В момента у нас се обсъждат нови мерки срещу разпространението на коронавируса. Една от тях е затварянето на всички училища.
Министерски съвет предлага на Народното събрание да въведе извънредно положение. Това включва затваряне на детски градини, училища, университети, както и границите.
Китай, Италия, Япония, Франция затвориха училищат напълно. Част от училищата в САЩ също затварят за различен период от време. Там затварят и университетите. В интервю за ScienceMag Николас Христакис, социолог и лекар от университета Йейл, казва, че затварянето на училища, когато ученик, родител или част от персонала е болен, е добра идея, защото това доказано намалява заразяването с около 25% и забавя пика на епидемията в региона с поне 2 седмици, което я прави по-лесно овладяема.
Проактивното затваряне на училищата – тогава, когато все още няма доказан случай, е мярка, която Христакис приветства и нарича „една от най-мощните извънфармацевтични мерки, които можем да приложим“. Защото по този начин не просто ограничаваме движението на децата, грижейки се за тяхната безопасност, но спираме и циркулацията на родителите и училищния персонал, което предпазва цялата общност.
У нас също се разсъждава по въпроса дали да бъдат затворени училищата с цел ограничаване на заразата. В профила си във фейсбук Явор Джонев – председател на Фондацията за образователна трансформация, призовава да не се отварят училищата в понеделник.
„Макар децата да не са уязвима група, те много бързо разнасят зарази. Просто няма как да ги спреш да имат близки контакти в училище“, пише Джонев. „Имаме късмет, че затворихме училищата поради „нормалния“ грип. Отварянето на училищата от понеделник със сигурност ще доведе до рязък скок на общите зарази от коронавируса.“
Неговото предложение е да се премине изцяло на дистанционно обучение, което обаче все още не е много ясно как може да се случи и дали би могло да е достъпно за всички ученици.
Джонев призовава и всеки бизнес при възможност да премине на дистанционна работа.
Междувременно главният редактор на издателство „Просвета“ Кина Адреева обяви пред БНР, че издателството ще предостави безплатен достъп до всичките си електронни учебници и помагала, които имат допълнителни филми, тестове, упражнения.
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Когато шестицата от матура не е равна на… шестица от матура, или как СУ привилегирова едни ученици за сметка на други
Този текст поставя проблем, с който се сблъскват някои родители, когато децата им трябва да продължат образованието си след 12. …
Живея с най-енергичните деца на света и вече нямам сили
Да си майка на четири деца, всяко от които с реактивен двигател, закачен за задния номер, не си е работа. Грешка! …
Има ли как да не крещим по децата
Много е трудно да отговорим подобаващо, когато децата избухват и “не слушат”. На теория всички сме много спокойни и можем …