Спомнете си жестокия коментар на Елисавета Белобрадова Боят в детската градина е като този у дома, в който тя разчекна властващото в обществото ни вярване, че един здрав пердах понякога си е съвсем полезен, стига биещият да е майка или баща.
Както и супер отрезвяващия за българската народопсихология текст Децата трябва да си знаят мястото!” е мотото на родителите-насилници на специалиста по социална работа Александър Миланов, който засегна темата за жестокостта на родителите, които бият децата си, причините за това и последствията.
Разбира се, шамаросването и последващите му форми – физическо и вербално насилие – не са запазена марка само на българското родителско възпитание. В „Майко мила!“ обаче твърдо, ама много твърдо вярваме, че който и да си на тази земя, и дори да си единственият на тази земя, който храни, къпе и „търпи“ едно дете, нямаш правото да го “вкараш” в правия път с няколко шамара. Твърдо вярваме и в това, че (за да отложим шамарите) нямаме право да насилваме децата си с изрази като „непрокопсаник“ или още по-жестоки етикети, които иначе поставяме само на идиотите, изпреварващи на пешеходна пътека.
Ето защо ви информираме за кампанията на Институт за социални дейности и практики Ръцете горе – срещу телесното наказание над деца!
„В България телесното наказание все още е социално приемливо. Вярваме, че е време за промяна и обществена нетърпимост към насилието над деца“, казват инициаторите на кампанията. Тя има за цел да повиши информираността в обществото за нуждата от елиминиране на телесното наказание и да насърчи приемането на практиките на позитивната дисциплина сред родители и настойници.
На сайта на проекта може да се запознаете с дейностите в кампанията и да се включите в някои от тях. На Facebook страницата на кампанията в продължение на месец ще излизат актуални материали за вредата от телесното наказание и идеи за позитивно родителство.
Можете да изтеглите и мобилното приложение handsupchildren, чрез което да направите кратък тест за проверка на родителския си стил и да получите допълнителна информация по често задавани въпроси за възпитанието на децата, препоръки и идеи.
Всеки, който има актуален възпитателен проблем с детето си, може да зададе въпрос в специално създаден онлайн Форум за родители и да получи съвет от квалифициран специалист.
Кампанията е част от проекта HandsUp – Promoting The Effective Elimination of Corporal Punishment Against Children („Ръцете горе: насърчаване на ефективното премахване на телесното наказание над деца“), финансиран от Европейската комисия в партньорство с водещи организации от Португалия, Испания, Германия и Гърция.
Опитът на ИСДП включва директна работа по превенция на насилието над деца, набиране на данни за ситуацията на деца, жертви на насилие, провеждане на самостоятелни проучвания, обучения и дейности за превенция на насилието над деца.
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Мамо, имаш сопол!
Теодора Илиева вече ни разказа за любовния си живот в Tinder. Сега на дневен ред е разказ за дъщеря ѝ, …
Първокласник в Испания
Дарина Рангелова е редовен гост в Майко Мила. Текстовете ѝ покриват всякакви сегменти от живота, което е съвсем нормално, защото …
Кралицата на реда се предаде пред хаоса, създаван от децата ѝ
Кралицата на реда Мари Кондо се е предала пред хаоса, генериран от собствените ѝ деца. Това признава самата тя в …