“Докато много сънародници в чужбина се оплакват, че не са получили писмо от Министерството на завръщането, заело се със задачата да прикани емигрантите обратно в родината, аз получих такова”, хвали ни се Дарина Рангелова. И ни разкрива съдържанието на това толкова чакано от хиляди българи зад граница писмо!
Докато много сънародници в чужбина се оплакват, че не са получили писмо от Министерството на завръщането, заело се със задачата да прикани емигрантите обратно в родината, аз получих такова.
Писмото от Министерството на завръщането го получих сега, докато съм в България. Това е логично, защото едва ли знаят дори в коя държава живея.
Все пак се изненадах, че са ми открили адреса в България, не успяват обикновено. Ето, онзи ден си взех от една държавна институция две писма от миналата година и ми казаха, че “и те не знаят защо не са ми ги изпратили”.
Както и да е, това писмо го получих.
Рекох си, че не стига, че са разбрали, че съм в България за малко, ами и виж колко бързо са се спретнали да ме
убеждават да остана завинаги. Писмото се оказа, че не е баш за това, ама ме убедиха, де. Ето го и него.
Драга сънародничке,
Разбрахме, че сте се довлякла в България за ваканцията и искаме да ви поканим да се махнете колкото се може
по-бързо. Пренаселено стана от такива като вас. Не разбрахте ли, че през август нищо не може да свършите?
Служителят, дето знае какво да прави, днес излезе в отпуск, а пък този, дето утре ще се върне от отпуск, нищо
не знае.
Не стига, че сте дошла, ами сте довела и децата си. Ама… как може, бе. Искате да практикуват български език?
Ама, айде, моля ви се, няма нужда. Учете си ги там, в българските училища, тук всички градски лагери и
занимания са с изучаване на английски език.
А и, въобще, вие имате твърде много деца, цели три, и става страшна тарапана и много пречат. Вие сте свикнала да
си ги водите навсякъде, а то не може така – в градския транспорт може да нарушат комфорта на пътниците, в магазин
или аптека може да бутнат нещо и да го счупят, и продавачката ще трябва да чисти, нищо, че всичко е толкова просторно и измислено да е удобно за клиента.
Ама те, децата, не са клиенти, те са консуматори и ако може да им набавяте консумативите без тях. А и в парка
вашите деца много тичат и викат, а това не е добре за бабите на пейките. Децата тук само пречат. А и съседката извика полиция, че вдигате шум. Ами, да, само тук може да се вика полиция 58 пъти без причина и да не се санкционира телефониращият за щяло и нещяло. Нека си ви тормози, да видите на нас какво ни е.
А и какво да правите тук, като няма топла вода? Има профилактика и вместо да се махате, вие идвате. А то трябва
да се профилактира, къде се е чуло и видяло без профилактика. А като свърши профилактиката, ще спираме всичката вода, защото се ремонтира улицата.
В никакъв случай не искаме да оставате за постоянно, защото ще ви трябва ясла и училище, а места откъде? То не става така, като при вас – идвате и просто го записвате в най-близкото училище. Конкуренцията е жестока, защото тук образованието е на много високо ниво и си трябват изпити – колкото повече, толкова по-добре. Тука си има ред!
Както и в здравеопазването, така и съдебната система, социалната система и всичко друго е наред и работи като по часовник, а вие сега ще ми идвате да се възползвате без да сте си мръднали пръста.
Ще искате и да работите, пък ще вземе да поискате и да ви плащат. Я по-добре си работете там и пращайте пари
насам.
И сте решили да си подновявате документите баш сега и да правите опашки. Ама… правете си ги в посолството, също като тук, и те си имат ред, и всичко ще стане освен мнооого бавно, но и по-скъпо, щото… нали сте в чужбина.
Таксите не може да са еднакви за българите в България и българите в чужбина. А най-добре изобщо да не си подновявате българските документи, защото на никого не му пука.
Че и искате да гласувате – откъде накъде? Та вие не знаете какво става тук, ще ми гласувате. Казахме ви вече, че не искаме да ви чуваме и виждаме.
А може би сте дошли да друснете едно хоро? Няма нужда. Не знаете ли за инициативата на МОН, с подкрепата на Външно министерство, Агенцията на българите в чужбина, Министерството на културата и дипломатическите представителства? Инициативата се казва “Розите на България” и на 11 май българите показаха своя патриотичен дух и единство, като в 25 държави танцуваха право хоро на публични и оживени места.
Ето, във Вашингтон, хорото е било пред мемориала на Томас Джеферсън. Така се популяризира българското, стойте си там и идете на мегдана да им покажете що е то право хоро, а не да ни се връщате.
Хайде, тръгвайте вече. Вземете и мартеници!
Още по темата:
Децата с двойно гражданство и голямото завръщане в родната чужбина
You might also like
More from Животът с деца
Математиката: новият национален спорт в търсене на нормално образование
Автор: Андрей Любенов, баща на четвъртокласник Поредният сезон от математическия календар отново даде ясно да се види колко далеч е началното …
Да поговорим преди „клик“ да стане вик за помощ
Как родителите могат да минимизират рисковете от сърфирането в интернет. И как да разпознаят дете, което е в беда, и …
Кей-поп идол – олимпийският спорт, който те превръща във войник, ако не те убие
Един на всеки 700 души на кастинг за следващата голяма кей-поп група стига до тренировъчна програма. В нея за няколко …