След като ни зареди със супер факти за затапване в Как да изберем за кой отбор да викаме на Световното, спортният журналист Петър Хераков връща топката назад и започва темата за най-обожаваната игра от правилата. Ако знаете какво е аут и корнер, минете директно на Правила за напреднали. А ако сте чували за Дузпа Велизарка и знаете не само какво засада, но и пасивна засада, значи ви е достатъчно само Правилото за ултрамегаексперти, за да обогатите познанията си. И така, добре дошли в света на футболните термини!
Футбол може да се играе и от трима човека и бордюр и чанта за врата. Затова е и толкова популярен. Това е игра за развлечение, макар понякога да изглежда, че е война. Сигурно не е случайно, че много от термините в играта са военни.
Накратко: Целта на играта е да вкараш повече голове във вратата на съперника, която е с размери 7,3 м дължина на 2,44 м височина. Гол е когато топката мине с целия си обем голлинията.
Диаметърът на топката трябва да е около 22 см. Което ви дава перфектно извинение да проверите дали възлюбеният ви лъже за размера. Теглото й е между 410 и 450 г.
Официалните размери на терена са между 90 и 120 м дължина и между 45 и 90 м широчина. На него тичат два отбора от по 11 души – десет полеви играчи и един вратар. Вратарят е единственият от тях, който може да играе с ръце (освен Диего Марадона, но той е Бог и това не се брои). Вратарят може да играе с ръце само в своето наказателно поле.
Футболистите се ритат, дърпат, блъскат, плюят и всякакви други детски неща. Затова на терена има съдия (рефер). Той решава кой футболист първи е нарушил правилника. Съдията има и двама помощници край двете странични линии. Понякога има и още двама край наказателните полета.
Футболът се играе в две полувремена от по 45 минути. Вече доста години към тях се добавят още минути в края. Колко е минималното добавено време се решава от съдията.
Правила за начинаещи
Централна линия: Линията, която разделя терена на две. От нея се изпълнява началния удар – в специално място по средата на линията. Нарича се център. От центъра се подновява и играта след отбелязан гол.
Аутлиния: Линията от двете страни на вратата.
Голлиния: Линията между двете греди на вратата.
Аут: Когато топката мине линията от двете страни на вратата и с нея последен е играл футболист, който напада – опитва да вкара гол.
Корнер: Когато топката мине линията от двете страни на вратата, но с нея последен е играл футболист, от отбора, който защитава по-близката врата. Изпълнява се от мястото, където линиите правят прав ъгъл.
Тъч: когато топката излезе от страничната линия (дългата част на терена/тази на която няма врата).
Нарушение: Когато съдията прецени, че има нарушение, той дава звуков сигнал.
Жълт картон: Официално предупреждение. Ако съдията реши, че нарушението отговаря на някой от всичките критерии, които са записани в правилника, той показва жълт картон на провинилия се. Един вид, внимавай какво правиш, за да не се стигне до червен картон.
Червен картон: Изгонване от игра. Футболистът, който го е получил, трябва да напусне терена и не може да се върне в игра. Отборът му играе до края с човек по-малко. Дава се или за изключително груба игра (шпагат през кръста), или за спиране на голова ситуация (не е вратар, а подлага ръка преди топката да мине голлинията), или за два жълти картона в един мач.
Пример: Съпругът ви е забравил рождения ден на майка ви – жълт картон. Съпругът ви е забравил годишнината от сватбата – червен картон.
Пряк свободен удар: Когато съдията отсъди нарушение, в повечето ситуации има пряк свободен удар. При ПСУ, ако пратиш топката във вратата на съперника, има гол.
Непряк свободен удар: Има ситуации, в които реферът пак отсъжда нарушение, но дава непряк свободен удар. Тогава неговата ръка е вдигната нагоре във въздуха. При НПСУ, топката трябва да бъде докосната от друг футболист (без значение съотборник или противник), за да влезе в игра. Ако бъде пратена във вратата от НПСУ се отсъжда не гол, а аут.
Ситуации, в които се отсъжда НПСУ: две докосвания на топката от статично положение (все едно си подаваш сам от тъч или ПСУ), вратарят улавя топката с ръце, когато му е върната от съотборник, засада, показване на картон без да има нарушение (двама си подават, а съперник отива и напсува единия от тях).
Кори/Предпазни кори: Задължителна част от екипа. Предпазва долната част на крака от ритници и прочие нескопосани прояви. Но синините и деформираните долни крайници са задължителни за футбола.
Ръкавици: Всички футболисти могат да носят ръкавици. Вратарите имат специални такива, но чак от последните 50 години – преди това са пазили с голи ръце.
