Времената се менят, а с тях и съветите как да отгледаме здраво, право, уверено и успешно отроче. Достатъчно е само да влезем в интернет, за да ни залее вълна от най-различни мнения по всеки един въпрос. И в един момент започваме със себе си да спорим дали да оставяме детето само да се приспи или да го клатушкаме до несвяст, бдейки над кошарата. Две жени – Пери Клас, която е педиатър в Ню Йорк и професор по журналистика и педиатрия в Нюйоркския университет, и Лиза Дамур – психолог в „Шейкър Хайтс“, Охайо, и автор на „Разплетени: напътствия за тийнейджърки през седемте прехода на съзряването“ – решават да направят кратко обобщение в Ню Йорк Таймс за това как да бъдем съвременни родители, а ние решихме да ви го представим в няколко части.
**********
Всички искаме да бъдем възможно най-добрите родители за нашите деца. Съветите как да ги отгледаме уверени, любезни и успешни обаче често са противоречиви. По време на целия този панаир, наречен родителство, е важно да се съсредоточим върху балансиране на приоритетите, жонглиране с отговорностите и бързо превключване между нуждите на децата, тези на другите членове на семейството и нашите собствени. Съвременният родител има целия интернет на свое разположение и не следва авторитети. Трудно е да отсеем на какво или кого да се доверим. Тук ще говорим как да помогнем на детето си да расте като човек, когото наистина харесваме, без да губим себе си в целия процес.
Добрата новина: Няма правилен начин да се отгледа дете.
За да отгледате самостоятелно дете с високо самочувствие, е по-ефективно да бъдете авторитетни, отколкото авторитарни. Искате детето да ви слуша, уважава и да ви се доверява, а не да го е страх от вас. Трябва да сте подкрепящи, но не и сраснали с него.
Всички тези цели са лесни за определяне, но трудно постижими. Как да открием правилния баланс?
Когато детето се развива, предизвикателствата също се променят, и начинът ви на мислене може да поеме в друга посока. Но подходът ви трябва да остане последователен, твърд и любящ. Помагайте на детето да се научи от опит, че усилието изгражда увереност и помага да разбереш как да се справяш с предизвикателствата. Нагласете очакванията си според това, което детето ви е способно да прави самостоятелно – дали е новородено, което се учи да спи през нощта; подрастващо, което помага с прибирането на играчките; или по-голямо дете, което решава противоречия.
Не забравяйте, че няма правилен начин да се отгледа дете. Правете всичко възможно, доверете се на себе си и се насладете на компанията на малкия човек в живота си.
Овладяване на основите
Вашето здравословно отношение към съня, храната и дисциплината, ще повлияе на вашите деца по най-важните начини.
Как да приспите бебето
Още от самото начало бебетата се различават значително в предпочитанията и навиците си, свързани със съня. Родителите също се различават по отношение на начините, по които се справят с безсънните нощи.
Има две общи тенденции на тема „бебета и сън“ след тези ранни месеци, в които се нуждаят от нощно хранене – да приспиваме бебето или да го оставяме само да заспи – и много родители усещат, че сноват напред – назад. Тези, които вярват, че е по-добре да научим децата сами да се приспиват, включително много експерти по съня, биха казали, че като помагаме на бебетата да се научат да заспиват сами и сами да се успокояват, когато се събудят през нощта, родителите им помагат да овладеят жизнени умения за комфорт и независимост.
Две техники за това са:
Постепенно намаляване на присъствието – бебетата се оставят да плачат за кратки, предопределени интервали в продължение на няколко нощи.
Отлагане на часа за лягане – родителите отлагат времето за лягане в 15-минутни стъпки, така че детето става все по-уморено.
Много родители съобщават, че тези стратегии подобряват не само съня на децата им, но и техния собствен. Но има и родители, които намират идеята да се оставят бебетата да плачат през нощта за прекалено жестока.
Каквото и да опитате, не забравяйте, че някои бебета, без значение какво правите, не могат да спят добре. А родителите трябва да са наясно какво може да причини недоспиването на тяхното ниво на функциониране и техните взаимоотношения и да гледат сериозно на необходимостта от достатъчно сън. Затова, когато имате нужда от помощ, не се притеснявайте да я поискате от своя педиатър или доверен приятел или член на семейството.
Време за лягане
Като започнат да порастват правилата стават по-ясни: Изключете устройствата, почетете на глас преди лягане и създайте рутина, която помага на малките деца да се укротят и да заспят. Установяването на редовни практики и последователни модели на сън ще бъде още по-важно, тъй като децата растат и се очаква да бъдат будни и бдителни по време на учебните часове; редовно да се наспиват и да посещават училище отпочинали. Това ще подобри академичните им успехи и тяхното социално поведение. Премахването на екраните от спалнята (особено преди лягане) става все по-важно, когато децата растат – а е добър навик и за възрастните.
Когато детето навлиза в юношеството, биологичният часовник ще се смени така, че то ще е като „програмирано“ да будува до по-късно и да спи до по-късно, докато в училище изискванията налагат да са в час доста рано. Отново добрата семейна „хигиена на съня“ – особено относно екраните преди лягане в спалнята и дори в леглото – може да помогне на тийнейджърите да „дръпнат шалтера“ и да получат съня, от който се нуждаят. Когато приемаме съня сериозно – като жизненоважен компонент на здравето и щастието – ние родителите изпращаме важно послание на децата от всяка възраст.
***
Очаквайте продължение!
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Мамо, имаш сопол!
Теодора Илиева вече ни разказа за любовния си живот в Tinder. Сега на дневен ред е разказ за дъщеря ѝ, …
Първокласник в Испания
Дарина Рангелова е редовен гост в Майко Мила. Текстовете ѝ покриват всякакви сегменти от живота, което е съвсем нормално, защото …
Кралицата на реда се предаде пред хаоса, създаван от децата ѝ
Кралицата на реда Мари Кондо се е предала пред хаоса, генериран от собствените ѝ деца. Това признава самата тя в …