Вчера половината от Майко мила, а именно Елисавета, прекоси цяла София и отиде на Женския пазар, където се нагледа на страховити чудеса и си прекара много добре.
Женският пазар не е толкова подреден и префинен, както е пазарът на Ситняково, но там ще ви се отвори доста работа, докато си тръгнете, уверявам ви.
На първо място, пазарът си е пазар – пълно е с ягоди, череши, марули, краставици и всякакъв вид сезонни плодове и зеленчуци. Освен тях, обаче, ще имате възможността да опитате десетки видове маслини и да си купите избран от вас вид в пликче. Има милиони разновидности сирена, ядки, малки магазинчета за месо и колбаси. Поради специфичността на квартала, тук е мястото да си купите екзотични арабски подправки, сладки и сушени плодове. Фурми, кашу, стафиди, бадеми и смокини ви дебнат от всеки ъгъл. В района около Женския пазар можете да хапнете в някое от арабските заведения, които изобщо не изглеждат приветливи, но за сметка на това всичко приготвено е безкрайно вкусно. Вчера се отбих в прихлупената, почти невидима кръчмичка на Борис в частта, която е на метри отстояние от самия пазар. Обядвах агнешко в доматен сос, ориз с ядки и стафиди, свежа салата от маруля, спанак, магданоз и домати, овкусена с лимон, точно както обичам. Агнешкото беше толкова крехко, че дори ми стана малко мъчно за него, но не толкова, че да не го изям с прекомерно удоволствие. Дори не мога да се сетя къде другаде съм яла толкова вкусно агнешко, освен в Гастробар 6 (но за него друг път). И най-важното – полях обилно целия обяд с чаша великолепен, ароматен чай, която ме вдигна на крака и ме понесе напред из останалите дебри на пазара.
Гащи, памперси за възрастни, реотани, китайски обувки, потници за 3 лева, платове, градински столове – на Женския пазар има всичко. От коприва и лапад, до пресни картофи само за 70 стотинки килограма. Отвсякъде дочувате подвиквания, достойни за пазарите от преди десетилетия „Наааай-хубавитееее краставици, моооляя!“ или „Ягоооди сладки като захаааар. Истинска бъъългарскаа!“. Хем никой не те дърпа изнервящо за ръкава, както пред ресторантите в Несебър, хем ти става едно приятно и направо ти се иска да идеш да опиташ поне една чиста българска ягода. В арабските месарници може да си купите агнешко или телешко, а мъжът ви да се обръсне в бръснарниците, които изобилстват наоколо. А ако реши и да се подстриже, то всичко това може да стигне колосалната цена от 5-6 лева за цялостна процедура. Доста модерни хипстери от центъра на града надушиха това невероятно добро предложение и оформят брадите си за жълти стотинки в бръснарниците около пазара. Естествено, няма да ви заблуждавам, че на Женският пазар има дори и едно нещо, което изглежда като в мол – лъснато, чисто и идеално подредено, но то не е и необходимо. Ако не се плашите, а тъкмо обратното, привлича ви известна доза овехтялост и занемареност, то Женския пазар ще ви направи чудесна неделята.
Та, вземете си чантите за пазар, изберете си зеленчуци, влезте в някое от „съмнителните“ ресторантчета, наяжте се хубаво, купете чорапи за децата си, надникнете тук там и се приберете доволни.
Още от Препоръчваме
Нели и някои последици от тормоза в училище
„Името ми е Нели и съм жертва на пластичната хирургия. Ако не познавате някой, който има пет ринопластики и си …
Мамо, имаш сопол!
Теодора Илиева вече ни разказа за любовния си живот в Tinder. Сега на дневен ред е разказ за дъщеря ѝ, …
Не казвай на децата, че се запознахме в Tinder
Днес на гости ни е Теодора Илиева, която ще ни разкаже за живота си в Tinder. Тя знае, че ако …
2 Коментари
Направо се пренесох там 🙂
е не е съвсем така. повече от половината е вече ремонтиран, осветен и вместо сергии има малки дървени къщички.
междувременно, има и прекрасни сладкарници (повечето турски, ливански, или турско-ливански) 🙂