Безопасността на децата е най-важна, затова от Министерство на образованието препоръчват часовете във втората смяна да не приключват след 18:30. Към момента, ако децата имат седми час, както се случва много често, училищната смяна приключва към 19:15, което прави прибирането им вкъщи преди 20:00 почти невъзможно.
Пред DarikNews зам.-министър Таня Михайлова каза, че е по-добре децата да започват по-рано, да имат нулеви часове и така краят на деня им да се издърпа малко по-напред, когато и те не са толкова изморени, а и шофьорите са по-концентрирани. Промените се препоръчват заради зачестилите инциденти с блъснати деца в тъмната част на денонощието.
Има училища, които са готови изцяло да премахнат втората смяна. Това е заложено и в плана на Министерството, но към момента изглежда нереалистично за повечето училища в големите градове. В плана за минаване към едносменен режим беше заложен и срок за въвеждането му – за София това е 2029 г., но към момента МОН отказва да се придържа към него, защото изглежда нереалистично.
“Отменихме срока, защото един срок трябва да е реалистичен. Някои градове вече са на едносменен режим, но, за съжаление, поради демографския проблем – защото няма деца“, коментира Михайлова пред Дарик.
Ако втората смяна отпадне, децата ще започват училище малко по-късно – в 8:30, което ще улесни допълнително деня им, защото много ранното ставане също може да е проблем, особено за най-малките ученици.
You might also like
More from Новини
Топли, топли приказки от „Маргаритка“ като подарък за 24 май
Сигурно знаете колко обичаме „Маргаритка“. Разказвали сме ви за техните страхотни песни и книжки, полезни едновременно и за деца, и …
Ето кои експерти и лектори ще видите на „(почти) Всичко за родителството“
Заповядайте на форум-експо „(почти) Всичко за родителството“, където ви очакват полезни съвети, споделен опит и експертно мнение от (почти) всички …
На 13 и 14 май в НДК: Опити с азот, роботи, Маргаритка и още за децата
Остават броени дни до първия съвместен форум, организиран от Майко Мила и списание „9 месеца“ – „(почти) Всичко за родителството“, …