ бръкне в устата.

– Прави ни впечатление, че не говорите за осиновяването с типичната за темата емоционална натовареност?
Да, малко не разбирам това отношение към осиновяването в България. Имаше едни реакции на възхита от хора около мен „Колко смело“, „Колко благородно“… Смятам, че също толкова смело и благородно е и да си биологичен родител, и че на всички ни предстои да изграждаме здрави връзки с децата си.
Естествено, разликата е, че осиновителите са в тристранни отношения и те имат да се справят с горчивия факт, че детето вече има памет, че е изоставено. Много важна е и общата нагласа към биологичната майка, която, също характерно за манталитета ни, безапелационно е осъдена за това, че е изоставила детето си. Това допринася за свръхемоционалните нагласи към осиновяването. Мисля, че е в полза на децата да разглеждаме съдбите и историите на тези родители не като раздаваме присъди, а по-рационално и по-отворено.

– Кажете ни сега как ще се гмуркате с дете и куче на главата?
Гмуркането не се забравя и вярвам, че ще дойде подходящият момент да гледам пак октоподи, риби и безумно красиви цветове под водата. Сега съм се гмурнала в aMBA програмата в The Business Institute и съм благодарна, че имам шанса да науча куп нови неща, с които да позиционирам на пазара Germomed.
Обучението е абсолютно новаторско за мен, не само защото си личи, че не се работи по утъпканите университетски методики, а по ориентирана към живия бизнес свят програма. Наред с реалните бизнес казуси, които решаваме в програмата и които ми дават много ценни и практични маркетингови знания, допълнителна стойност ми носи фактът, че голяма част от 17-те души в програмата на The Business Institute са млади, амбициозни хора около 30-те години.
Това е страхотно, защото ми дава възможност да изляза от балона си и да видя гледните точки на новото поколение – как мисли и накъде върви. В крайна сметка нещата оттук нататък са в техни ръце и е важно да ги познаваме. Освен това Germomed е част от новата култура към здравето, която наред с правилния начин на хранене и спорта, включва и профилактични прегледи – чрез модерни и безопасни методи.
Може би ще харесате
Още от Жените могат всичко
Любов от първо пързаляне
След броени дни в София ще се проведе първенство по хокей на лед. Да, далеч е от блясъка на олимпийските …
Да осъдиш еврошампион, защото не ти плаща, докато си бременна
Капитанката на исландския национален отбор по футбол Сара Бьорк Гунарсдотир спечели делото срещу бившия си клуб Лион. Тя осъди многократния …
Майка, шампионка, кралица, богиня
Защо Серина Уилямс е толкова важна Още откакто Серина Уилямс се появи на корицата на Vogue и каза, че US Open …