Случва се още от раждането някои майки да мислят кога да започнат да въвеждат детето си в реалния живот и как да му дадат най-добрите възможности. Един от въпросите, които може би като майка ще си зададете е: кога трябва да започнете да учите малкото човече да чете?
Едва ли ще сте изненадани, ако ви кажем, че най-добрият момент да започнете да четете на детето си е … веднага, когато решите. Още от раждането, на детето всеки ден му се случват големи неща, така че това ще е просто още едно от тях.
В началото това е просто начин да изградите връзка с бебето. То започва да разпознава майчиния глас три дни, след като се е родило. След това научава и ритъма и структурата на езика, на който се говори у дома. Четенето на глас играе важна роля за ранното ограмотяване на децата и по-късно – за езиковата им култура.
В първите си шест месеца бебето може да не покаже голям интерес към отделните думи, но това не значи, че книгите го отегчават. Един от първите начини, по които децата изучават книгите, е чрез устата си. Това е страхотно всъщност, защото е чудесен повод да седнете заедно с него и да играете с книгата. Това ще се превърне в качествено прекарано време с детето и помага за сплотяването.
Според някои експерти няма значение какво четете на детето, стига да му четете. Така смята Дж. Ричард Джентри, автор на книгата „Да отгледаш уверен читател“ (Raising Confident Readers How to Teach Your Child to Read and Write—From Baby to Age 7).
И все пак, вместо „Война и мир“, обаче, може би е по-добре да изберете книжки с приказки.
Това, което е важно, е да създадете традиция с еднакъв ритъм и структура. Бебешкият мозък обича повтаряемостта. Класическите бебешки книжки помагат за това, като изграждат нещо като музикален лиричен фон.
Не четете от „малък екран“. Играйте роли, докато четете от истинска книга – извадете щастлив глас, изразете тъга, объркване, възторг – това ще помогне на детето да започне да разпознава и разбира емоциите. На около шест месеца бебето започва да гука и да общува. Направете този момент специален за вас и за него. Да „изиграете“ книгата не само стимулира развитието, това насърчава детето да започне да смята още от рано, че четенето е забавно.
Според учените първоначалните опити за четене и разбиране от децата започват някъде около деветия им месец. Ако искате да ускорите този процес, можете да залепите етикети с големи цветни букви по предметите в детската стая – сложете етикет на леглото и когато е време за лягане, кажете на детето, като го насърчите да прочете буквите – Л-Е-Г-Л-О. Посочете буквите една по една, за да направи детето незабавна връзка между звука и формата на буквата. Това са прости 30-секундни уроци по четене, които не изискват никакво допълнително усилие за вас или детето, но ще ви спестят време.
Ясно е, че гледането на телевизия за дете под 2 години трябва е в ограничено количество, но стратегическото използване на компютър може да насърчи детето да учи думи. Има игри с думи, които учат детето на нови думи. Можете да използвате и видео с баба и дядо, като учите детето да асоциира образите им с думите. Можете да им кажете как се произнася определено животно, а после да им покажете и снимка или картинка с животното. Това отнема може би не повече от 5 минути на ден.
Дайте свобода на детето да се нацапа с пастели и боички, но също и с химикалки и моливи. Децата обичат да усещат и творят с ръцете си. Рисуването на картинки е важно, защото така детето научава концепцията на историята, която пресъздава. Дайте му да драска, вижте дали започва да разпознава своето собствено име или други думи.
Лесният достъп до книги също е много важен в изграждането на любов към четенето у детето. Нека имат своя собствена библиотека, дайте му самичко да избира какво да чете измежду детските книжки, които са интересни и забавни за него.
Едно от най-важните неща е да четете преди лягане. Създайте си навика да му четете преди лягане, като е важно да му дадете избор на приказка. Децата обичат да имат и малко свобода!
Вярваме ви, че сте чели „Търсенето на Немо“ поне два милиона пъти, обаче когато малкото човече помоли да му го прочетете пак, направете го – отново и отново. Не забравяте и най-важния урок – повторение. Може да ви е писнало, но за него ще е неповторимо удоволствие!
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Мислех, че дъщеря ми е злояда. А всъщност има хранително разстройство
Това е личната история на една майка, на която ѝ отнема 13 години да разбере какъв е проблемът на дъщеря …
Мамо, имаш сопол!
Теодора Илиева вече ни разказа за любовния си живот в Tinder. Сега на дневен ред е разказ за дъщеря ѝ, …
Първокласник в Испания
Дарина Рангелова е редовен гост в Майко Мила. Текстовете ѝ покриват всякакви сегменти от живота, което е съвсем нормално, защото …