След няколко ултрамаратона по пресеченото трасе на образователния пазар, Деница Гроздева ни гостува, за да повдигне темата “избор на училище за първи клас”. И за да предупреди, че дори да се насочите към някое от частните училища в София, трябва да започнете тренировката доста рано (ама вие, не детето!)
Синът ми, живот и здраве, трябва да е ученик тази есен. Не е задължително, защото точно направи 6, но от градината тръгна с предния набор. По този повод от около година правя леки проучвания. Разпитвам, чета и уж следя. В средата на декември реших, че е време да се заема сериозно със задачата. И циркът започна.
Клоним към частно училище, защото кварталното не ни устройва, а нямаме 3 години уседналост, където са така наречените елитни училища.
Първото, което ми казват всички с опит, е, че най-важното е госпожата да е добра и средата да е здравословна. Но освен да хвърлям боб, не знам как мога да разбера това за училището на съседната улица. Може би не съм достатъчно находчива.
И решихме, че ако позатегнем коланите, можем да се справим. А и вече частните училища не са синоним на мутри, както беше навремето.
Тръгвам да ги проучвам и се оказва, че съм закъсняла. Приемите, записванията за тестовете и интервютата са започнали. Разбрах, че има сигурно над 30 частни училища в София и, разбира се, всички са на майната си! Четенето на форуми само задълбочи кризата.
Получих паник атака и разревана се обадих на приятелка, чието дете е ПУК в едно от най-популярните училища. Да е жива и здрава – сподели ми сдъвкана информация, която би ми отнело седмици да събера.
Попитах я откъде знае всичко това и тя каза, че цяло лято това била правила. Поуспокоих се, но за малко.
Оказа се, че да изсипеш две торби с пари не е достатъчно. Не се знае дали ще ти приемат детето. Най-търсените училища приемат между 16 и 18 деца, а желаещите са над 100.
Почнах да правя таблици, да сравнявам и да обмислям идеята да се изнесем на квартира. Ребусът и за таксите е сложен – униформи, храна, зелени училища, бембени училища, транспорт и още и още. А двор имат ли? А басейн? А логопед? Джъмп математика или сметала?
Толкова неща трябва да се вземат предвид, че идеята да напуснеш работа и да почнеш хоумскулинг някак почва да ти се струва привлекателна. Чудиш се как сме изкласили, като сме учили в училища, избрани от родителите ни – според критерия дали трябва да пресичаш улица, или не. За бога, мен даже брат ми ме е записал в училището, без да каже на нашите. Но времената са други.
А локацията! Всемогъщата царица, която обръща играта. С едно-две изключения, всички частни училища са по Яворов – в полите на Витоша. Ние живеем до големия пръст на левия ѝ крак. Детето ни трябва да прекарва средно по 2 часа на ден в някакво микробусче, което гори диаманти, защото такса транспорт си е перо. Милата му клета майчица ще трябва да става преди кокошките, за да го буди и приготвя. Нямам търпение! Да, знам, че има майки героини, но аз не съм от тях!
Има едно в центъра, но днес детето ми беше с още стотина бъдещи първокласници на изпит и май не се е справил добре. 6-7 годишни деца на изпити. Логически задачи, роботи в лабиринти и цифрови вериги. Реве ми се, честно ви казвам. Чувствам се подтисната и провалена.
А една от майките получила следния въпрос от сина си след изпита: “Мамо, ще ме обичаш ли още, ако не съм се справил?” А върху него не са били стоварени никакви очаквания. Като цяло нагласите са “Дай да видим, ако стане – стане.”
Защо е всичко това? Какво ще правят в 4-ти клас? Знам, че знаете. Ще ходят на курсове за СМГ. А кога ще играят? Кога ще се смеят на смешки за пръцкащи котета и ще си ожулват коленете? И не го казвам, защото гроздето е кисело, а защото не ми се струва редно.
Другата седмица ще обикаляме пак. Има чудесни места. С усмихнати и начетени дечица, отдадени преподаватели и родители, които не са на ръба на нервна криза. И хората все повече търсят такива места и са склонни на компромиси.
Стискайте ни палци да намерим правилното училище! Темата е необятна. И, без да ви плаша, ако детето ви е минало втора група в детската градина, не знам какво чакате!
Не пропускайте:
You might also like
More from Животът с деца
Не обвинявайте тийнейджърите, че са кисели. И още седем начина да се грижите за умовете им
Юношеството е период на голяма промяна, като всичко – от съня до социалните медии, оказва влияние върху растежа. Психологът Сара-Джейн …
Ти я водиш на концерт в Барселона, тя: „Твоят Роби Уилямс много псува…“
Теодора Илиева вече има две публикации при нас. Едната за любовните ѝ преживявания в Tinder, другата за апокалипсиса, който представлява …
Не искам да съм камила със семеен свръхбагаж
Изберете воденичен камък от ежедневието си. Изтъркаляйте го до някой друг. Изтупайте ръце и забравете за него. Това е съветът …