Горното ни го казват симпатягите от WeCare – организация, родена в битката, която водим повечето от нас, за запазване на някаква нормалност в новата обстановка. WeCare е прекрасна кауза, която подпомага с ежемесечни пакети, осигурени от благотворители, млади семейства с деца, загубили доходите си по време на извънредното положение.
Тяхната идея се оформи и направо разцъфна по време на българското издание на хакатона „Да хакнем кризата в България„. Те минаха през първия етап на състезанието за добри идеи, помагащи в трудни ситуации, но не попаднаха сред финалистите. И въпреки всичко, впрегнаха усилия и триумфираха на следващия етап, т. нар. Demo Day на 11 и 12 април.
Сега действат с пълна пара и пращат пакети из цялата страна. Какво е WeCare и как точно помага – говорим си със Силяна Божилова, организатор на отбора и инициативата.

– Бихте ли ни представили отбора, който стои зад инициативата WeCare?
– WeCare е плод на хакатона “Да хакнем кризата! / Hack the crisis @Bulgaria”. Казваме се WeCare, защото нас наистина ни е грижа.
Ние самите сме родители и знаем колко трудна е ситуацията за много семейства сега. В продължение на няколко седмици дефинирахме посоката си, знаейки, че силно желаем да помогнем на младите семейства с деца, останали без доходи покрай COVID-19 и затварянето на множество бизнеси.
Ние сме Силяна – организатор – поради липса на друга дума, „основател“ звучи малко помпозно, Динко – web developer, Петя – адвокат, Силвия – дизайнер и Деси – финанси.

– Какви проблеми решава WeCare и как помага?
– Нашата мисия е да осигурим продукти от първа необходимост, за да облекчим домакинствата в идните месеци, докато се възстановим от кризата. Идеята не е да изхранваме тези семейства, а да им позволим да изместят фокуса си от “Как да сложа днес храна на масата” към “Какво мога да направя АЗ, за да имам работа утре”.
За по-малко от 72 часа имаме събрани над 800 заявки от цялата страна, като даваме възможност да се избира между 4 вида пакети: „Храна“, „За дома“, „За грижовните родители“ и „За децата“.
Като продължение на тази инициатива, обмисляме варианти да предложим партньорства с онлайн школи за преквалификация и уроци за възрастни и деца.
– Защо избрахте да насочите усилията си точно в тази посока – млади семейства с деца? Какви са трудностите в момента пред тях?
– Избрахме тази група хора, защото те сякаш остават леко встрани от всеобщия фокус. В България в момента има множество различни инициативи в помощ на малцинствени групи, пенсионери, социално слаби, сираци, но като че ли родителите, които до вчера са били на работа, а от днес са без доходи, останаха встрани.
Като активен член на обществото, който плаща своите данъци редовно, а и като родител, не искам да си представя какво би минавало през ума ми, ако съм в тази ситуация без ясна перспектива и без трайна алтернатива. Ние имаме амбиция да сме тази алтернатива.

– Как подбирате семействата, на които да дарите пакетите, и как става самото получаване на помощта?
– Идентифицирали сме следната група, на която искаме да сме от полза:
Родители, които са били на работа през последните 12 месеца на едно и също място, от където сега са или съкратени, или в неплатен отпуск (не по-рано от 1 Март), или в майчинство (до 3 г.), или студенти. Допуска се едно от тези четири условия за всеки от родителите.
В семейството трябва да има поне едно дете под 16 години към датата на регистрация. Те трябва да имат документи, с които да докажат подадените данни, за да валидираме заявката, и могат да получават по един пакет по техен избор на месец, докато си стъпят на краката.
Нашата амбиция е да проверяваме тези данни автоматично и усилено работим в тази посока. Бих искала да подчертая, че не предоставяме данните на трети лица и работим изцяло съгласно нашето законодателство в посока GDPR.
Самото получаване на помощта става или лично посредством доброволци, или в офисите на куриерските фирми, с които работим.
– Казвате “Ние сме WeCare и нас наистина ни е грижа.” Как става така, че човек наистина може да го е грижа във време, в което всеки се пази и гледа да се изолира?
– За мен е въпрос на възпитание и човечност. Достатъчно е да се запиташ “Ако аз бях в тази ситуация, какво щях да направя?” и “Как мога да помогна?” вместо “Мога ли?”, защото всеки може.
Клише е, но е много вярно и ние го доказваме: когато има желание, има и начин.
Иска ми се с всичко, което правим, да дадем пример на нашето общество и поколенията след нас в лицето на моите деца, затова ги взимам с мен да опаковаме пакетите и когато ги доставям. Често ме посрещат родителите с децата си и вярвам, че това е нещо, което ще запомнят, и дано когато дойде техен ред, да върнат жеста на някой друг в нужда, защото никой не е застрахован.

– Какво е бъдещето на We Care, след като извънредното положение и пандемията останат в миналото?
– Имаме няколко идеи за развитие, но не ми се иска да слагам каруцата пред коня. Нека първо се справим с това не малко предизвикателство и времето ще покаже с какво ще трябва да се борим след това.
Не трябва да го мислим от ега, нуждата ще се появи сама, защото ситуацията е ужасно динамична и не ми се иска да пропуснем нещо важно, заради предварително зададен фокус.
Може би ще харесате
Още от Полезно и важно
Рак на гърдата: истини и митове
Може и да сте го пропуснали в безкрайния поток новини за цената на тока и газа, изборите, преговорите за ново …
За гръбначните изкривявания при деца и ползите от изправителната гимнастика
Правилната стойка по време на стоене, ходене и работа не се дава на човек по рождение, а се придобива. Тя …
Спечели стипендия от Майко Мила и учи aMBA в The Business Institute
Чували ли сте латинската сентенция, че трябва да се учи не за училището, а за живота? Е, и да не …