Когато си лидер на САЩ (и куп глобални институции), би трябвало да знаеш тази история:
През 2014 г. джипове на „Ислямска държава“ влизат в село на етно-религиозната група Язиди, намиращо се до границата на Ирак със Сирия. Джихадистите избиват стотици хора. Отвличат момчета, за да ги превърнат в свои войници. Момичетата и оцелелите жени използват за принудителен труд и сексуално робство.
Сред пленените в иракския град Мосул, завладян същата година от бойци на терористичната групировка, е Надя Мурад. Сред избитите са майка ѝ и шестимата ѝ братя.

Тя успява да избяга от сексуалното робство и миналата година, на 25-годишна възраст, стана вторият най-млад лауреат на Нобеловата награда за мир. Подели си отличието с д-р Денис Муквеге от Демократична република Конго, който лекува жертви на сексуално насилие.

посочиха от Нобеловия комитет.
Снимка: nobelprize.org
Преди два дни Надя беше сред групата представители на бежанци и активисти за човешки права, които се срещнаха с американския президент Доналд Тръмп в Овалния кабинет.

@NobelPrize/Twitter
Изправена до внушителното кожено кресло, в което седи Тръмп, Надя описва в мъчителни детайли как терористичната групировка е нападнала селото ѝ.
Въпреки че „Ислямска държава“ вече е прогонена от Мосул, язидите не могат да се върнат у дома, заради битките за контрол в района им между иракското и кюрдското правителство, казва още Мурад.
Реакцията на Тръмп на нейната история е най-малкото неловка, за да не кажем ужасяваща.
Когато Мурад казва на Тръмп, че „Ислямска държава“ са убили майка ѝ и шестимата ѝ братя, Тръм се обръща към нея с думите „КЪДЕ СА ТЕ СЕГА?“
Без да се смущава от очевидната липса на интерес, умение да чува и емпатия от страна на Тръмп, Надя повтаря: „Убиха ги“. И допълва, че са хвърлени в масови гробове. „Аз все още водя битка, за да живеем без опасност за живота си. Моля, направете нещо.“, казва още Надя на Тръмп.
Целта ѝ е да поиска от него да окаже влияние върху кюрдското и иракското правителство да защитят язидите като религиозно малцинство, за да могат бежанците да се приберат у дома си.
След като получава нещо като уверение, че въпросът ще бъде разгледан, Тръмп кара Надя Мурад да обясни за какво точно е получила Нобелова награда за мир…
– Това е невероятно – казва той (за наградата). – Поради каква причина ви я дадоха?
В допълнение виждаме как в по-голяма част от времето Тръмп стои с гръб към Надя Мурад, която търпеливо и чистосърдечно разказва историята си над главата му.
„Нека разгледаме това… Ще го направим, нали? Благодаря ви много…“, завършва Тръмп с тон, който показва, че кризи като геноцид над малцинствена група и сексуално насилие над жени са последната му грижа.
Цялото видео с „лидерското“ поведение на Тръмп следва:
По темата:
Може би ще харесате
Още от Жените могат всичко
Диана – енергия и маркетинг за трима
„Никой не разбира от маркетинг”, твърди Диана, която всъщност разбира точно от маркетинг. И написа книга по темата. Тя разбира …
Дария Симеонова: „Всеки, който казва „Мен не ме мислете“, дълбоко в себе си иска да бъде в мислите на някого
Деликатното ѝ присъствие и аристократичната ѝ сдържаност, които се виждат през телевизионния екран и от театралната сцена, са в абсолютна …
Любов от първо пързаляне
След броени дни в София ще се проведе първенство по хокей на лед. Да, далеч е от блясъка на олимпийските …