Струва ли ви се, че децата ви си губят времето през лятото, шляейки се безцелно? Не трябваше ли да направите един стегнат списък с полезни и одухотворяващи занимания, който да се следва без никакви оправдания „ама, нали със във ваканция“… Таня Добринова разказва за „нищожната“ ваканционната програма на сина си и споделя с нас няколко съвета от психолози, според които да оставим децата да скучаят е сред най-добрите неща, които можем да направим за тях.
Миналото лято бяхме на море с тогава 10-годишния ми син и други семейства. Една вечер баща на по-малко, около 2-годишно дете, попита моето какво спортува. „Играя футбол, карам колело и скейтборд“, каза синът ми, на което бащата с дълбоко учудване отвърна: „Е, то това е само за удоволствие, нещо по-сериозно?“.
Синът ми повдигна рамене и продължи да си яде пълнения патладжан, а аз понечих да стана от масата, за да отида да вдишам, когато чух следващия въпрос: „А КАКВИ ЕЗИЦИ УЧИШ?“. „Английски и почвам немски скоро, ама не държа много“, отговори с пълна уста детето ми, а таткото отбеляза, че то тия езици трябва да се знаят по подразбиране…
„Значи така, майко на вече голямо дете, печеш се тука по гръцките острови, а синът ти по цял ден рови в пясъка, вместо да ходи на фехтовка, шах, бойно и изобразително изкуство и да изучава екзотични езици?“, чух глас, докато припадах.
Честно да ви кажа, за миг се замислих, че може би ми е поизостанало детето, можеше пък да му дозапълня времето с конна езда и рисуване, но толкова ми се търкаляше по плажа, че си казах „другото лято ще му мислим“.
И ето я настоящата ваканцията, върви с пълна сила – вече 11-годишният се мята на колелото или борда всяка сутрин и изобщо не иска да чуе за странични спортове и всякакви други конструктивни и одухотворяващи дейности. Накрая си стиснахме ръцете поне за два часа плуване седмично и час и половина четене на ден.
И докато си представях как онзи амбициозен татко клати отчаяно глава, научавайки за невзрачната ни лятна програма, друг татко сподели в страницата си ето тази статия на Quartz. В нея г-жа Оливия Голдхил, цитира психолози и експерти по детско развитие, според които прекаленото планиране на времето на децата през лятото е ненужно. То може да им попречи да открият какво всъщност наистина ги интересува.
Ролята ни като родители е да подготвим децата да заемат своето място в обществото, но част от това да бъдеш възрастен е сам да планираш заетостта си и да умееш да запълваш свободното си време по начин, който ще те направи щастлив, казва детският психолог Лин Фрай. Според нея, ако родителите са прекалено вманиачени в това да запълват времето на децата си с какво ли не, те (бъдещите възрастни) никога няма да се научат да правят това сами.
Д-р Тереза Белтън пък буквално препоръчва скуката, намирайки връзка между нея и въображението. Тя казва, че скуката е от решаващо значение за развитието на „вътрешни стимули“, които проправят пътя към истинското творчество.
Вярно е обаче, че някои теории за ползата от скучаенето са отпреди десетилетия, когато нито интернет предлагаше толкова атракции, нито хората са подготвяли децата си за университет и 12-часов работен ден в Силициевата долина от 4 клас.
Ето една от тях: През 1993 г. пихоаналитикът Адам Филипс пише, че скуката ни дава възможност да размишляваме върху живота, вместо безразсъдно да се втурваме в него. „Едно от най-потискащите желания на възрастните е да искат вниманието на детето винаги да е заето с нещо, вместо то да отдели време да намери това, което го наистина го интересува“, казва още Филипс.
Лин Фрай все пак съветва родителите в началото на лятото да седнат с децата си (поне с тези над 4 г.) и заедно да съставят списък с всичко, което биха могли да правят, за да си прекарат пълноценно ваканцията. Можете да включите четене на книги, настолни игри, каране на колело и т.н., както и по-сложни занимания като да сготвят фантастична вечеря, да подготвят някаква постановка или да се занимават с фотография. И ако детето ви дойде в един момент, за да ви се оплаче, че му е скучно, можете да му кажете да погледне списъка. „Това ще ги накара да се почувстват отговорни за времето си и да кажат „Да, ето това искам да правя“, казва Фрай.
Важно е да осъзнаем, че не е загуба на време детето да се шляе безцелно през ваканцията, допълва тя.
„Скуката не е проблем. Тя не е грях, нали така? Мисля, че децата трябва да се научат как да скучаят, за да имат и мотивация да свършат нещо. Това е пътят, по който стават самостоятелни“.
Още:
Може би ще харесате
Още от Животът с деца
Има ли как да не крещим по децата
Много е трудно да отговорим подобаващо, когато децата избухват и “не слушат”. На теория всички сме много спокойни и можем …
Супермоделът, който слезе от модния подиум и стана суперписател
Един от супермоделите на 80-те години, любима корица на “Воуг” и лице на стотици кампании е датчанката Рене Тофт Симонсен. …
То НИКОГА не спи
Един от най-известните експерименти в света, свързан със съня, е този на Ранди Гарднър, който се подлага на него като …