От години се говори, че в България трябва да има национална детска болница, която да обедини под един покрив всички медицински специалности и звена, необходими за адекватно, съвременно детско здравеопазване. Изведнъж (или не толкова изведнъж) политическата воля по случая толкова се засили, че детската болница е на път да се случи в изоставения преди десетки години строеж в двора на Александровска болница.
Как се стигна дотук и защо това е недопустимо да се случи разказва педиатърът Бояна Петкова. Тя е и един от инициаторите на отвореното писмо към президент, премиер, народно събрание, в което лекари, строителни инженери и архитекти се опитват да обяснят защо обществената поръчка за съживяване на строежа в Александровска трябва да бъде спряна. Писмото може да бъде прочетено и подписано от всеки гражданин тук, пълния му текст ще публикуваме и ние малко по-долу. Преди това се запознайте с причинно-следствените връзки в сагата за национална детска болница.
На заседание на Народното събрание преди една година премиерът Бойко Борисов постанови, че детската болница няма да се помещава в Правителствена, а за тази цел ще бъде достроен скелетЪТ в двора на Александровска болница, започнат през 1978 година за има-няма 20 милиона и година-година и половина.
Вследствие на това Министерство на здравеопазването като принципал на бъдещата Национална детска болница пуска запитване за остойностяване до 3 фирми: две от тях да подали цена малко над 120 милиона, третата – 80 милиона. Въз основа на тази цена е остойностена обществената поръчка за 96 милиона лева с ДДС.
След обявяването ѝ Камарата на архитектите в България подава жалба в Комисията за защита на конкуренцията, която е отхвърлена. Втора (и последна) инстанция се явява Върховният административен съд, който също отхвърли жалбата.
Но обществената поръчка на практика е незаконна, защото през 2011 г. строежът е премахнат от Подробния устройствен план (ПУП) на района и е определен за разрушаване.
Въпреки това Министерство на здравеопазването твърди, че разполага с експертна оценка (дори две), според която строежът е в добро състояние и може да бъде довършен. За съжаление до момента никой не е получил достъп до първата експертиза от 2007 г. (дори по Закона за достъп до обществената информация), а втората експертиза – тази от 2019-а, се опира на “анализ на строежа отпреди 12 години”. Както каза арх. Петкана Бакалова, зам. председател на Управителния съвет на Камарата на архитектите, това е като да лекуваш пациент на база изследвания, правени преди 12 години.
След отхвърляне на жалбата на всички инстанции Министерство на здравеопазването са свободни да продължат със строежа и се очаква утре (20 декември) – секунди преди празниците, както обичайно, да се подпише договорът за инженеринга.
Защо НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ДОПУСКАтова да се случи:
Имаме ли нужда от Национална детска болница?
Категорично ДА. Съществуващата Специализирана болница за активно лечение на детски болести “Академик Иван Митев” (т.нар. Педиатрия) е единственото по рода си специализирано лечебно заведение за деца в България, но страда от редица проблеми, като липсата на отделение по Образна диагностика (болницата не разполага със скенер и ЯМР), а звената по детска хирургия, реанимация, травматология, кардиология, кардиохирургия, ортопедия, онкохематология се намират в други отдалечени лечебни заведения. Самата сграда на болницата е морално и инфраструктурно остаряла и възпрепятства провеждането на нормален лечебен процес. Болните деца се “разкарват” между отдалечени и трудно достъпни болници и се стига до застрашаващи живота и здравето им ситуации.
Защо детската болница е Национална, а не софийска?
Според електронната система на болницата за 2018 и 2019 година повече от половината (близо две трети) от преминалите през болницата пациенти не са софийски жители. В болницата се лекуват и проследяват деца с хронични и редки заболявания от цялата страна. В нея се помещава единствената детска хемодиализа в страната.
Защо строежът в двора на Александровска болница е негоден?
Става дума за армировка и бетон, излагани незащитени на природните влияния за период от 40 години. Тази структура не би била устойчива/ безопасна при по-силно земетресение, освен това надхвърля допустимата височина за здравно заведение.
Става дума за болница, проектирана за нуждите и разбиранията на една медицина отпреди 40 години. Тя чисто инфраструктурно не предвижда възможността например родителите да придружават децата си по време на болничния престой и лечение. Височината на етажите не позволява нормална вентилация, климатизация, прокарване на системи за медицински газове, изграждане на съвременни операционни зали.
12-етажна сграда с един-единствен авариен асансьор би поставила в риск живота на пациентите в случай на спешност, както и би направила на практика невъзможно провеждането на нормална лечебна дейност.
(има редица други аргументи – енергийна ефективност, зелена среда, хеликоптерна площадка и т.н.)
Нужно ли е детската болница да се построи БЪРЗО?
НЕ и ако това представлява компромис с нейното качество, функционалност и безопасност и ако още при проектирането и завършването си тя вече е морално остаряла. Все пак говорим за болница, в която ще се лекуват не само децата на децата ни, а вероятно и техните внуци, т.е. минимум 50 години напред във времето.