Други екстри: Не се позволява носене на синджирчета, медальони, пръстени, обеци и прочие бижута. Могат обаче да се носят очила (Едгар Давидс) или шлемове (Петер Чех), стига да не представляват опасност за другите играчи.
Правила за напреднали
ВАР система: ВАР означава видео асистент рефер. Тоест още съдии гледат внимателно на няколко екрана какво се случва и казват на главния съдия дали е объркал или не (само за наистина важните решения). Той също може да прегледа ситуацията на екран и да реши дали да отмени решението си. Това е последното нововъведение във футбола.
Симулация: Целенасочен опит чрез театралния действия да излъжеш съдията. Някои страни, най-вече по-южните, произвеждат експерти в това отношение. Съдиите би трябвало да наказват симулациите с жълти картони, но понякога не го правят. ВАР системата ще отнеме нечестното предимство от симулацията, но ще отнеме и малко от чара на играта. Причина за спорове, които продължават дълги години в някоя кръчма.
Дузпа: Нарушение в наказателното поле на съперника. Още една причина за спорове, които продължават дълги години в някоя кръчма. Един футболист, срещу вратаря на съперника. Ако топката се отбие от гредата или вратарят я избие, играта продължава. Ако топката мине голлинията се присъжда гол.
Дузпа Велизарка: Дузпа, кръстена на перничанина Велизар Димитров. Известен с това, че падаше като посечен с мачете, и трудно можеше да се прецени дали симулира или наистина е фаулиран. Известен и с това, че не никога не е сменял стила на прическата си – на път, с модерна през 80-те дължина отзад. Канят го понякога в различни телевизии.
Продължения: Две по 15 минути. Прилагат се при мачове на елиминации. Тоест, когато единият от двата опонента трябва да отпадне. Това се случва в различни турнири. В първенствата се играят определен брой кръгове и се излъчва шампион. На Световни, Европейски, Шампионска лига, Лига Европа и т.н. структурата е следната: предварителни елиминации (някой трябва да отпадне и може да има продължения), групова фаза (като първенство, но с по-малко кръгове), още елиминации (може да има продължения).
Дузпи при елиминации: Ако в продълженията не се излъчи победител, това става чрез изпълнение на дузпи. Избират се петима играчи предварително и те се редуват да бият. Ако резултатът е равен и след тези пет изпълнения се продължава на принципа на внезапната смърт – по една дузпа докато някой не сбърка.
Правила за експерти
Засада: Правилото, което тормози най-много хора, включително съдиите и някои коментатори. Правилото е, че при пас напред между голлинията и футболиста, които получава топката, трябва да има най-малко двама противникови футболисти. При засада асистентът сигнализира с флага си. Най-лесно се показва с картинка.
Случай на засада: Вратарят е излязъл напред и между играча, който получава топката и голлинията има само един защитник. Какво правим? Реферът отсъжда засада и това е.
Случай на засада 2: Вратарят е излязъл напред и между играча, който получава топката и голлинията има двама защитници. Какво правим? Нищо – играта продължава.
Пасивна засада: Почти ново правило с цел подкрепа на нападателния футбол. Един футболист е в пасивна засада, ако е в положение на засада, но не играе с топката. Тогава, ако пасът не е насочен към него, не се отсъжда засада. Пример: Гошо е в засада, но топката е подадена към Пешо, който не в засада. Той пробива и подава на Гошо, който вече не е в засада. Гошо вкарва гол и всичко е наред – той се признава, а Гошо и Пешо празнуват. Съперниците псуват.
Допълнение: Засада има само в съперниковата половина. Ако тръгнеш от своята половина на централната линия, засада няма – прекрасен пример е вторият гол за Швейцария срещу Сърбия.
Правило за ултрамегаексперти
Виждали ли сте как, когато някой вкара особено важен гол в самия край, всички се събират и се прегръщат заедно? Правилото постановява следното: „Подновяването на играта се случва, когато съперникът се прибере в своята половина“. Но ако всички футболисти на съперника празнуват извън терена, то съдията може да реши, че не е нужно да бъдат чакани и да поднови играта. Поради тази причина при мега радост се налага на треньорския щаб с остър шпагат да спира най-бавния, за да го остави в съперниковата половина. Така съдията не може да поднови мача, дори и да иска да го направи.
Може би ще харесате
Още от И аз съм човек
Риана и втората ѝ бременност като за Суперкупа
Риана е истински майстор на това да разкрива бременността си по впечатляващ начин. Първата ѝ бременност обяви със снимка …
Какво прави мъжът ми толкова време с телефона в банята?
Така зададен въпросът от заглавието не предполага кой знае колко различни отговори. Авторката на този текст, която предпочита да е …
Отпуск заради менструация – супер на теория
В края на декември долната камара на испанския парламент прие първия по рода си в Европа закон за отпуск при …