Чисто ново изследване обвързва повишения риск от удар при жените с потискането на емоциите в интимните им отношения, пише Vice.
Да загърбваме истинските си емоции в интимната си връзка, само за да я поддържаме, може да ни накара да се чувстваме все едно пазим много скучна и в същото време много болезнена тайна. Т.нар. самопотискане включва неща като приоритизиране на нуждите на другия пред своите собствени или отказ от демонстриране на негативни емоции, за да не отблъснем партньор. Може и да изглежда правилно в определен момент, но все повече проучвания показват, че жените, които преглъщат чувствата си, са в риск от огромно количество физически и психически заболявания в сравнение с онези, даващи повече гласност на това, което чувстват.
Изследвания, проведени в последните десетилетия, вече са свързали точно това самопотискане у някои жени със състояния като синдром на раздразненото черво, депресия, повишен страх от отхвърляне, дори увеличен риск от преждевременна смърт.
Последното е наблюдавано в дългосрочно проучване, в което са проследявани жени, омъжени над 10 години, като тяхната смъртност е четири пъти по-висока в сравнение с тази на по-експресивните жени. Ново проучване на изследователите от факултета по психиатрия на Университета в Питсбърг свързва повишеното натрупване на артериална плака със самопотискането. Това увеличава риска от удар или други сърдечно-съдови проблеми. Проучването проследило 304 жени, намиращи се около и след менопауза, и установило, че онези от тях, които споделяли, че преглъщат емоциите си, са с повишена плака, в сравнение с останалите, които нямали подобно поведение.
Авторът на изследването обръща внимание на факта, че усещанията на жените в интимните им връзки са от особено важност по отношение на общественото здраве, какъвто е и контекстът на изследването. И макар извадката жени да е малка, откритията потвърждават находките от други по-големи изследвания върху потискането на емоциите, доказвайки, че да казваме каквото си мислим, не е просто „шефстване“, а е по-доброто за психическото и физическото ни здраве.
Самопотискането може и да се изразява в нещо простичко – като това да спестиш на партньора си, че галеното име, с което те нарича, всъщност те дразни. Трудно е да се противостои на общественото схващане, обрисуващо жените като луди, нестабилни и драматични, само защото изкарват наяве емоциите си. Но за жените във връзка поставянето на себе си на първо място и започването на открита, честна комуникация може да е въпрос буквално на живот и смърт.
Може би ще харесате
Още от И аз съм човек
И това ще мине…
Една от мисиите на Майко Мила и на общността, която се зароди през тези шест години, в които съществуваме, е …
Радостта от живота, когато си здраво стъпил на земята (част 2)
Преди няколко дни ви срещнахме с д-р Даниела Данчева и ви обещахме, че ще ви разкажем още малко за страхотните …
Когато имаш съмнения – намажи се с кокос
Няма човек, който да не е чел или поне чувал за практиката на най-известната жена фараон - Клеопатра, да се …