КАК се строи (каквото и да е)?
ПЪРВО се прави анализ на нуждите и след това се изготвя заданието. Какво се опитваме да направим ние – обратното. Поръчката е за т.нар. инженеринг – това означава, че СТРОИТЕЛЯТ ще казва на архитектите и конструкторите какво да заложат в проекта (напр. като материали, на каква цена, с какво качество), а не обратното. Тоест опитваме се да натикаме нуждите в една предварително компрометирана рамка.
А ето и текста на отвореното писмо до институциите, което всеки може да подпише с идеята да подкрепи изграждането на АДЕКВАТНА за нуждите на детското здравеопазване и най-вече БЕЗОПАСНА болница:
Уважаеми г-н Радев,
Уважаема г-жо Караянчева,
Уважаеми г-н Борисов,
Уважаеми госпожи и господа,
Спрете обществената поръчка за превръщане на изоставен стар строеж в национална детска болница!
Ние, представители на българските родители, лекари и медицински специалисти, архитекти, инженери и данъкоплатци, се обръщаме към Вас с призив за отговорно отношение към здравето на децата.
Задължение на държавата е да осигури възможно най-високия достижим стандарт на здравни грижи за всички деца. България е единствената държава в Европейския съюз, която няма специализирана национална детска болница. Това закъснение струва години изпитания за болните деца, техните семейства и лекуващи лекари. Днес можем да използваме натрупания световен опит и да създадем съвременно лечебно заведение, което отговаря на нуждите и стандартите за най-добра грижа за здравето на децата от цяла България – само през 2019 г. през Специализираната болница за активно лечение на детски болести са преминали 5569 деца, от които 2223 – от София, и 3346 – от страната.
Вместо това Министерството на здравеопазването обявява обществена поръчка за довършване на рушащия се строеж на територията на Александровска болница и определя цена за изпълнение въз основа на експертиза с данни отпреди 12 години.
Министерството на здравеопазването предлага на обществото ни:
– полуразрушен строеж, изоставен преди повече от 30 години и определен за премахване от Столична община през 2011 г.;
– сграда, която противоречи на изискванията за земетръсна безопасност и на европейските стандарти за строителство;
– минимални или липсващи изисквания за аварийна безопасност, функционалност, енергийна ефективност и енергийна независимост, климатизация, инфраструктура, достъпност, оздравителна среда за пациентите;
– обединяване на уникални за страната ни детски клиники в пространства, които не позволяват родителите да останат до болните си деца по време на тяхното лечение;
– разход от над 90 млн. лв. от нашите данъци за болница, която е морално и физически остаряла и негодна още преди да бъде построена. Довършването на стария строеж ще погълне повече ресурси от построяването на нова сграда. Условията на обществената поръчка предрешават скъпо и лошо изпълнение, ремонти на ремонтите и още по-голямо оскъпяване, високи разходи за издръжка на болницата в бъдеще и опасна среда за пациентите и медиците.
Изискванията на Министерството на здравеопазването противоречат грубо на интереса на държавата като възложител. Противоречат грубо на обществения интерес.
Обществената поръчка представлява недопустим компромис с детското здравеопазване и злоупотреба с общественото доверие.
Очаква се консорциумът, избран да изпълни тази поръчка, да бъде обявен на 20.12.2019 г., петък.
Спрете обществената поръчка!
Българските деца не заслужават стара, неудобна и опасна сграда вместо нова болница!
Настояваме определените средства да бъдат вложени в изграждането на модерно лечебно заведение, отговарящо на стандартите за съвременна детска медицина и специфичните нужди на страната ни.
Настояваме за нова обществена поръчка и за конкурс с ново задание, за чието изготвяне да бъдат привлечени компетентни и опитни професионалисти от гилдиите на архитектите и инженерите, лекарите, медицинските специалисти и медицинските технолози като гаранция за прозрачност на процеса и качество на проекта, както и да се вземе предвид мнението на самите деца и родители като крайни ползватели на инвестицията.
Единствено така държавата ще потвърди декларираната загриженост към здравето на децата.
Настояваме държавата да изгради нова, истинска детска болница, осигуряваща цялостна, комплексна, съвременна и пълноценна грижа за децата на България за поколения напред.
You might also like
More from От нас зависи
Оле Мале има нужда от вашата помощ, за да продължи да се развива
Оле Мале е социалната кауза на Майко Мила. Това може би го знаят повечето от вас. Вероятно по-малка част обаче …
Да подкрепим интензивното отделение в Педиатрията в София с оборудване
В Майко Мила вярваме, че качественото здравеопазване не е привилегия, а право на всички граждани. Затова мислим, че всяка малка …
Подай ръка и направи един страйк за благотворителност
За трета година подред всички боулинг зали от веригата MegaXtreme Bowling (собственост на Фантастико Груп) отварят вратите си за доброто …