Движението като цяло и тренировките с тежести могат да бъдат полезни ако не на всички хора изобщо, то на почти всички. Под каква форма и по какъв точно начин е друг въпрос, който зависи от много неща, за да може да бъде обобщен в една статия. Главното обаче е това, че за всеки може да бъде намерен този начин.
Това обобщение със сигурност се отнася и до по-опитната част от човечеството – тази, която е известна като възрастни хора. Дори в известна степен движението и тренирането за тях са по-важни, отколкото за по-младите. Когато човек е на 20 или 30 години, тялото работи по един начин, адаптира се много по-бързо, възстановява се много по-бързо, отколкото когато човек е, да речем, на 60. На 20 години човек може да бачка здраво, да спи по 5-6 часа на ден, да живее на банички, дюнери, алкохол и кафе с месеци.
Когато обаче човек е минал 60-те дори не би си и помислил да си причинява нещо подобно. Но в такава възраст дори и едно обездвижване за по-продължителен период може да се окаже непреодолимо препятствие. От тази гледна точка редовното движение и тренировки с тежести са по-важни за по-възрастните.
В книгата си “Сила, здраве и дълголетие” проф. Павел Добрев описва двугодишен експеримент, в който изследва влиянието на тренировките с тежести върху хора между 55 и 95 години. Резултатите са невероятни!
Ето накратко възможните (и очаквани) ползи от тренирането за хора, които са минали петдесетте.
Здраве
Като че ли е естествено то да бъде на първо място, тъй като май повечето „възрастни” хора нямат за цел да работят за плочки и фитнес тяло, да изглеждат добре в еди-коя-си рокля с еди-кои-си токчета и подобни. След известна възраст е много по-важно дали си здрав и как се чувстваш.
През последните 20 години са правени доста изследвания*, които разглеждат физическата активност, тренировките с тежести с цел изграждане на сила и мускули, храненето, свързано с тях и как всичко това влияе на плътността на костите, особено при хора над петдесет. А по-плътни кости плюс повече мускули, повече мускулна сила и повече баланс и координация на тялото води до по-малък риск от остеопороза, по-малък риск от подхлъзване на лед зимата и посещения в Травматологията и по-голям шанс, дори и да стане фал, възстановяването да бъде по-бързо и по-качествено. Всичко това е сериозен плюс, защото с напредването на възрастта едно счупване може да се окаже много сериозен проблем.
Друг аспект на подобреното здраве вследствие на тренировки е повишеният имунитет. Изглежда, че част от научните изследвания остават неутрални или по-скоро твърдят, че дори и да има позитивен ефект върху имунитета, не е ясно защо.
Затова по-скоро говорим от личния опит на Лазар Радков от Live to lift: редовните тренировки, заедно със свързаните с тях грижи за себе си (подобрено хранене, възстановяване, справяне със стреса и др.) водят до по-рядко боледуване и по-бързо възстановяване.
Не на последно място – движението, повишените сила и мускулна маса, издръжливост, гъвкавост – водят до намаляване и изчезване на много и най-различни болежки, натрупани с времето.
Щангите са изворът на младостта
Звучи добре, нали? Дали силовите тренировки увеличават десетки и хиляди пъти нивата на анаболните хормони, чиято секреция намалява с възрастта, което обръща процеса на стареене и в крайна сметка дядото, припомпвайки бицепса, започва да изглежда като цветно копие на снимката от първия си паспорт? Не е съвсем така.
Сериозно трениращите с тежести хора изглеждат доста по-млади от свои връстници, които тренират по-редовно с чашката, отколкото с каквото и да било друго.
Всъщност, движението е извор на младостта, защото кара хората да се чувстват по-добре в телата си. Възрастта е само едно число, гласи една известна поговорка. Когато един човек, минал средната възраст, усети и види за себе си как може отново да прави неща, които не помни от кога не е правил, понякога дори такива, които и като млад не е, как има енергия, каквато не е имал от години – по-лесно се забравя и точно какво е числото.
Свобода
Когато човек вземе да наближава възрастта, в която внуците са основна тема за разговор, някои приоритети в живота се променят. Важните неща са децата (нищо, че вече са пораснали) и техните деца. Важно е човек да може да се грижи за себе си и да не е в тежест на близките си. Важно е човек да се чувства пълноценен и да предаде каквото може на следващите поколения.
Когато човек се грижи за себе си и тялото си с редовно и целенасочено движение, със съзнателно избрана храна и адекватна почивка, и се радва на резултатите от това, които вече споменахме – по-добро здраве, повече енергия, по-добро себеусещане – това се пренася и в останалите сфери от живота му. Вместо да седи и да гледа, как си играят внуците, може да се включва в игрите им.
Вместо да има нужда от грижите на децата или близките си, може да им помага. Може да показва нагледно на по-младите колко е важно човек да се грижи за себе си. Може да е активен участник в живота си, вместо да чака да се изнижат дните.
Използвани източници:
- Layne JE, Nelson ME (1999). The effects of progressive resistance training on bone density: a review. Med Sci Sports Exerc.
- Guadalupe-Grau A1, Fuentes T, Guerra B, Calbet JA. (2009) Exercise and bone mass in adults. Sports Med.
- Maddalozzo GF1, Snow CM. (2000) High intensity resistance training: effects on bone in older men and women. Calcif Tissue Int.
- Martyn-St James M1, Carroll S. (2006) High-intensity resistance training and postmenopausal bone loss: a meta-analysis. Osteoporos Int.
- Keijo Häkkinen, Arto Pakarinen, William J. Kraemer, Arja Häkkinen, Heli Valkeinen and Markku Alen (2001). Selective muscle hypertrophy, changes in EMG and force and serum hormones during strength training in older women. J Appl Physiol
- Andrea Macaluso, Giuseppe De Vito (2004). Muscle strength, power and adaptations to resistance training in older people. Eur J Appl Physiol
- Wayne W. Campbell, Margot Putukian and William J. Evans
- Fleck, Volek, Matthew McCormick, Lincoln A. Gotshalk, Scott E. Gordon, Steven J.William J. Kraemer, Keijo Häkkinen, Robert U. Newton, Bradley C. Nindl, Jeff S. (1999). Effects of heavy-resistance training on hormonal response patterns in younger vs. older men. J Appl Physiol
Може би ще харесате
Още от Силата в теб!
За домашно хрупане
Днес Поли и Дани готвят с каквото ни се намира вкъщи с дълъг срок на годност, за да не ни …
Подай рибеното масло тук!
Проектът ни „Силата е в теб!“ тече с пълна пара и вече знаем, че грижата за тялото изисква нещо повече …
С корона или без корона – какво правим със спортуването?
Културните и спортните събития на закрито са отменени. Съветвани сме да избягваме места, където има прекалено струпване на хора. Но …