Когато започнахме проекта Майко Мила, си казахме, че е време някой да направи нещо за майките, което истински да им помогне да живеят по-качествен живот, да имат по-устойчив вътрешен свят и да намерят своята истина за себе си, без да се срамуват или страхуват.
Вие много ни помагате, когато ни изпращате текстовете си. По примера на Дарина Донкова и нейният текст „За ревящото бебе и други демони“, ни показвате колко ви е трудно.
Майчинството е изключително важна част от живота на жената, но все пак е само част, а жената представлява сбор от хиляди емоции, преживявания, спомени, травми, щастливи моменти и лично познание.
И така, лека полека, стигнахме до една от основните цели на Майко Мила – да говорим и коментираме психическото здраве на жената, независимо дали това е жена, която успешно е станала майка, или е преживяла травмите на спонтанния аборт, или е преживяла нещо друго, което я е разтърсило, променило, объркало, натъжило или всичко от изброеното. Освен това, Майко Мила е сайт и за жените, живеещи с нежеланието или невъзможността да станат майки.
Ние вярваме, че майката – настоящата, бъдещата, неосъществената, нереализираната – има право на опора, утеха и помощ. Вярваме, че всяка жена има. Затова сме тук – да насърчаваме жените да се смеят, да си поплакват и да споделят една с друга, дори да се карат помежду си по пътя на себеоткриването.
С развитието на сайта се запознахме със стотици жени. Някои търсят информация, други – забавление, трети – утеха, че не са сами в проблемите си. Благодарение на вашите думи и коментари, разбрахме на колко много жени са самотни, изморени, подценявани, неразбрани, объркани, недоспали или нещастни, и въпреки това продължават да се грижат за децата и семействата си, често подценявайки собственото си психическо здраве.
И тогава, с най-искрени чувства, решихме, че искаме да дадем мъничкия си принос към каузата за едно по-щастливо и уравновесено съществуване на жената.
И, ето – днес ви представяме Рада Наследникова. Тя е клиничен психолог и аналитичен психотерапевт с 14 години стаж в индивидуалното и групово консултиране и психотерапия. Има опит в работата с жени с психогенни репродуктивни проблеми, постродилна депресия, както и жени, преживели насилие.
Участва в различни форуми и инициативи, свързани с правата на жените, както и в множество инициативи, свързани с работата с уязвими групи и човешки права. Регистриран психотерапевт към Българската асоциация по психотерапия (Рег.N 046) и член на Българското психоаналитично общество.
Рада е тук, за да ви помогне, ако имате нужда от нея. Когато сте объркани, изтощени и нещастни и няма кого да попитате защо е така или какво можете да направите, пишете ѝ на имейл psychologist.maikomila@gmail.com и тя ще се постарае да ви отговори и да ви помогне. Освен това, ще се включи с материали по основни проблеми, с които се сблъскват жените.
Далеч сме от мисълта, че можем да направим вълшебство със съвет по електронната поща, но е добре да започнем отнякъде. Надяваме се инициативата ни да се разрасне и с времето да успеем привлечем повече специалисти, които да помагат на жени в нужда.
Не подценявайте трудностите, пред които сте изправени. Не се страхувайте да признаете, че сте безпомощни напук на всички приказки „Стягай се“, „Стига си мрънкала“, „Ти какво си очаквала?“ и любимото ни мотивационно обръщение – „Еми, майка не се става лесно“.
Пазете се и се съхранявайте в името на собственото си добруване и добруването на децата ви, които имат нужда от спокойни, доволни и психически устойчиви и здрави майки. А ние от Майко Мила ще се опитваме да помогнем това да се случва на колкото се може повече жени.
Може би ще харесате
Още от Полезно и важно
Рак на гърдата: истини и митове
Може и да сте го пропуснали в безкрайния поток новини за цената на тока и газа, изборите, преговорите за ново …
За гръбначните изкривявания при деца и ползите от изправителната гимнастика
Правилната стойка по време на стоене, ходене и работа не се дава на човек по рождение, а се придобива. Тя …
Спечели стипендия от Майко Мила и учи aMBA в The Business Institute
Чували ли сте латинската сентенция, че трябва да се учи не за училището, а за живота? Е, и да не …