Мили хора, хващайте децата под ръка и тръгвайте право към Националния исторически музей (НИМ), защото там, на 31, 1 и 2 ноември, по случай Деня на будителите, децата ще имат възможност да видят, а и да участват в автентична възстановка на занятие в старо възрожденско училище.
Детският образователен център на НИМ се е погрижил децата да могат да влязат в класната стая, подредена в стила от втората половина на ХIХ век, и в рамките на един учебен час да се потопят в атмосферата на тогавашното взаимно училище – мястото където големитe „показвачи” и „чиноначалници” учат по-малките.
Освен предмети и пособия от българското възрожденско училище, като например да пишат върху пясък с перо, непослушните ученици, без които един учебен процес не може, ще имат уникалната възможност да видят така наречения „затвор” – помещение зад катедрата на даскала, в което биват наказвани провинените.
Звън на стара училищна камбана, която се пази в експозицията на музея, ще огласи началото на занятията в „Старото школо“. Всички деца ще могат да изкарат по един учебен час по „взаимоучителната метода”, въведена и прилагана от д-р Петър Берон, Неофит Рилски, Васил Априлов.
На първия ред в класната стая ще седнат най-малките – както е било по време на Възраждането, и всички неминуемо ще усетят атмосферата на тогавашното взаимно училище.
В „Старото школо” децата могат да разгледат автентични предмети и пособия от българското училище от началото на миналия век – глобус от книжарницата на Христо Г. Данов, икона на славянските първоучители Св. св. Кирил и Методий.
Възстановката е подходяща както за деца от предучилищна възраст, така и за по-големи – от първи до четвърти клас.
И ако всичко това не ви стига, то НИМ има и цяла експозиция, посветена на Възраждането. В пространството пред зала 4 можете да видите едни от първите преписи на „История славянобългарска”, „Неделника”, копие на глобуса на Неофит Рилски, „Рибния буквар” и много други.
Освен занятия в „Старото школо” НИМ предлага още едно занимание – в Детския център малките могат да станат художници като рисуват картини с различен вид пясък.
Българското Възраждане е един от най-светлите периоди в нашата история, период на бурен подем. Понеже в наши дни сме доста далеч от Възраждане, не пропускайте възможността да запознаете децата си с находчивите и иновативни идеи на българите от онова време.
Честит Ден на будителите!
В сайта на Детския център на НИМ ще намерите повече информация за цените и часовете на занятията.
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Супермоделът, който слезе от модния подиум и стана суперписател
Един от супермоделите на 80-те години, любима корица на “Воуг” и лице на стотици кампании е датчанката Рене Тофт Симонсен. …
То НИКОГА не спи
Един от най-известните експерименти в света, свързан със съня, е този на Ранди Гарднър, който се подлага на него като …
16 майки от животинския свят, в които се припознаваме без проблем
Няма да ви поднесем задълбочени анализи на тема "Ние сме едно с природата" и всички живи същества си приличат. Обаче …