Иска ни се детето не просто да изкарва шестици по химия, история, физика, човек и природа, човек и общество, човек и друго каквото там има, а и да си пада по науката, смятайки я за важна и интересна. Затова може би няма да е лошо да се възползваме от предложението на БАН, което идва като подарък към публиката за 150-ата годишнина на институцията.
На 12 октомври (събота) музеите и Ботаническата градина на БАН ще са с вход свободен, така че можем да направим един голям шлем из техните експозиционни зали с подопечните ни деца и заедно да цъкаме и мигаме сред ценните находки.
Къде ще ни посрещнат с отворени обятия в събота?

Националният археологически музей на ул. Съборна 2 ще отвори в 10:00 и ще е гостоприемен чак до 18:00, за да може на спокойствие да се разгледат всички зали. В тях ако внимаваме, може и да видим как праисторическите родители са се справяли с живота с деца в тая тежка халколитна епоха, какви съкровища са ни оставили траките, какво са си писали по камънаците гърци и римляни и как са я карали навремето в Плиска, Преслав и Царевград Търнов. С други думи, и четирите зали на музея са отворени за любопитни посетители.

Със същото работно време е и Националният природонаучен музей на бул. Цар Освободител 1. Тук залите са 15 и са убийствено интересни за всеки, който си пада живата и неживата природа. Освен всички фосили, минерали и скали, там са експонирани и някои много интересни животински видове, изчезнали отдавна.
Националният етнографски музей на пл. Княз Александър I 1 работи до 17:30 и е идеален, ако искаме да се потопим в българските традиции и едно хубавичко да се объркаме що обичаи, що празници, що носии, що чудеса има по тая велика българска земя.
В 9:00 вече ще е отворен Националният антропологичен музей на бул. Цариградско шосе 73 и ще ни чака да ни се покаже като единствената музейна институция у нас, представяща резултатите от дългогодишните изследвания на учените в областта на физическата антропология. Иначе казано, ще ги видим тия, дето са я създавали културата по нашите земи, като какви хора са се явявали и как са изглеждали в различните периоди в историята.

Ботаническата градина на Околовръстното (Околовръстен път 22) също ще е на наше разположение от 10:00 до 16:00. Там в събота започват традиционните „Есенни срещи с растенията“ и хората, които най-много разбират от флора, ще ни разказват за всяка красота, за която се грижат. Освен това обаче ще има и три беседи: от 11:00 часа сме на „Тропическа екзотика: бромелии, папрати, орхидеи“, после в 13:00 гледаме „ Полезни тропически растения“ и в 15:00 часа се потапяме „В света на сукулентните растения“, и искрено се надяваме да разберем къде бъркаме с тия орхидеи и кактуси вкъщи.
Може би ще харесате
Още от Новини
One Night Stand отива НА Варна и каквото сабя покаже
Поради огромния зрителски интерес ONE NIGHT STAND Варна вече е с втора дата - 17 август от 21:00. Билетите са …
Децата питат кмета. Кметът отговаря (или поне така се надяваме)
Чудесна кампания, подета от сдружение “Безопасни детски площадки”, се задава на хоризонта. Тя се казва “Децата питат кмета” и - …
Украинският актьор Олег Загородний: „Борете се за достойнството и свободата си“
Олег Загородний е украински театрален и кино актьор. Роден е на 27 октомври 1987 г. в Киев. През 2005 г. …