Както не можем да спрем гората да се разлиства, така няма как да спрем и използването на смарт устройства, на които децата ни учат, комуникират и играят. И макар интернет да е едно чудесно място за достъп до цялата информация за този прекрасен свят и за всичките му интересни проявления, все по-често се случва да ни забърше по един виртуален шамар с фалшивите си новини и ужасните измамници, които дебнат отвсякъде.
И това действа доста отрезвяващо за нас като възрастни, но е крайно разочароващо за малките, когато се сблъскат с подобен тип информация или непочтени хора. За никого не е тайна, че онлайн тормозът, педофилията и размяната на голи снимки заплашват децата, и то на все по-крехка възраст. Задължително е да ги научим, че разговорът с непознати в интернет (където всъщност всеки е непознат), е също толкова неприемлив, колкото и този на улицата. И още нещо: никога да не крият какво им се е случило онлайн, дори и да се чувстват ужасно засрамени от него.
Има обаче и един куп други измами, които може и да не нанасят чак толкова сериозна психологическа вреда, но със сигурност изправят семействата на нокти и разстройват децата. С разказа си за една такава схема за киберизмами през уж безобидна игра ни писа Свилен Делчев с идеята да предпази други родители и деца от подобни онлайн главоболия.
Всички родители се опитваме да защитим децата си във виртуалното пространство. Някъде успяваме, някъде – не.
Аз се смятам за отговорен родител и връчвайки на децата си смартфон, трябваше да им направя настройки, за да теглят приложения и игри.
Направих т.нар. family link, който позволява на децата да разглеждат съдържание в интернет платформите, предназначено за възраст до 12 години. Съответно, при всяко желание да изтеглят нещо, първо идва допитване до мен, аз разрешавам, те инсталират и съм уведомен с имейл за тяхната инсталация. Влизайки в Google от различно от телефоните им място, също получавам уведомление.
И така съм спокоен. Уж. Докато преди няколко седмици малкият ми син не изтегля много добро копие (както става ясно по-късно) на популярната игра FIFA 2020. Възрастни хора, които отдавна играят игри, включително и тази, трудно го разпознаха като фалшиво. Пак идва при мен искане за разрешаване, детето тегли, инсталира, аз получавам имейл, детето играе. Всичко изглежда нормално.
В процеса на игра обаче, се установява, че се начисляват есемеси с добавена стойност – 4 лв. без ДДС. В телефона му няма изпратени, нито получени есемеси. Както прави Градска мобилност, например, при заплащане на зона за паркиране.
И така буквално за 2-3 седмици са генерирани 400 лв. без ДДС.
При разглеждане на разпечатката, установявам, че есемесите са пускани до номера – 087144344 и 087167716 (по-късно ще стане въпрос какви са).
Свързвам се с телекома. Оттам ми отказват да направят лимит на телефона, отказват да спрат генерирането на есемеси с добавена стойност от номера на детето. Единствената информация, която ми дават е, че – внимание! – тези номера са с еротична насоченост.
Смятам, че всеки родител – а такива явно има доста, защото немалко пострадали се свързаха с мен в социалните мрежи – трябва да знае за тази схема, за да предпази детето си и себе си от нея. Съответно всеки пострадал следва да подаде сигнал, ако установи подобна измама, която се води киберпрестъпление.
Пуснах жалба във Второ РПУ – София, както и към отдел Киберпрестъпност в НСБОП. Това е единственото, което може да се направи на този етап.
Бъдете внимателни, дори и да смятате, че сте взели всички мерки да защитите себе си и децата си онлайн.
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Как демокрацията ни отне тенджерата с лайка
Зима е. Това, уви, значи че въздухът е ужасен в големите градове,върлуват си вируси навсякъде и всички дихателни заболявания са …
Кучката Сали
Нали знаете как децата муфтят родителите си за най-различни неща? За бонбони, за тракторчета, за обувки, за дрехи.... ЗА КУЧЕ?? …
Как 15-годишната ми дъщеря ми разби сърцето
Когато децата са малки и искат да прекарват време само с мама и татко, изобщо не си помисляме, че един …