Краят на учебната година е чудесен момент за отбелязване на официалното начало на лятото (защото какво лято, докато имаш матури и класни!). Идеално е това да стане с плавен преход от учене към забавление и тридневният театрален фестивал, посветен на актьора Димитър Еленов, и с участието на някои от най-обичаните български актьори, е тъкмо такова събитие.

Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог, ни напусна през 2020 г., но остави след себе си десетки ученици и детски театрални школи в цяла България. Събитието, което организират Столична община и неговите ученици, е посветено именно на децата и на изкуството като най-добрия общ език между хора от всякакви възрасти, националности и култури.
За Артуъркшоп Димитър Еленов
Ако имате артистично дете или тийнейджър, който има желание да разбере повече за актьорската професия, за работата на сценариста, за подготовката на един артистичен проект и въобще за всичко, свързано с театъра, киното, телевизията, медийната изява, заведете го в Кино Кабана на 29-и, 30 юни и 1 юли. Там в трите дни, от 11 до 16 часа, в рамките на инициативата “Артуъркшоп Димитър Еленов” ще бъдат проведени различни работилници и срещи с актьори и хора от света на изкуството.
Децата ще бъдат обгрижени и ангажирани през цялото време, така че по-големите от тях (10-15-годишни) могат да бъдат оставени и сами. Просто им пригответе по един сандвич за обяд. Но ако имате желание да останете с тях – още по-добре, за вас ще има питиета и кафета, които да си пиете на теферич, докато те се учат на изкуство. Освен това ателиетата са измислени така, че да се провеждат в близък контакт с участниците и пред очите на родителите им.
На фестивала са добре дошли и всички деца от уязвими групи, в неравностойно положение, със специфични нужди, деца бежанци от Украйна. По време на ателиетата ще има осигурен и жестомимичен превод.
Ателиета
Всеки ден ще има по три ателиета – от 11:00, 12:30, 14:30 часа. Водещи ще са Светлана Янчева, Деляна Хаджиянкова, Виолета Марковска, Йоанна Темелкова, Калина Кузманова, Розита Еленова, Стефан Стоянов и със специалното участие на Димитър Рачков.
Светлана Янчева ще проведе уъркшоп по актьорско майсторство, театрални етюди, задачи за актьорски рефлекси, звукоизвличане и поведение пред публика. Общо взето, основата на актьорското майсторство и много добър ориентир в преценката дали искаш да се занимаваш с нещо такова в бъдеще.
Виолета Марковска ще обърне внимание на движението като важна част от инструмента на актьора – тялото. Дишането – като основа при овладяване на процеса по самовглъбяване и навлизане в образа. Медитацията – способ за концентрация при изпълнение на ролята. Всичко това в рамките на специален йога клас.
Йоанна Темелкова ще наблегне на това колко е важна богатата обща култура за твореца. Как четенето на книги и подходящият избор на специализирана литература развиват артистите и им помагат в работата. Йоанна ще разкрие и някои от спецификите при работата на актьора по аудио книги.
Калина Кузманова ще разкаже нещо много интересно за децата – как се става инфлуенсър в социалните мрежи. Ателието ще включва както разговор за темите, инструментите и реквизита на инфлуенсъра, така и обяснения за това как се поддържа комуникацията с последователи и основните проблеми и опасности за децата в мрежата и как те да имат безопасно поведение в интернет.
Розита Еленова ще говори по тема, която вълнува родителите – децата в медиите, а освен това ще наблегне на повишаването на дигитално-медийната грамотност на учениците със съвети и примери от практиката си. В допълнение към това Розита ще представи рисковете, пред които са изправени децата бежанци заради войната в Украйна, и как може да им се помогне от властите и хуманитарните работници.
Стефан Стоянов пък ще разкаже как се пише сценарий за театър, кино, телевизионен сериал, ток шоу. По време на ателието ще има и практични задачи, свързани с писане, които ще бъдат разигравани и изпробвани на момента.
Това са само част от ателиетата и творците, които ще вземат участие в трите дни на фестивала. Можете да следите всичко около събитието на Facebook страницата на Студия Димитър Еленов.
Какво още
Освен гарантираното забавление, новите приятелства и запалването на фитила за изкуство, децата ще имат възможност да видят и програма по стихове на украински и български поети, изпълнени от учениците от Студия Димитър Еленов. Ще има специална занималня за украински деца, които при желание ще могат да изпълнят свои песни и да запознаят публиката с част от украинската култура.
И едно от най-важните неща: всеки творец, взел участие във фестивала, ще поговори с децата от сърце за мисията и живота на артиста, ще отговори на въпросите им и ще ги насърчи в желанието им да се занимават с изкуство.
За финал, разбира се, ще има песни, танци, снимки с актьорите и грамоти за всички участвали, така че – запазвайте си датите 29-30 юни и 1 юли и ще се видим в кино Кабана!
Може би ще харесате
Още от Новини
Искахме да имаме деца, ама нямахме желание
Искахме да имаме деца, ама нямахме желание - общо взето това показват резултатите от изследване на Националния статистически институт (НСИ), …
Магазините от бавния свят
Добре ни беше, докато бяхме затворени вкъщи. Пазаруването беше структурирано много подредено, нямаше нито опашки, нито лутащи се с празен …
Отпуск заради менструация – супер на теория
В края на декември долната камара на испанския парламент прие първия по рода си в Европа закон за отпуск при …