Ако и вие сте един от родителите, опитващи се да спрат постоянния поток от играчки към дома ви, имаме добри новини за вас. Няколко експерти съветват, че подаряването на пътувания и преживявания вместо играчки развива мозъка на децата, предава Healthy Living.
В статия за Telegraph детският психотерапевт д-р Марго Съндърленд заявява, че пътуванията са инвестиция в интелектуалното развитие на детето. „Това се случва, защото по време на семейна ваканция се упражняват две системи, генетично изградени дълбоко в лимбичния дял на мозъка, които лесно може да останат неактивни, когато си седим вкъщи. Това са системите за ИГРА и за ОТКРИВАТЕЛСТВО.“
Съндърленд цитира работата на проф. Як Панксеп – световноизвестен невроучен от Вашингтонския университет. Панксеп е открил тези две системи.
Според Съндърленд „системата за игра се активира, веднага щом заровите крачетата на детето си в пясъка, докато го гъделичкате на дюшека в басейна или го возите на конче на гърба си. Системата за търсене и откриване се упражнява всеки път, когато разузнавате нова обстановка или научавате нещо заедно: гората, плажа, интересно място в някое селце.“
Упражняването на двете системи води до растеж на фронталния лоб. Тази част от мозъка се занимава с когнитивните функции, с решаването на проблеми, с изразяването на емоциите, с паметта, езика и преценката. Колкото повече използвате тези системи, толкова по-силни стават те.
Когато заведете детето си на почивка, то има възможност да разгледа ново място. Това активира системата за откривателство. А като се отдалечите от всекидневните, обичайно изпълнени със стрес семейни задължения, това ви подтиква да играете заедно.
Освен упражняването на тези системи в мозъка, със семейната ваканция допринасяте генерално за това детето да е по-щастливо и доволно. Когато активираме играта и откривателството в мозъка си, се отделят допамин и окситоцин. Те засилват чувството за близост в отношенията ни. Освен това премахват стреса и ни помагат да се чувстваме добре.
Изследване от 2017 година разкрива, че времето заедно е нещото, което кара хората да се чувстват най-силно обичани. В проучването, публикувано в The Journal of Social and Personal Relationships, са включени 495 мъже и жени между 18 и 93-годишни възраст, които са помолени да попълнят въпросник, оценявайки кое кара хората да се чувстват обичани. Всеки от 60-те въпроса започвал с „Повечето хора се чувстват обичани, когато…“
Учените установили, че повечето хора се чувстват обичани заради интеракцията си с други хора, а не заради подаръци. Д-р Зита Оравец, един от изследователите, казва: „В изследването ни става ясно, че микромоментите на позитивизъм като например милата дума, гушкането с детето или състраданието карат хората да се чувстват най-обичани.“ Семейните ваканции осигуряват по много от тези взаимодействия, защото сме встрани от отговорностите на всекидневието.
Така че, съветват учените, за следващия празник или рожден ден, вместо да купувате играчки, помислете дали не е добре да похарчите парите за семейна почивка. Може дори да помолите останалите хора, които са решили да подаряват подаръци, като баби и дядовци например, да отделят сумата за семейния ваканционен фонд, вместо да купуват играчки за детето. Спомените за специалните моменти, прекарани заедно като семейство, ще траят по-дълго, отколкото детския интерес към поредното нещо, с което може да си играе.
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Мислех, че дъщеря ми е злояда. А всъщност има хранително разстройство
Това е личната история на една майка, на която ѝ отнема 13 години да разбере какъв е проблемът на дъщеря …
Мамо, имаш сопол!
Теодора Илиева вече ни разказа за любовния си живот в Tinder. Сега на дневен ред е разказ за дъщеря ѝ, …
Първокласник в Испания
Дарина Рангелова е редовен гост в Майко Мила. Текстовете ѝ покриват всякакви сегменти от живота, което е съвсем нормално, защото …