“Ще ми направиш ли някаква програмка?”
Спомняте ли си ученическата любов, по която сте хлътнали от пръв поглед? И как после сте си казали “ей, аз с какъв акъл точно този идиот си харесах…”.
Е, с готовите, написани фитнес и диетични програми, които някой ви пише, е същото. И в двата случая има някакъв шанс да си уцелил, но той рядко се оправдава. А и за влюбването, и за програмите, има алтернативи с далеч по-добра успеваемост.
Малкият шанс да сте „уцелили“ правилната програма е нищожна, защото хората са различни, с различни цели и нужди, различен начин на живот, различна структура, различна мобилност, на различни нива от гледна точка на сила, техника, издръжливост…
Ако искате дългосрочни и устойчиви на времето резултати, трябва да полагате усилия РЕДОВНО. Намирането на готова програма е еднократно усилие, положено основно от човека, който я е написал.
За да има смисъл това еднократно усилие, би следвало програмата да е персонализирана и да е насочена конкретно към вас, а вие да се образовате каква е оптималната техника на упражненията в програмата.
Трябва да я изпълнявате съвестно и самостоятелно, да измервате обективно резултатите (силов или кондиционен тест, обиколки със см…) и ако нещо не движи в желаната посока, да анализирате и да променяте според обратната връзка, която тялото дава.
Не че е невъзможно да „уцелите“ горните изисквания с готова програма, както е възможно и да сте „уцелили джакпота“ още с ученическата любов. Но и в двата случая шансът си остава минимален.
Вместо това, проучете къде има вид движение (танци, тренировки, бойни изкуства или отборни спортове), което би ви било приятно, или кой персонален треньор ще ви свърши работа и ще постигнете желаните цели.
За да се случат промените във външния вид, силата, усещането, енергията и т.н., трябва вие да промените нещо във всекидневието си, например да започнете да се движите повече и по-оптимално, а също и да се храните по-оптимално.
Треньорът също трябва да положи усилия – да инвестира време, внимание, да вложи знания, да помага с насоки, да следите заедно и да анализирате резултатите. Тези усилия трябва да се полагат систематично и от двете страни, в противен случай промяната, ако изобщо се случи, няма да е устойчива.
Ако усилие звучи страшно и ако усилията ви плашат, значи искате да сте в по-добра форма, ама … нямате желание. И проблемът не е в липсата на програма, а в това, че не си мърдате пръста да вземете онова, което искате, а го чакате наготово.
Е, имаме една изненада за вас – мускулите не са заразни, нито тънката талия или плочките и стегнатите дупета.
Ако пипнете мускул, той няма да плъзне по вас. Затова и ако пипнете програма, написана от някой с плочки или с хубаво дупе, плочки и дупе няма да ви поникнат.
Така че, преди да поискате от някого “само една програма”, помислете си дали не очаквате да заприличате на фотошопиран модел от корицата на списание само като я докоснете…
Може би ще харесате
Още от Силата в теб!
За домашно хрупане
Днес Поли и Дани готвят с каквото ни се намира вкъщи с дълъг срок на годност, за да не ни …
Подай рибеното масло тук!
Проектът ни „Силата е в теб!“ тече с пълна пара и вече знаем, че грижата за тялото изисква нещо повече …
С корона или без корона – какво правим със спортуването?
Културните и спортните събития на закрито са отменени. Съветвани сме да избягваме места, където има прекалено струпване на хора. Но …