Хей, жени, които ни четете и следите проекта ни „Силата е в теб!“ Вече знаете, че да сме силни е основна наша цел и също така знаете, че грижата за тялото изисква нещо повече от само желание. Понякога ни трябва и малко „побутване“ отвън под формата на някой и друг витамин, протеин или капсула рибено масло, за да могат органите и системите в тялото ни да работят в синхрон и оптимално.
Като партньор към проекта ни се присъединиха dm България с техните продукти от областта на спорта и здравето. Винаги е по-добре да имаш подкрепата на изпитани и качествени добавки, които да те държат в кондиция, помагат ти да постигаш целите си и да бъдеш здрав, докато го правиш!
Днес ще си говорим за протеините. „Протеини, протеини, протеиниии, аз ви търсих по безкрайната земя„, пяха Красимира и Лазар Радков преди време в опит да възхвалят това чудо на природата протеина. Всички знаем, че когато тренираме, протеините са сред най-важните играчи, влизащи на наша страна в борбата за добра форма. Затова не е лошо да видим как стои въпросът и с протеинът на прах, който може да се окаже много полезна (и вкусна!) част от тренировъчния цикъл.
Когато чуят „протеин на прах“, повечето хора се облещват и казват – ААА, аз ХИМИЯ не пия! Повечето хора, също така обаче, не си дават сметка, че „химия“ практически има в почти всичко и тя не е непременно вредна (помислете си за всички лабораторно създадени витамини, които приемате например), както и не всичко в природата е полезно (рицин, стрихнин и т.н.).
Толкова по въпроса с химията, а сега да се върнем на протеина.
Първо – какво е протеин? Ако все още не знаете, ето малко обяснения набързо.
Както вече сме обсъждали с Лазар Радков, протеинът е макронутриент, който е изграден от вериги от блокчета, наречени аминокиселини. Аминокиселините условно се делят на две групи: заменими и незаменими. Заменимите са такива, които нашето тяло може самó да си произведе, а незаменимите са такива, които не може и съответно трябва да ги приемаме посредством храната. Посредством прием на храни богати на какво? На протеини, разбира се.
Протеините са важни за нас, защото телата ни са изградени от тях – освен мускулите, но и органите, черният дроб, сърцето, бял дроб, всичката съединителна тъкан, кожа, нокти, коса. Структурата на всяко едно от тези неща е изградена предимно от аминокиселини, както и някои от хормоните също – например инсулинът.
За да се поддържаме здрави и във форма, приемът на протеини трябва да е достатъчно висок (тук вегетарианците ще спорят, но дори и те приемат растителни протеини). Абсолютният минимум за хора, които нямат висока двигателна активност, е 0.8 грама протеин на килограм тегло, а количеството расте, ако спортувате или пък искате да повишите активното си тегло (мускули).
Това означава само едно – че ще трябва да ядете повечко яйца, сирене, ядки, месо, риба и други храни, съдържащи протеини, но, разбира се – съобразено с индивидуалните нужди и здравословното състояние. Хубавото на протеиновите храни е, че те имат висок коефициент на засищане – тоест, хранейки се с протеини вместо с нещо друго, си гарантирате едни няколко часа чувство за ситост. Не е такъв случаят, когато се храним с вафли или снаксове например. Това ни дава възможност и да приемем по-малко калории, а както вече знаем – в калориите му е майката, когато става дума за влизане във форма.


Понякога обаче човек не успява да си набави цялото необходимо количество протеин само с храната – първо – защото може и да не може да изяжда по толкова много яйца и месо на ден, второ – защото не цялото количество приет с храната протеин се усвоява директно, и трето – ами, да речем, че може и да ни излиза скъпо да гоним високи нива протеин всекидневно.
Какво да правим тогава – хем искаме да приемаме достатъчно протеин, хем не успяваме само с храната? Ами, отговорът е много лесен – взимаме си протеин на прах. И преди да сте се облещили ужасéно, да обясним – суроватъчният протеин е идеален източник на няколко есенциални аминокиселини (L-аланин, L-аргинин, L-глутамин, L-Изолевцин и т.н.), които ще ви помогнат с усилията да влезете във форма, да поддържате по-нисък процент телесни мазнини и да се възстановявате по-качествено от тренировки. Думата „суроватъчен“ означава, че този протеин се извлича от млякото – от неговата суроватка идва и суроватъчният протеин, който след извличането е подлаган на различни видове обработка, за да го имаме ние накрая под формата на протеин на прах.
Ние, в Майко Мила!, пием протеин на прах, въпреки че в началото имахме големи предразсъдъци. Първия път даже очаквахме със свито сърце какво ли ужасно нещо ще ни споходи, след като сме си изпили дозата протеин – ще припаднем ли, ще ни порасте ли трети глезен, ще ни излезе ли рог на главата… нищо не стана, разбира се, само дето ни хареса на вкус и си казахме, че искаме още един МОМЕНТАЛНО.
Защото освен че е чудесен източник на аминокиселини, протеинът на прах често е и много вкусен, и какво да ви кажем… като си го забъркаш с едно кисело мляко и плодове, или пък в шейкъра с банан, ами то ти се услажда някак си.
И за да не сме голословни, веднага казваме и какво пием – нашите партньори в проекта „Силата в теб“ dm ни снабдяват с техния суроватъчен протеин с вкус на ванилия или шоколад. Дневната доза е 30 g, която ние разбиваме или с вода, или с мляко, и изпиваме/изяждаме, когато ни е нужно – вместо закуска, след тренировка, между храненията. Към протеина има добавен и витамин В6, който спомага за образуването на енергия и нормалното протичане на метаболизма, което всички ние искаме.
И за финал нещо важно – приемът на протеин на прах, както и всякакви други добавки, не отменя основните неща, които трябва да съблюдавате в режима си, а именно – добрия сън, качествената храна, движението, възстановяването и овладяването на стреса. Защото няма добавка и няма протеин на този свят, който да замести естествената грижа за тялото.
Може би ще харесате
Още от Силата в теб!
За домашно хрупане
Днес Поли и Дани готвят с каквото ни се намира вкъщи с дълъг срок на годност, за да не ни …
Подай рибеното масло тук!
Проектът ни „Силата е в теб!“ тече с пълна пара и вече знаем, че грижата за тялото изисква нещо повече …
С корона или без корона – какво правим със спортуването?
Културните и спортните събития на закрито са отменени. Съветвани сме да избягваме места, където има прекалено струпване на хора. Но …