Отсега знаем, че тази тема е взривоопасна и че от 100 майки можем да очакваме 230 различни мнения ЗА и ПРОТИВ децата и слънцето, съотвено лосионите и слънцезащитните кремове. Лятото настъпи официално тази сутрин и сега чакаме само да се стопи поредният юнски сняг, паднал оня ден по планините, за да изведем децата на слънце. Затова споделяме с вас малко информация за (най-)безопасните начини да предпазим децата от слънцето.
Макар лосионите и слънцезащитните кремове да опазват децата от вредните UV-лъчи лъчи (UVB и UVA*), докторите съветват родителите да предпазват децата си по старомодния, но изпитан начин: дрехи, чадъри и на сянка, особено когато става дума за бебета под 6-месечна възраст.
Когато детето е на възраст над 6 месеца, в зависимост от сезона е добре да помислим и за други методи за предпазване от слънцето, защото не може да го обличаме в скафандър и да го държим под орехова сянка целодневно. Най-щадящата за детето козметика не съдържа потенциални хормонални разрушители (например оксибензон). Избягвайте продукти с висока концентрация на неактивни съставки, като ретинил палмитат (витамин А) и оксибензон. Оксибензонът предизвиква алергични реакции и въздейства на хормоналната система.
Препоръчителни са минерални продукти с по-висок процент цинков оксид, както и такива с титанов диоксид. Това всъщност едва ли е новина за повечето родители, които масово са започнали да заменят слънцезащитната козметика с химически съставки с продукти на минерални основа. Обръщаме внимание по-скоро на начина, по който се използват минералните продукти.
Родителите често търсят продукти с по-висок слънцезащитен фактор (SPF). Когато хората използват слънцезащитен продукт с по-висок SPF, обикновено това води до промяна в честотата на ползване – повече време на слънце, по-тънък слой от слънцезащитния продукт, намазан по-рядко. Затова специалистите препоръчват ползването на продукти със слънцезащитен фактор SPF 30 до SPF 50 като златна среда за ефективна защита и полезно излагане на слънце.
Причината за това е, че активните съставки на продуктите със SPF 30 и SPF 100 всъщност са доста сходни.
Какво да направи един родител, когато избира слънцезащитен продукт?
Ето някои съвети на Американската Агенция по околна среда, която е създала и специално приложение и наръчник, в което родителите могат да потърсят информация за даден слънцезащитен продукт:
- Изберете слънцезащитен продукт със SPF от 30 до 50. Безмислено е да купувате козметика със слънцезащитен фактор 100.
- Търсете продукти с максимална концентрация 3% авобензон (бутилметокси дибензоил метан), ако са химически слънцезащитни продукти, или такива, които използват цинков оксид като активна съставка, ако са минерални слънцезащитни продукти. Те осигуряват най-ефективна защита от UVA лъчи. Търсете продукти с по-висока концентрация на цинков оксид – обикновено концентрацията е 15 до 20% или максимум 3% авобензон.
- Внимавайте за съдържание и концентрацията на неактивни съставки. Ако е възможно, избягвайте продукти, които съдържат ретинил палмитат (retinyl palmitate или витамин А) и оксибензон.
- Избягвайте (мечтата на всяка уморена майка на плажа) спрейовете. Може да са много удобни за ползване, но са изключително неефективни. С тях не се получава равномерно покритие на кожата, освен това се вдишват от малкото дете, а никоя майка не иска белите дробове на детето ѝ да са покрити с пласт авобензон и друга химия.
- Не ползвайте слънцезащитен продукт с парфюм за бебето и себе си. Парфюмите често съдържат алергени и токсични съставки.
Не забравяйте и слънцезащитните очила, на които ще посветим отделна тема.
Забавлявайте се на слънце и не изгаряйте!
*Да уточним какво са ултравиолетовите лъчи.
UVB лъчите: B като „Brulure“ (от фр. изгаряне): Имат по-къса дължина на вълната и много енергия, затова имат по-разрушителен ефект върху тъканите. Освен че са отговорни за слънчевото изгаряне, в дългосрочен план могат да причинят и рак на кожата.
UVА лъчите: A като „Age“ (от фр. възраст): Имат по-малко енергия и са с по-голяма дължина на вълната. Проникват дълбоко в кожата и предизвикват преждевременно стареене, бръчки и промени в нашето ДНК, които са рисков фактор за развитие на ракови образувания по кожата.
Какво още причиняват ултравиолетовите лъчи (според https://www.nomasvello.bg)
UVB:
- Задействат създаването и отделянето на нов меланин в кожата от меланоцитите;
- Смятат се за отговорни за появата на бенки, лунички и злокачествени кожни образувания;
- Водят до стареене на кожата, но в степен, по-ниска от тип UVA лъчите;
- Ключов фактор за създаването на витамин D в кожата;
- По-вероятно е да доведе до изгаряне вследствие на свръхизлагане в сравнение с UVA лъчите;
- Ефектът им върху кожата се редуцира от почти всички видове слънчеви лосиони според техния защитен фактор.
UVА:
- Водят до освобождаване на предварително произведен меланин от меланоцитите към другите кожни клетки;
- Са причина за свързването на меланина с кислорода и в резултат на оксидация се появява реалният цвят на кожния тен;
- По-рядко причиняват ракови заболявания, но могат да допринесат за развитие на меланома – изключително опасен тип злокачествено кожно заболяване в сравнение с други подобни;
- Блокират се по-слабо от слънцезащитните кремове в сравнение с UVB тип, но биват спирани по-добре от дрехи;
- Присъстват постоянно в голям процент през целия ден и различните сезони, навсякъде, докато UVB лъчите са най-интензивни в часовете около обяд, през летния сезон, в умерените географски ширини;
- UVA е по-подценявания тип радиация, който, за жалост, има възможността да прониква по-дълбоко в тъканите и да създава неочаквани проблеми.
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Мислех, че дъщеря ми е злояда. А всъщност има хранително разстройство
Това е личната история на една майка, на която ѝ отнема 13 години да разбере какъв е проблемът на дъщеря …
Мамо, имаш сопол!
Теодора Илиева вече ни разказа за любовния си живот в Tinder. Сега на дневен ред е разказ за дъщеря ѝ, …
Първокласник в Испания
Дарина Рангелова е редовен гост в Майко Мила. Текстовете ѝ покриват всякакви сегменти от живота, което е съвсем нормално, защото …