Сервитьорите-роботи не са нова концепция в технологичната и ресторантьорска сфера. Те вече се използват в няколко кафенета, като в ресторант Naulo в Непал, например, работят трима хуманоидни сервитьори, наречени „Gingers“. Стартиращата компания Ory Lab обаче разработва тази концепция на съвсем ново ниво, пише BoredPanda.

Този месец Dawn Ver Beta – временно кафене в Токио – използва роботите на Ory Lab, за да обслужва клиентите, но най-блестящата част от услугата е, че всички роботи са дистанционно контролирани от хора с тежки увреждания. Целта, както се досещате, е хората, които не мога да се движат, да получат по-голяма независимост в живота си.

Повечето от хората зад роботите страдат от заболявания като амиотрофична латерална склероза (ALS) и други увреждания на гръбначния мозък. Те управляват машините, наречени OriHime-D, от своите домове и им се плаща по 1000 йени ($ 9) на час.
Роботите са контролирани с помощта на компютър, който улавя движенията на очите на болните хора. Това им позволява да движат роботите, да ги карат да вдигат предмети и дори да говорят с клиентите.

„Искам да създам свят, в който хората, които не могат да се движат, също могат да работят“, каза Кентаро Йошифуджи, изпълнителен директор на Ory Lab. Inc.
Кафенето засега обаче е само в бета етап и ще бъде отворено едва няколко седмици. Създателите му все още набират средства за постоянното му отваряне през 2020 г.
Може би ще харесате
Още от И аз съм човек
Какво прави мъжът ми толкова време с телефона в банята?
Така зададен въпросът от заглавието не предполага кой знае колко различни отговори. Авторката на този текст, която предпочита да е …
Отпуск заради менструация – супер на теория
В края на декември долната камара на испанския парламент прие първия по рода си в Европа закон за отпуск при …
Как да направим новогодишна равносметка, за която да ни завидят всички
31 декември е. Моментът от годината, в който от Младост до Люлин замирисва на барут, отвсякъде се лее Дунавското, а …