Ако имате деца, с които сега четете (отново) поредицата за Хари Потър, значи сте добър човек – това гласи скорошно проучване, което изследва как идентифицирането с поведението на герои, които се сблъскват с предразсъдъци, би могло да накара учениците да бъдат по-толерантни към малцинствените групи.
Добротата и толерантността е постоянно присъстваща тема в книгите, а хората, които са жестоки към другите заради различията им, са представени като отрицателни персонажи.
Хари Потър е огромна част от детството на милиони хора. Дори и да не сте чели книгите или детето ви още да не се е поинтересувало от историята, няма как изцяло да сте избягали от индустриалния култ към Хари Потър.
Обаче се оказва, че ако сте израснала с Хари Потър или позволите на децата си да го направят, това ще ви направи по-добър човек. В проучване, публикувано в Applied Social Psychology, се посочва, че хората, които са емоционално обвързани с Хари Потър, е по-вероятно да израснат лишени от предразсъдъци и омраза към различните и малцинствата. В книгата са представени различни социални групи и постоянно се налага идеята, че всички трябва да са добри едни с други, без значение колко са различни.
Присъства и мнението, че предразсъдъкът обикновено се асоциира със злото. Основният злодей, Волдемор, е обсебен от идеята магьосниците да са „чистокръвни“, т.е., да произхождат от семейства, в които всички са магьосници. „Мътнородни“ наричат тези, на които единият родител не е магьосник.
В проучването става ясно, че представянето на тези видове групова динамика очевидно играе ключва роля за израстването на детето.
Изследването е проведено сред децата в 34 основни училища, като те са попълнили въпросник, посочвайки откровеното си мнение за имигрантите, след което са били разделени на две групи – на едната група е дадено да чете откъс от книгата, в която Драко Малфой нарича приятелката на Хари Потър Хърмаяни „мръсна мътнородна“, а децата от другата група са чели параграфи, в които няма препратка към предразсъдъци, като например когато Хари си купува първата магическа пръчка.
Седмица по-късно децата са попитани отново какво мислят за имигрантите. Тези, които се асоциират с Хари Потър и са чели откъси с присъстващи предразсъдъци, са показали значително по-добро отношение към имигрантите. Гледната точка на другите деца, които са чели неутрални откъси от книгата, не се е променила.
С други думи – след като са станали свидетели на грубото и унизително отношение на Драко Малфой, който се отнася с омраза към различната Хърмаяни, са станали по-толерантни и добри.
Във всички книги от поредицата за Хари Потър героите преживяват различни предизвикателства и трудности заради това, че са различни: Хари заради белега на челото си, Рон заради външния си вид и Хърмаяни – заради произхода си. Но никога не се прокрадва дори нотка на съмнение дали те са приятели, както и дали има значение за някого от тях, че са различни.
Както казва професор Албус Дъмбълдор: „Различията в порядките и езика не значат нищо, ако целите ни са еднакви и сърцата ни са отворени“.
Може би ще харесате
Още от Аз
Велико и страшно е да надраснеш себе си – и се случва след 40
Не, не е криза на средната възраст, а момент, в който осъзнаваш, че нямаш нужда от оценката на околните. Тъкмо …
Една (не)обикновена баба. Моята.
В последно време, когато се налага да пазим дистанция от възрастните си роднини и близки, сякаш все по-често си даваме …
Апел към цвета на нацията по случай отварянето на парк
Скъпи сънародници, уважаеми граждани и жители на столицата!!! Дори и тези, които си отидохте за Великден до майкини и после …