Преди да стана майка и да започна да мисля за нова кариера се занимавах с маркетинг и комуникации. Бях подплатила опита си с дипломи от САЩ и Дания, както и години работа в Ню Йорк.
След като синът ми проходи, проговори и започна да си слага обувките наобратно с изключителна компетентност, аз самата се замислих в каква посока искам да поема. Вече с две деца, промяната вкъщи беше налице и ме караше да мисля и за промяна в кариерата.
Магазин за детски дрешки? Всички сме си го мислили. Исках нещо ново и интересно, с гъвкаво работно време и по възможност – преносимо през граница. Не бях сигурна какво, но трябваше и да плаща добре.
Обмислях различни варианти, но беше мъжът ми, който предложи ИТ – смяташе, че ще ми е мнооого интересно. Направо се обидих. „Искам нещо креативно. От колко години сме женени? Аз в ИТ? Не ме ли познаваш?“
Само за да му докажа, че не е прав, реших да взема няколко урока онлайн. И после още няколко. И май всъщност е интересно. И май всъщност е креативно. Виж какво направих днес – кликни тук!
И така започнах да взимам курсове онлайн и да гледам YouTube – каквото намеря. Започнах да уча основните неща, които ми трябваха, за да построя уебсайт.
Първият опит беше доста семпъл. Направих си уебсайт, после убедих един приятел да направя и неговия – безплатно, разбира се – само ако ти хареса, ще го ползваш (още го ползва). Това не се случи за 3 дни – отне ми месеци в учене и писане на код, докато гледах и 2 малки деца.
Реших да не казвам на никого за резкия кариерен завой. Хората питаха – как са децата, как е да си домакиня? А аз отговарях: Добре е – днес ще готвя пиле.

Така де – дори не ги лъжех – много от уроците сравняваха писането на код с рецепта за готвене – имате продукти, имате инструкции – направете нещо. В началото нещата не се получаваха много вкусно, но постепенно развивах умения и започвах да „готвя“ по-добре.
Когато децата вече ходеха на градина без да се конкурират кой ще се разболее по-бързо, реших че е време да си намеря работа. Беше ме страх. Дали ще успея? Жена съм, не съм на 20 и нямам предишен опит в ИТ индустрията. Въоръжена с новото си портфолио от уебсайти се подготвих за битка.
Но ми отне точно един ден, за да намеря първата си работа в ИТ. И аз не очаквах. Дори не бях приключила с изпращането на определената квота от СВ-та за деня, когато телефона звънна.
Търсим си джуниър човек – искаш ли да минеш през офиса да поговорим?
Джуниър? В крайна сметка колко често могат да те наричат „джуниър“, като си на 30 и няколко. Започнах веднага.
Трудно беше и още е трудно – работата е динамична, постоянно учиш нови неща. Откакто съм в ИТ сферата, минаха няколко години и имах възможност да работя като frontend developer, да стана мениджър на проекти, после да сменя работата и отново да се завърна към фронтенд-а.
Като девелопър понякога си фрустриран, понякога си екзалтиран. Свикваш с ритъма на това да се чувстваш глупав и гениален в рамките на 3 минути (последователността варира).

Развитие е дума, която чуваш постоянно.
Тъй като в ИТ често можеш да си работиш и от вкъщи, децата вече са свикнали с черния екран на мама, пълен с редици на пръв поглед несвързани неща. Обяснявам им как строенето на уебсайт е като строенето на Лего. Имаш модел и всеки строи различна част от него. Понякога се чудите как точно да построите нещо. Може би липсва част и всички се включват да я търсят, за да продължи строежът. Най-накрая трябва да напаснете всичко и да стискате палци да не се срути. Голяма радост е като проработи!
Харесва ми да им обяснявам, а дъщеря ми вече използва детски програмни езици (scratch): „Мамо, виж какво направих – кликни тук…“
Много родители вече са записали децата си на програмиране, но ако сте майка (или пък татко), в които също се прокрадва идеята за ново начало в ИТ, ето ви няколко от моите причини „ЗА“:
✓ Креативност на работното място – много хора мислят за ИТ като за скучна индустрия, но е точно обратното – дава ви много място за творческо мислене
✓ Толерантност – един от най-големите ми страхове беше как ще бъда приета. Разбрах, че хората не само те приемат, но и са готови да ти помогнат
✓ Гъвкавост – като майка се нуждая от гъвкавост в работното време и повече ваканция, което е факт в новата ми професия
✓ По-добро заплащане – тук няма нужда от коментар
✓ Професия без граници – занаят, който можеш да вземеш навсякъде с теб или да работиш с хора от цял свят
✓ Малки, големи и още по-големи – в светът на ИТ може да намерите различни по култура и размер компании – от фрийленсъри и малки старт-ъп-и до глобални корпорации – изборът е ваш
Аз направих моя избор и откакто смених професията си, вече няколко майки са ме питали за съвет и насоки как да преминат към ИТ. С удоволствие споделям своя опит и им помагам в първите им стъпки в областта на информационните технологии.
Николет Йенсен работи като Frontend Developer в Accenture Bulgaria
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Супермоделът, който слезе от модния подиум и стана суперписател
Един от супермоделите на 80-те години, любима корица на “Воуг” и лице на стотици кампании е датчанката Рене Тофт Симонсен. …
То НИКОГА не спи
Един от най-известните експерименти в света, свързан със съня, е този на Ранди Гарднър, който се подлага на него като …
16 майки от животинския свят, в които се припознаваме без проблем
Няма да ви поднесем задълбочени анализи на тема "Ние сме едно с природата" и всички живи същества си приличат. Обаче …