Няма друга начин за овладяване на епидемията от морбили у нас, освен доброто ваксинално покритие – това е мнението на д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Вероятно си спомняте епидемичния взрив на морбили по-рано тази година. На 20 юли е регистриран последният случай у нас. По време на епидемията бяха заразени 165 души, като 140 бяха в Столипиново, имаше и едно малко изнесено огнище в Пазарджик с 20 случая и още едно в Монтана – с 4 души. В Румъния само за тази година има регистрирани 7000 случая и 23 починали, около 4000 са заразените в Италия, 1000 в Германия и т.н.
В интервю за clinica.bg д-р Кунчев споделя, че за 2018 г. не се очакват промени в изпълнението на имунизационния календар, но препоръката е да се отвори наредбата за имунизации и да се направят промени, които да важат за 2019 г.
Очакваните промени включват влагане за нови антигени, най-вече за варицелната ваксина (тя е част от календарите на развитите западни страни), редуциране на някои приеми там, където България има повече от средноевропейските (при пневмококовата ваксина – приемът от схема три плюс едно може да се намали на схема две плюс едно), както и премахване на една от реимунизациите срещу туберкулоза.
Предвид предстоящия зимен период, д-р Кунчев споделя информацията от СЗО за очакваните вируси тази година: „два щама – „Мичиган“ А(H1N1), който замести много дълго задържалия се – 7 години, пандемичен грип. И другият е „Хон Конг“ А(H3N2). Тази година има ваксина, в която са включени два типа А и В вируси, така че е с по-пълен обхват.“
А ако се притеснявате, че детето ви може да пропусне някоя от задължителните ваксинации, ето този PDF файл е официалният имунизационен календар на Република България.
Изтеглете си го и следете на каква възраст каква ваксина се слага и как се прилага тя.
Имунизационният календар е утвърдената от министъра на здравеопазването схема на приложение на задължителните планови имунизации и реимунизации. Те са безплатни, т.е. за сметка на МЗ или Здравната каса. Освен задължителните, съществуват и препоръчителни имунизации (напр. имунизациите срещу хепатит А, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, морбили, паротит, рубеола, грип, менингококови, пневмококови, хемофилус тип Б, ротавирусни инфекции*, коремен тиф, бяс, жълта треска и инфекции с човешки папиломен вирус*).
Напомняме ви, че децата без необходимия набор задължителни ваксини и без решение на Областната комисия за освобождаване от имунизации не могат да бъдат приети в ясла и детска градина.
На бременни жени е позволено прилагането на някои ваксини (напр. срещу грип, рак на маточната шийка, варицела, хепатит А и други), но това би трябвало да се случва след консултация с наблюдаващия я лекар. Други ваксини са забранени по време на бременност, например срещу туберкулоза, комбинирана ваксина срещу морбили, аерозолна противогрипна ваксина, варицела и други.
*По план имунизациите срещу ротавирус и човешки папиломавирус би трябвало да са безплатни, т.е да се поемат от Министерството на здравеопазването или Здравната каса, но знаем от много майки, че се е наложило да ги заплатят.
Може би ще харесате
Още от Полезно и важно
Какво да правим при ухапване от кърлеж – съвети от лекар
Много е хубаво, че лятото кажи-речи е тук. Но то освен слънчеви поляни, морета и забавления, предлага и по някой …
Не е секси, но сексът може да го причини – що е то?
Страдали ли сте някога от цистит? Ако не сте, няма как да разберете колко е неприятно, болезнено и досадно. Досадно, …
Какво трябва да направим, ако предоставим подслон на хора от Украйна
Мнозина отвориха сърцата и домовете си за хората, бягащи от войната в Украйна и търсещи убежище у нас. Един от най-разпространените …
1 коментар
Доста груб коментар. Това, че някой поднася информация, не означава, че се продал.