Една от най-големите ни тревоги като родители на новородено бебе е тази дали ще успеем да го чуем винаги, когато плаче, а също и дали няма да се задуши точно в тези четири минути, в които сме си позволили да скочим до кухнята и да си направим кафе (или лактогонен чай от сминдух, за да сме по-достоверни).
Факт е, че няма как да стоим до главата на бебето и денонощно, в продължение на 2 години, и да го дебнем дали диша ритмично – а и не е необходимо. Ако живеете в апартамент, в който, докато готвите в кухнята, може да се протегнете и да отворите входната врата, най-вероятно няма да имате подобни проблеми – ще чувате детето дори и да не искате, защото леглото му ще е в непосредствена близост до вас непрекъснато.
Но ако сте в по-голям апартамент, или пък в мезонет или къща, или просто в случай, че стените и вратите у вас са дебели и шумоизолират, определено ще имате нужда от помощ, за да чувате и виждате бебето в другата стая. Технологично тя най-често идва под формата на различни по вид и цени бебефони, някои наистина безобразно скъпи, заради функции като предаване на картина, определяне на температурата на въздуха и „сензор за проследяване на дишането на бебето“ и прочие измишльотини (ако измислят такъв, който чисти и пържи картофи, може и да си струва).
Бебефоните обаче имат и някои късащи нервите страни – често пращят ужасно заради проблем с честотите, на които предават, губят връзка, пада им батерията и могат да бъдат повече дразнещи, отколкото да са ви от полза.
Друг работещ вариант са приложенията на смартфоните, регистриращи повишаване на нивото на шум – това обаче означава, че телефонът на един от родителите трябва да е винаги до детето, а, признайте си, кой в днешно време кой се разделя със смартфона си за повече от 10 минути?
Затова вкъщи приложихме трето решение – добрият стар Skype. Оставяме таблет/лаптоп в стаята на детето и го наблюдаваме на компютъра, който се намира в хола. Наистина, в началото изглеждаше малко идиотско и извратено, но за няколко дни угризенията ни изчезнаха. Звукът и картината са чудесни (ако някой раздаваше и пуканки, щеше да е досущ като на кино), няма скърцане и пращене и е безплатно. Какво повече може да искаш от живота (освен спящо бебе, разбира се)!
Може би ще харесате
Още от Полезно и важно
Рак на гърдата: истини и митове
Може и да сте го пропуснали в безкрайния поток новини за цената на тока и газа, изборите, преговорите за ново …
За гръбначните изкривявания при деца и ползите от изправителната гимнастика
Правилната стойка по време на стоене, ходене и работа не се дава на човек по рождение, а се придобива. Тя …
Спечели стипендия от Майко Мила и учи aMBA в The Business Institute
Чували ли сте латинската сентенция, че трябва да се учи не за училището, а за живота? Е, и да не …
5 Коментари
Мдааа, тук съм много изкушена да плесна извечното клише „баба ми все със скайп и бебефон…“, но няма да го направя. Ще споделя една кожонастръхваща случка с бебефон. След 50 годишно съществуване в апартамент на пъпа на София, с двете ми дъщери възстановихме патриар…, матриархалната традиция и се заселихме в триетажна къща в Горна баня. Мама, двете ми дъщери, аз и трима внуци – най-малката на 1 г. Тя спи на 3-тия етаж, а ние най-често обитаваме първия. Естествено, купихме бебефон (свалям шапка за Скайп, не ни хрумна, а смартфони преди 11 г. нямаше). Един неделен следобяд, с дъщерите ми кротко играем на ямб. Двамата по-големи внук и внучка вилнеят по двора, бебЕто спи горе, бебефонът е включен. Изведнъж чуваме бебешко мрънкане и спираме заровете. Замръзваме, когато чуваме женски глас монотонно да успокоява детето. Всички филми на ужасите с коварни детегледачки, крадли на деца и какво ли не нахлуват. Голямата ми дъщеря – леля на бебЕто, първа хуква нагоре. Малкото Румче спи като ангел, а от бебефона продължава да се лее монотонния глас на жената. Разпознаваме съседката с нейното дете. Въпрос на честота. Уф!
Нашият бебефон е с цифров канал за комуникация и качеството на звука е перфектно (като всеки DECT). С настройка за нивото на шума, при което да се активира. Батериите издържат дълго. Перфектно решение, дори и сега когато детето е на 2 години, го ползваме когато е болно и се буди по-често. Получаваш това, за което си плащаш – цената му е 240 лв и си заслужава напълно.