В битката за родителската обич и внимание между братята и сестрите често се смята, че първото дете е „любимото на мама и тати“. Кой смее да спори с правото на първородното дете!?
Обаче има едно ново изследване, според което не първородното, а най-малкото дете е любимото на родителите.
Учените установяват, че ако по-малкото дете се чувства като любимец на родителите си и те са съгласни и приемат този факт, това укрепва връзката между родител-дете. Ако детето не се смята за любимото на мама и татко, това прави връзката с родителите му по-слаба.
При по-големите деца фактът дали те самите се смятат за любимци на родителите си има по-малко значение за връзката им с мама и татко.
Изследователите смятат, че причината за това се крие в социалното сравнение, при което по-малкото дете се сравнява с по-голямото и отношенията с родителите е просто един от критериите за сравнение.
В действителност учените не отричат, че първородното дете не прави такова сравнение, а по-скоро, че не го прави всекидневно, за разлика от малкото си братче или сестриче. По-малко вероятно е родителят да сравни постъпка или поведението на голямото дете с малкото – докато обратното е по-често и очаквано.
Учените са стигнали до тези заключения, след като са изследвали 300 семейства с по двама тийнейджъри. Родителите и децата са питани различни въпроси, чрез които да се оцени степента на фаворизиране на едното или другото дете. Родителите са питани колко топлина и любов споделят с децата си, докато от тийнейджърите е искано да опишат взаимоотношенията с родителите си.
Изследването е установило, че като цяло децата изпитват повече топлина и обич към майка си, а оттам идват и повечето спорове и конфликти с нея, но пропорцията за промяна в отношението от страна на майката и бащата (от обич към караница) са еднакви и за двамата родители.
Вероятно средното дете се чуди къде се намира в тази картинка и дали (както винаги) не е пренебрегнато?
Учените смятат, че резултатите от изследването ще са идентични при по-големи семейства и че всъщност проучванията ще докажат същото при второ и трето дете. Най-малкото ще се сравнява със следващото (по-голямо) по възраст.
Ако сте родител и се чудите как да се справите с това, учените казват, че да се отнасяте еднакво към всичките си деца не е непременно най-добрият подход.
Изследователите твърдят, че опитите на родителите да се отнасят по еднакъв начин към всяко дете не е от голямо значение, тъй като фаворизирането няма дълготрайни последствия. Според учените, родителите трябва да се отнасят към децата справедливо, а не еднакво, и трябва да ги третират по различен начин, защото те са различни хора, с различни потребности и характер.
Споделете каква е динамиката във вашето семейство и усещате ли ревност за вниманието ви измежду децата?
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Мамо, имаш сопол!
Теодора Илиева вече ни разказа за любовния си живот в Tinder. Сега на дневен ред е разказ за дъщеря ѝ, …
Първокласник в Испания
Дарина Рангелова е редовен гост в Майко Мила. Текстовете ѝ покриват всякакви сегменти от живота, което е съвсем нормално, защото …
Кралицата на реда се предаде пред хаоса, създаван от децата ѝ
Кралицата на реда Мари Кондо се е предала пред хаоса, генериран от собствените ѝ деца. Това признава самата тя в …